Podpisano umowę o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską

30.10.2016

Umowa CETA ma znieść ok. 99 procent ceł we wzajemnym handlu, większość barier pozataryfowych i zliberalizować handel usługami.

Podpisy pod dokumentem złożyli premier Kanady Justin Trudeau, szef Rady Europejskiej Donald Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz premier pełniącej obecnie przewodnictwo w UE Słowacji Robert Fico.

Umowa negocjowano pięć lat. Od początku idea budziła kontrowersje, gdyż obok korzyści z liberalizacji handlu niesie ze sobą zagrożenia, podobnie jak właśnie negocjowana umowa TTIP między USA a Unią Europejską. Największą krytykę budzi wprowadzenie możliwości międzynarodowego arbitrażu dla rozstrzygania spraw między państwami a korporacjami. Przeciwnicy obawiają się, że liberalizacja służyć będzie głównie większym graczom na rynku i zniszczy różne branże europejskiej gospodarki, zwłaszcza w krajach peryferyjnych. Wskazują na przykład obowiązującej od lat 90. północnoamerykańskiej strefy wolnego handlu NAFTA, na której ich zdaniem traci przede wszystkim gospodarka słabszego podmiotu - Meksyku.

Zwolennicy wskazują, że w dobie globalizacji i malejącej pozycji Zachodu na rzecz np. Chin, konieczne jest połączenie potencjałów Europy i Ameryki Północnej.

Umowa wymaga ratyfikacji przez parlamenty krajów UE i Parlament Europejski. Część jej zapisów, dotyczących ceł, będzie jednak stosowana tymczasowo jeszcze przed zakończeniem procesu ratyfikacji.

Szczyt Unia-Kanada początkowo planowany był na czwartek. Spotkanie zostało jednak odwołane, bo umowie CETA sprzeciwiał się belgijski francuskojęzyczny region Walonia. Rząd federalny Belgii potrzebował zgody wszystkich regionów i wspólnot językowych, by podpisać porozumienie. W czwartek po południu belgijski rząd i regiony osiągnęły jednak kompromis, zaakceptowany w piątek przez parlament Walonii.

Więcej na ten temat tutaj.

Oprac. Mad, rp.pl

Przeczytaj także
Co tak naprawdę łączy kraje Grupy Wyszehradzkiej

Nasze społeczeństwa, wychodząc z przeszłości na poły kolonialnej, są spragnione sprawnych i silnych państw. Dlatego też sceptycznie przyjmują rady elit krajów, które zdążyły już skorzystać z dobroci silnego państwa, a dziś pouczają słabszych sąsiadów w kwestii otwartości, europejskości, multikulturalizmu - pisze politolog dr Michał Kuź.

Jakóbik: Służby ostrzegają. Nord Stream 2 to narzędzie wojny informacyjnej [Analiza]

Skoro los kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2 zależy od polityków, być może powinni oni skorzystać z ostrzeżeń służb specjalnych i zablokować ten projekt. Ostrzegają przed nim służby szwedzkie i estońskie. Przed wojną informacyjną prowadzoną przez Rosję przestrzega także kontrwywiad Czech. Nord Stream 2 jest jej kolejnym narzędziem - pisze Wojciech ...

Dziwna moda na Chiny

Anty-PiS nie uważał, że Chińczycy są fajni, ale niestety minister Antoni też tak uważa, a jak wiadomo minister Antoni jest gorszy od najgorszego Chińczyka, a skoro tak to anty-PiS zaczął uważać, że Chińczycy są fajni. I w tym jednym wypadku wiadomo czemu. Stoi za tym otóż minister Antoni - pisze ...

GUS: wzrost polskiego eksportu

GUS podał dane dotyczące polskiego eksportu za okres styczeń-listopad 2016. Wynika z nich, że wartość sprzedana polskich towarów i usług za granicę wzrosła. Głównym odbiorcą są Niemcy i inne kraje UE, ale także Rosja, mimo sankcji

Eurokołchoz z barakiem Kanadą. A już jutro... cały świat!

Polski rząd zgodził się na podpisanie CETA, mimo iż politycy PiS wyrażali wątpliwości co do tej umowy. – Rząd jest w bardzo trudnym położeniu. Polska nie może być pierwszym krajem, który powie umowie CETA „nie”, choć nie do końca jest z tej umowy zadowolony. Na paru odcinkach bardzo mocno z Komisją Europejską walczymy, nie możemy być w każdym sporze na czele tych, którzy się czemuś sprzeciwiają – mówił w połowie października Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS.
Doszło zatem do kuriozalnej sytuacji, w której rząd PiS zgodził się na ratyfikację umowy, której zapisów nie uważał za dobre dla Polski. Gdy w pewnym momencie negocjacji wydawało się, że ratyfikację CETA zablokuje parlament belgijskiej Walonii, posłanka Krystyna Pawłowicz pisała nawet na Facebooku: „WALONIO! Trzymaj się!!! Uratujesz europejskiej rodzinne rolnictwo i przedsiębiorców”.
W czwartek po południu belgijski rząd i regiony osiągnęły jednak kompromis, zaakceptowany w piątek przez parlament Walonii. W uzgodnionej deklaracji, dołączonej do CETA, Belgia zastrzegła też sobie prawo do uruchomienia, "w razie nierównowagi rynkowej", klauzuli ochronnej dotyczącej importu produktów rolnych. Tak więc Belgia – dzięki walońskim politykom – wynegocjowała sobie lepsze warunki umowy, a Polska zdecydowała o podpisaniu umowy, mimo wyraźnych wątpliwości w łonie samego rządu.

Read more: http://www.pch24.pl/ceta-jednak-podpisana--walonia-przekonana--triumf-kanady-i-komisji-europejskiej,47043,i.html#ixzz4OZre6HwU

Ojej a junia jewrejopejsata miała nas bronić przed globalizacją ze szczególnym uwzględnieniem hammeryki jako rzeczono szczególnie z co bardziej lewej strony ...

Ta Unia ciągle pęcznieje i pęcznieje. Kiedy traktat o dobrym sąsiedztwie z ChinamI?

Napisał/a: YaabTa Unia ciągle pęcznieje i pęcznieje. Kiedy traktat o dobrym sąsiedztwie z ChinamI?

Do traktatu o dobrym sąsiedztwie najpierw potrzebna wspólna granica. Na Uralu.

To co się opłaca zamówić kurierem z Kanady?

Rolnicy odpłacą nierządowi poparciem...

W sumie, patrząc na potencjał stron, będzie powtórka z programu ropa za żywność. Nihil novi sub sole...

A co by się stało gdyby strona Polska rzuciła się niczym Rejtan i zablokowała CETĘ? Jakie asy w rękawie mają grupy wpływu? Pewnie nie skończyłoby się tylko straszeniem obniżonymi ratingami jak to miało miejsce rok temu po wyborach parlamentarnych.

Czy ułatwieniu ulegnie na przykład handel bronią? Czy ktoś wie jak ta sprawa wyglądała w TTIP?

Dobra zmiana w natarciu :)

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.