"Roztrwoniliśmy i zmarnowaliśmy dziedzictwo chrześcijańskie". Mocne kazanie kard. Christopha Schönborna w rocznicę wiktorii wiedeńskiej

14.09.2016

- Czy teraz jesteśmy świadkami trzeciej próby islamskiego podboju Europy? Wielu muzułmanów myśli i życzy sobie tego mówiąc: To jest koniec Europy. Myślę, że to, co robi Mojżesz w dzisiejszym czytaniu i to co robi miłosierny Bóg podobnie i my powinniśmy prosić dla dzisiejszej Europy: Panie, daj nam jeszcze jedną szansę! Nie zapominaj, że jesteśmy Twoim ludem. Podobnie jak Mojżesz przypominajmy Bogu: To w końcu jest Twój lud, Ty go wyprowadziłeś z ziemi egipskiej, Ty go uświęciłeś, to jest Twój lud" - mówił metropolita Wiednia 12 września podczas Mszy św. we wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi, ustanowionego przez papieża Innocentego XI na pamiątkę zwycięstwa połączonych wojsk chrześcijańskich z Turkami pod Wiedniem w 1683 roku.

Choć kazanie zostao wygłoszone parę dni temu, to jednak z pewnym opóźnieniem trafiło do niemieckich i anglojęzycznych mediów i wzbudziło ogromne zainteresowanie.

Kardynał wprost przypomniał bitwę pod Wiedniem i pytał retorycznie o przyszłość Europy. - Roztrwoniliśmy i zmarnowaliśmy dziedzictwo chrześcijańskie Europy. Teraz dziwimy się jak ta Europa wygląda. Jesteśmy jak ten syn marnotrawny, który roztrwonił cenne dobra ojca, cenne dziedzictwo chrześcijańskie. A teraz okazuje się, że kiedy popadamy w tarapaty, to brakuje nam czegoś i z tyłu i z przodu. Nie tylko pod względem gospodarczym, lecz jeszcze bardziej w sensie ludzkim, religijnym i wiary - powiedział kard. Schönborn.

Więcej na ten temat tutaj.

Oprac. Mad, gosc.pl

Przeczytaj także
Podróże w dawnych czasach - przeżycie ekstremalne

W czasach średniowiecza i renesansu podróżowali głównie ci, którzy musieli, a naprawdę daleko od domu zapuszczali się najczęściej różnego rodzaju awanturnicy, uciekający przed krwawą zemstą lub karą śmierci. Ale to, czego po drodze doświadczali, nie da się porównać z przeżyciami współczesnych podróżników.

Aleksandra Rybińska: Niemcy nie są w stanie walczyć z terroryzmem

Propozycje zmian w niemieckiej polityce bezpieczeństwa nie rozwiążą problemu terroru. Problem tkwi w przyjaznej imigracji polityce Angeli Merkel.

Dawid Wildstein po wydarzeniach w Ełku: I głupio, i smutno

Zapewniam, że poznałem wielu Arabów, jeszcze więcej innych muzułmanów (tak moi drodzy, to nie to samo), i fakt, że mogę wielu z nich nazwać braćmi, to jest jedno z największych osiągnięć w moim życiu, z ich przyjaźni jestem dumny. Odważni i honorowi jak nikt, ryzykujący w imie naszych wspólnych wartości, ...

Jakóbik: W 2017 roku Korytarz Norweski może zbliżyć Polskę i Ukrainę [ANALIZA]

W przyszłym roku LNG może nie spełnić nadziei pokładanych w nim przez zwolenników uniezależnienia Europy od gazu z Rosji. Może tak jednak być w przypadku Korytarza Norweskiego, którego los rozstrzygnie się w 2017 roku. Projekt zbliży Polskę i Ukrainę.

czyżby rebe zmieniłą zdanie albo czyżby Szonborn sie nawrócił?

I ja paczę i nie wieżę.

Napisał/a: christophczyżby rebe zmieniłą zdanie albo czyżby Szonborn sie nawrócił?

Też spodziewał bym się "Udało się!" przed cytowanym fragmentem raczej...

Płacz nad rozlanym mlekiem...

Napisał/a: petraaa

Płacz nad rozlanym mlekiem...

O, Petraaa! Jak miło widzieć :-)

:-) Brzoście! Ciebie tez miło widzieć!

Czasy starego dobrego FF (albo początków FR) się w takich chwilach przypominają :-)

Wysłałem priv.

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.