Papież w Szwecji (AKTUALIZACJA)

31.10.2016

- My, katolicy i luteranie, zaczęliśmy podążać razem drogą pojednania. Obecnie, w kontekście wspólnego upamiętnienia reformacji z roku 1517, mamy nową okazję, by uznać przebytą wspólnie drogę, która w ciągu minionych pięćdziesięciu lat ukształtowała się w dialogu ekumenicznym między Światową Federacją Luterańską a Kościołem katolickim. Nie możemy pogodzić się z podziałem i oddaleniem, jakie rozdzielenie wytworzyło między nami. Mamy szansę to naprawić w kluczowym momencie naszej historii, przezwyciężając spory i nieporozumienia, które często uniemożliwiały nam wzajemne zrozumienie - mówił papież Franciszek w homilii podczas Mszy św. w katedrze w Lund.

O Mszy św. w Lund i homilli papieża czytaj więcej tutaj.

"Pięćdziesiąt lat trwałego dialogu pomogło nam przezwyciężyć wiele różnic i pogłębiło nasze wzajemne zrozumienie i zaufanie. Zbliżyliśmy się do siebie poprzez wspólną służbą naszym bliźnim. Poprzez dialog i wspólne świadectwo nie jesteśmy już obcymi. Przeciwnie, nauczyliśmy się, że to, co nas łączy, jest większe od tego, co nas dzieli" – tymi słowami rozpoczyna się wspólna katolicko-luterańska deklaracja podpisana podczas nabożeństwa w katedrze w Lund. Jej sygnatariuszami są Papież i przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej biskup Munib Younan. Więcej na ten temat czytaj tutaj.

- Jedność między chrześcijanami jest priorytetem, bo uznajemy, że więcej jest tego, co nas łączy, niż tego, co nas dzieli – mówił papież Franciszek do uczestników ekumenicznego spotkania w Malmö. O spotkaniu czytaj więcej tutaj.

AKTUALIZACJA:

We wtorek przed południem Franciszek odprawił Mszę na stadionie w Malmö. W homilii papież nawiązał do uroczystości Wszystkich Świętych. Podkreślił, że to nie tylko wspomnienie tych, którzy zostali ogłoszeni świętymi, ale i tych, którzy „prowadzili życie chrześcijańskie w pełni wiary i miłości, przez egzystencję prostą i ukrytą”. Dlatego dzisiejszy dzień jest świętem świętości. Więcej na ten temat tutaj.

- Przed uchodźcami nie wolno zamykać serca, jednakże rządzący muszą się też kierować rozwagą. Nie mogą przyjmować więcej migrantów i uchodźców, niż są w stanie zintegrować, inaczej kończą oni w gettach – mówił Franciszek podczas konferencji prasowej w samolocie, wracając ze Szwecji do Rzymu. Więcej na ten temat tutaj.

Oprac. Mad, radiovativana.va

Przeczytaj także
Artur Żak: Kłopoty z Bożą Opatrznością

Choć udało się skończyć Świątynię Opatrzności Bożej , to, pomimo wszystko, Boża Opatrzność nie jest w modzie. Kto by zresztą w nią wierzył - na dobrą sprawę tylko frajerzy, dewotki i nieudacznicy. Nawet księża w czasie niedzielnych kazań nie kwapią się, żeby ten temat podejmować. Może im głupio i wstyd, ...

Juliusz Gałkowski: Co to znaczy „Q12” ?

Q12 nie jest oznaczeniem tajnego agenta lecz kolejnej odkrytej groty w Qumran. To, że pojawił się taki nowy kod oznacza, ze odkryto kolejną, już dwunastą grotę w zespole qumrańskim. W tym roku mija równe siedemdziesiąt lat od odkrycia pierwszej jaskini, oraz - co ciekawe - pięćdziesiąt od odnalezienia poprzedniej, oznaczonej ...

Wielkie piękno "Młodego papieża"

Sorrentino posługując się zrozumiałym językiem dla szerokiego grona odbiorców porusza najistotniejsze problemy współczesnego świata — stosunek do wiary, Boga, wartości moralnych, wszechobecnego hedonizmu, prymatu estetyki nad etyką. Przerostu formy nad treścią, która jest problemem nie serialu "Młody Papież", lecz świata, który go ogląda - pisze Natalia Alicja Szerszeń w "Teologii ...

Jakóbik: Służby ostrzegają. Nord Stream 2 to narzędzie wojny informacyjnej [Analiza]

Skoro los kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2 zależy od polityków, być może powinni oni skorzystać z ostrzeżeń służb specjalnych i zablokować ten projekt. Ostrzegają przed nim służby szwedzkie i estońskie. Przed wojną informacyjną prowadzoną przez Rosję przestrzega także kontrwywiad Czech. Nord Stream 2 jest jej kolejnym narzędziem - pisze Wojciech ...

A obok stała pastorzyca heretyczka biskupka sodomitka... Dominus flevit.

No, teatralna biskupka-przebieraniec. W koncu Halloween zobowiazuje, Luter przerwaca się w grobie.

Kompletnie niepotrzebne spotkanie w kraju w którym luterstwo obumarło tudzież jakieś szczątki owego zmutowały w Sodomę

Luteranie z którymi można poważnie porozmawiać (tzn. mimo herezji pozostali chrześcijanami, a nie faktycznymi apostatami) zostali chyba już tylko w Afryce i Azji, paradoksalnie też w Polsce. Na pewno nie w Skandynawii.

Ani chybi Papa Franciszek stara się odbudować chrześcijaństwo w Europie.
Luteranie też są chrześcijanami.
JPII "przytulał" prawosławnych.
Wartości chrześcijańskie nie oznaczają jedynie wartości katolickich.
Flaga Szwecji to nadal żółty krzyż na niebieskim polu.
Nie ważne jacy są , ważne jakimi dobrze by było , by byli.

Napisał/a: kundel1

Luteranie z którymi można poważnie porozmawiać (tzn. mimo herezji pozostali chrześcijanami, a nie faktycznymi apostatami) zostali chyba już tylko w Afryce i Azji, paradoksalnie też w Polsce. Na pewno nie w Skandynawii.

No i Synod Missouri. Ale oni chyba papieża uważają za Antychrysta.

A powinien przyjechać wskrzeszony Luter i umrzeć na zawał w objęciach "biskupki".

Czy "Kapitan Szwecja'' był na audiencji ?

Dobrze będzie. Idzie ku pojednaniu. To tylko zacofani papieże przedsoborowi ględzili o nawracaniu luteran.

I to jest jedyne wyjście - nawracanie.

Aż dziw, że nie było odsłonięcia pomnika św. Harambe z Cincinnati.

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.