"Roztrwoniliśmy i zmarnowaliśmy dziedzictwo chrześcijańskie". Mocne kazanie kard. Christopha Schönborna w rocznicę wiktorii wiedeńskiej

14.09.2016

- Czy teraz jesteśmy świadkami trzeciej próby islamskiego podboju Europy? Wielu muzułmanów myśli i życzy sobie tego mówiąc: To jest koniec Europy. Myślę, że to, co robi Mojżesz w dzisiejszym czytaniu i to co robi miłosierny Bóg podobnie i my powinniśmy prosić dla dzisiejszej Europy: Panie, daj nam jeszcze jedną szansę! Nie zapominaj, że jesteśmy Twoim ludem. Podobnie jak Mojżesz przypominajmy Bogu: To w końcu jest Twój lud, Ty go wyprowadziłeś z ziemi egipskiej, Ty go uświęciłeś, to jest Twój lud" - mówił metropolita Wiednia 12 września podczas Mszy św. we wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi, ustanowionego przez papieża Innocentego XI na pamiątkę zwycięstwa połączonych wojsk chrześcijańskich z Turkami pod Wiedniem w 1683 roku.

Choć kazanie zostao wygłoszone parę dni temu, to jednak z pewnym opóźnieniem trafiło do niemieckich i anglojęzycznych mediów i wzbudziło ogromne zainteresowanie.

Kardynał wprost przypomniał bitwę pod Wiedniem i pytał retorycznie o przyszłość Europy. - Roztrwoniliśmy i zmarnowaliśmy dziedzictwo chrześcijańskie Europy. Teraz dziwimy się jak ta Europa wygląda. Jesteśmy jak ten syn marnotrawny, który roztrwonił cenne dobra ojca, cenne dziedzictwo chrześcijańskie. A teraz okazuje się, że kiedy popadamy w tarapaty, to brakuje nam czegoś i z tyłu i z przodu. Nie tylko pod względem gospodarczym, lecz jeszcze bardziej w sensie ludzkim, religijnym i wiary - powiedział kard. Schönborn.

Więcej na ten temat tutaj.

Oprac. Mad, gosc.pl

Przeczytaj także
"Zachód płaszczy się przed islamem". Rozmowa z Raymondem Ibrahimem

- Większość współczesnych Europejczyków nie cierpi z powodu islamu. Ale swoim postępowaniem już otwierają śluzy, przez które napływa potencjał przyszłych cierpień ich własnych potomków - mówi Raymond Ibrahim* w rozmowie z "Frondą Lux".

Jakóbik: Awaria Gazociągu Jamalskiego? Zachowajmy spokój (AKTUALIZACJA)

Rosja reaguje siłą spokoju na niezręczny dla niej incydent na Gazociągu Jamalskim. Równie spokojnie odpowiada na niego strona polska. Ma prawo domagać się wyjaśnień, a może i rekompensat, ale nie może sobie pozwolić na pochopne stwierdzenia podważające jej wiarygodność. Polska, podobnie jak Rosja, musi zachować spokój. Nie ułatwiają tego tezy ...

Wojciech Mucha: Głos Europy czy chór Kremla?

Złudna jest euforia polskich internautów oraz części mediów związana z tym, że twarde stanowisko polskiego rządu ws. relokacji emigrantów odbija się szerokim echem wśród "zwykłych Europejczyków". Narracja polskiego rządu coraz częściej staje się bowiem orężem propagandy rosyjskiej, realizującej w ten sposób własne cele.

USA wypowiadają paryskie porozumienie klimatyczne. Co to oznacza dla Polski?

Podczas szczytu Unia Europejska-Chiny zaplanowanego na 2 czerwca strony mają zaprezentować wspólne stanowisko w sprawie decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o woli opuszczenia przez jego kraj porozumienia klimatycznego. Czy Polska ugra tam coś dla energetyki? - zastanawia się Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

czyżby rebe zmieniłą zdanie albo czyżby Szonborn sie nawrócił?

I ja paczę i nie wieżę.

Napisał/a: christophczyżby rebe zmieniłą zdanie albo czyżby Szonborn sie nawrócił?

Też spodziewał bym się "Udało się!" przed cytowanym fragmentem raczej...

Płacz nad rozlanym mlekiem...

Napisał/a: petraaa

Płacz nad rozlanym mlekiem...

O, Petraaa! Jak miło widzieć :-)

:-) Brzoście! Ciebie tez miło widzieć!

Czasy starego dobrego FF (albo początków FR) się w takich chwilach przypominają :-)

Wysłałem priv.

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.