Kanada jest najwyżej rzowiniętoą gospodarką, z którą UE będzie miał taki układ
nic nam nie grozi,

czy jest to splata za nato?
umowa caracale za rezygnacje z kontraktu na mistrale nie wyszła
Europosłanka PiS: CETA podkreśla związki transatlantyckie
Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 09:00
Parlament Europejski poparł w głosowaniu umowę gospodarczo-handlową między Unia Europejską i Kanadą - CETA. Skutkiem porozumienia będzie między innymi zniesie ceł na większość towarów i usług. –W obecnych układach strumienie handlu świadczą o dalekosiężnych związkach. Ta umowa podkreśla związki transatlantyckie – mówiła w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Anna Fotyga, europosłanka PiS.

Kanada jest najwyżej rozwiniętą gospodarką, z jaką Unia dotychczas zawarła umowę o wolnym handlu. Porozumienie ma przełomowy charakter. Zakłada się, że zdecydowanie wpłynie na zwiększenie wzajemnych obrotów handlowych, usług oraz inwestycji. Szacuje się, że eksport wzrośnie o 20 procent. Porozumienie przewiduje między innymi, zniesienie ceł na większość towarów, otwarcie hermetycznego dotychczas kanadyjskiego rynku przetargów publicznych. Spory pomiędzy inwestorami a państwem rozstrzygać ma Sąd Inwestycyjny. W celu utrzymania lepszej kontroli nad międzynarodowymi korporacjami, kraje będą miały prawo stosowania własnych przepisów.

Anna Fotyga oceniła, że stosunki polsko-kanadyjskie to nie nowość, ale związki, które budowało wiele pokoleń. Podkreśliła, że kierunki handlu mają znaczenie strategiczne.

Europosłanka odniosła się również do zarzutów, że przez umowę CETA rynki państw członkowskich mogą zostać zmonopolizowane przez kanadyjskich przedsiębiorców. Jej zdaniem, przed tym chroni je cały pakiet unijnego ustawodawstwa. – Sama mam pewne zastrzeżenia, ale w Polsce większy monopol, niż działanie układów w samorządach trudno sobie wyobrazić i żadna korporacja tego nie przewyższy – podkreśliła. Zaznaczyła również, że chociażby Amerykanie są znaczącym inwestorem na naszym rynku, a „jakoś nie ma obaw, by te przedsiębiorstwa go dominowały”.

"Nic tak nie niszczy rozwoju, jak jego czysto pragmatyczne ukierunkowanie". Ezra P. silesaurus

CETA jest dla nas i naszego rolnictwa gwoździem do trumny. Najpierw EU wymyślało jakieś dyrektywy i inne ograniczenia a potem sami płakali. Jak było z mlekiem. Płakali że Polskiego mleka jest za dużo na rynku, ograniczyli nam dostawy. I co potem i brak mleka na rynku europejskim. Płacz i lament.

producent szamb betonowych Warszawa

skoro Europa nie interesuje już nas, Turcja sympatią darzy, ale trochę daleko
to spórzmy śmiało ....

jeszce dalej

czas na Amerykę!

CETA - ucichło jakoś
kto tera jedzie do Trumpa?
Angela?
nasi byli prędzej, to dobrze,

"Nic tak nie niszczy rozwoju, jak jego czysto pragmatyczne ukierunkowanie". Ezra P. silesaurus

To jest autostrada dla towarow z USA.

pomóżcie mi policzyć
P. Prezydent Najjaśniejszej A. Duda był w USA i złożył uszanowanie ? -był!
p. minister SZ Waszczykowski był? był!
p. Premmier była? - musiałbym na wiki sprawdzić
p. prymas? chyba nie musi..... ale może

byli szybciej niz Angela - Makrela - i to musi POTUS zauważyć i zapamiętać
pozaa tem nie jesteśmy takie świnie jak Niemce i nie sprzedajemy więcej do niż z USA kupujemy, to je obrzydliwe, bo niszczy miejsca pracy w Stanach
może by tak kupić Abramsy zamiast Leopków?
czy w ramach TiTTSów i CETow można kupić bezprzetargowo? zaoszczędzi to czasu i pieniędzy

"Nic tak nie niszczy rozwoju, jak jego czysto pragmatyczne ukierunkowanie". Ezra P. silesaurus

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.