Papież w Szwecji (AKTUALIZACJA)

31.10.2016

- My, katolicy i luteranie, zaczęliśmy podążać razem drogą pojednania. Obecnie, w kontekście wspólnego upamiętnienia reformacji z roku 1517, mamy nową okazję, by uznać przebytą wspólnie drogę, która w ciągu minionych pięćdziesięciu lat ukształtowała się w dialogu ekumenicznym między Światową Federacją Luterańską a Kościołem katolickim. Nie możemy pogodzić się z podziałem i oddaleniem, jakie rozdzielenie wytworzyło między nami. Mamy szansę to naprawić w kluczowym momencie naszej historii, przezwyciężając spory i nieporozumienia, które często uniemożliwiały nam wzajemne zrozumienie - mówił papież Franciszek w homilii podczas Mszy św. w katedrze w Lund.

O Mszy św. w Lund i homilli papieża czytaj więcej tutaj.

"Pięćdziesiąt lat trwałego dialogu pomogło nam przezwyciężyć wiele różnic i pogłębiło nasze wzajemne zrozumienie i zaufanie. Zbliżyliśmy się do siebie poprzez wspólną służbą naszym bliźnim. Poprzez dialog i wspólne świadectwo nie jesteśmy już obcymi. Przeciwnie, nauczyliśmy się, że to, co nas łączy, jest większe od tego, co nas dzieli" – tymi słowami rozpoczyna się wspólna katolicko-luterańska deklaracja podpisana podczas nabożeństwa w katedrze w Lund. Jej sygnatariuszami są Papież i przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej biskup Munib Younan. Więcej na ten temat czytaj tutaj.

- Jedność między chrześcijanami jest priorytetem, bo uznajemy, że więcej jest tego, co nas łączy, niż tego, co nas dzieli – mówił papież Franciszek do uczestników ekumenicznego spotkania w Malmö. O spotkaniu czytaj więcej tutaj.

AKTUALIZACJA:

We wtorek przed południem Franciszek odprawił Mszę na stadionie w Malmö. W homilii papież nawiązał do uroczystości Wszystkich Świętych. Podkreślił, że to nie tylko wspomnienie tych, którzy zostali ogłoszeni świętymi, ale i tych, którzy „prowadzili życie chrześcijańskie w pełni wiary i miłości, przez egzystencję prostą i ukrytą”. Dlatego dzisiejszy dzień jest świętem świętości. Więcej na ten temat tutaj.

- Przed uchodźcami nie wolno zamykać serca, jednakże rządzący muszą się też kierować rozwagą. Nie mogą przyjmować więcej migrantów i uchodźców, niż są w stanie zintegrować, inaczej kończą oni w gettach – mówił Franciszek podczas konferencji prasowej w samolocie, wracając ze Szwecji do Rzymu. Więcej na ten temat tutaj.

Oprac. Mad, radiovativana.va

Przeczytaj także
Papieże i powstania. Dlaczego Stolica Apostolska potępiała walkę o wolność?

W XIX wieku stanowisko papiestwa wobec powstań było jednoznacznie negatywne. Nie dotyczyło to tylko powstań, które nacechowane były antyklerykalnymi hasłami, albo powstań przesiąkniętych antykatolicką ideologią (np. socjalistyczną), ale dotyczyło również tych, które były wznoszone na katolickich hasłach i które w Kościele nie widziały wroga, lecz poszukiwały w nim sojusznika - ...

Szwecja szykuje się na atak Rosji

Jak pisze brytyjski "Daily Telegraph", szwedzkie samorządy otrzymały w ubiegłym tygodniu polecenie od władz centralnych, aby przygotować się na potencjalny atak wojskowy ze strony Rosji, przywracając system zbliżony do obowiązującego w Szwecji w czasach "zimnej wojny".

Nowy metropolita krakowski

Dotychczasowy metropolita łódzki i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski został mianowany przez papieża na nowego metropolitę krakowskiego. Zastąpi on odchodzącego na emeryturę abp Stanisława Dziwisza - podała KEP.

Tomasz Rowiński: Miłosierdzie - znak rozpoznawczy współczesnego Kościoła

Po katolicku rozumiane miłosierdzie Boga można krótko scharakteryzować jako przekonanie, że Bóg jest nieustannie otwarty na nawrócenie człowieka, pragnie jego powrotu, przywołuje go, by dać mu przebaczenie. Człowiek musi spełnić w tej sytuacji także pewne warunki, lecz nie ze względu na kaprys Boga, ale z uwagi na naturę przebaczenia - ...

A obok stała pastorzyca heretyczka biskupka sodomitka... Dominus flevit.

No, teatralna biskupka-przebieraniec. W koncu Halloween zobowiazuje, Luter przerwaca się w grobie.

Kompletnie niepotrzebne spotkanie w kraju w którym luterstwo obumarło tudzież jakieś szczątki owego zmutowały w Sodomę

Luteranie z którymi można poważnie porozmawiać (tzn. mimo herezji pozostali chrześcijanami, a nie faktycznymi apostatami) zostali chyba już tylko w Afryce i Azji, paradoksalnie też w Polsce. Na pewno nie w Skandynawii.

Ani chybi Papa Franciszek stara się odbudować chrześcijaństwo w Europie.
Luteranie też są chrześcijanami.
JPII "przytulał" prawosławnych.
Wartości chrześcijańskie nie oznaczają jedynie wartości katolickich.
Flaga Szwecji to nadal żółty krzyż na niebieskim polu.
Nie ważne jacy są , ważne jakimi dobrze by było , by byli.

Napisał/a: kundel1

Luteranie z którymi można poważnie porozmawiać (tzn. mimo herezji pozostali chrześcijanami, a nie faktycznymi apostatami) zostali chyba już tylko w Afryce i Azji, paradoksalnie też w Polsce. Na pewno nie w Skandynawii.

No i Synod Missouri. Ale oni chyba papieża uważają za Antychrysta.

A powinien przyjechać wskrzeszony Luter i umrzeć na zawał w objęciach "biskupki".

Czy "Kapitan Szwecja'' był na audiencji ?

Dobrze będzie. Idzie ku pojednaniu. To tylko zacofani papieże przedsoborowi ględzili o nawracaniu luteran.

I to jest jedyne wyjście - nawracanie.

Aż dziw, że nie było odsłonięcia pomnika św. Harambe z Cincinnati.

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.