Papież w Szwecji (AKTUALIZACJA)

31.10.2016

- My, katolicy i luteranie, zaczęliśmy podążać razem drogą pojednania. Obecnie, w kontekście wspólnego upamiętnienia reformacji z roku 1517, mamy nową okazję, by uznać przebytą wspólnie drogę, która w ciągu minionych pięćdziesięciu lat ukształtowała się w dialogu ekumenicznym między Światową Federacją Luterańską a Kościołem katolickim. Nie możemy pogodzić się z podziałem i oddaleniem, jakie rozdzielenie wytworzyło między nami. Mamy szansę to naprawić w kluczowym momencie naszej historii, przezwyciężając spory i nieporozumienia, które często uniemożliwiały nam wzajemne zrozumienie - mówił papież Franciszek w homilii podczas Mszy św. w katedrze w Lund.

O Mszy św. w Lund i homilli papieża czytaj więcej tutaj.

"Pięćdziesiąt lat trwałego dialogu pomogło nam przezwyciężyć wiele różnic i pogłębiło nasze wzajemne zrozumienie i zaufanie. Zbliżyliśmy się do siebie poprzez wspólną służbą naszym bliźnim. Poprzez dialog i wspólne świadectwo nie jesteśmy już obcymi. Przeciwnie, nauczyliśmy się, że to, co nas łączy, jest większe od tego, co nas dzieli" – tymi słowami rozpoczyna się wspólna katolicko-luterańska deklaracja podpisana podczas nabożeństwa w katedrze w Lund. Jej sygnatariuszami są Papież i przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej biskup Munib Younan. Więcej na ten temat czytaj tutaj.

- Jedność między chrześcijanami jest priorytetem, bo uznajemy, że więcej jest tego, co nas łączy, niż tego, co nas dzieli – mówił papież Franciszek do uczestników ekumenicznego spotkania w Malmö. O spotkaniu czytaj więcej tutaj.

AKTUALIZACJA:

We wtorek przed południem Franciszek odprawił Mszę na stadionie w Malmö. W homilii papież nawiązał do uroczystości Wszystkich Świętych. Podkreślił, że to nie tylko wspomnienie tych, którzy zostali ogłoszeni świętymi, ale i tych, którzy „prowadzili życie chrześcijańskie w pełni wiary i miłości, przez egzystencję prostą i ukrytą”. Dlatego dzisiejszy dzień jest świętem świętości. Więcej na ten temat tutaj.

- Przed uchodźcami nie wolno zamykać serca, jednakże rządzący muszą się też kierować rozwagą. Nie mogą przyjmować więcej migrantów i uchodźców, niż są w stanie zintegrować, inaczej kończą oni w gettach – mówił Franciszek podczas konferencji prasowej w samolocie, wracając ze Szwecji do Rzymu. Więcej na ten temat tutaj.

Oprac. Mad, radiovativana.va

Przeczytaj także
Środa Popielcowa. Nadzieja, nie potępienie

Gest posypania głowy popiołem rozumiemy dzięki słowom wypowiadanym przez kapłana. Są one powtórzeniem słów, jakie usłyszeli Ewa i Adam po wygnaniu z raju. Jednakże w perspektywie paschalnej - bo tylko w takiej mają sens pokuta i post - są one słowami nadziei, a nie potępienia.

Artur Żak: Kłopoty z Bożą Opatrznością

Choć udało się skończyć Świątynię Opatrzności Bożej , to, pomimo wszystko, Boża Opatrzność nie jest w modzie. Kto by zresztą w nią wierzył - na dobrą sprawę tylko frajerzy, dewotki i nieudacznicy. Nawet księża w czasie niedzielnych kazań nie kwapią się, żeby ten temat podejmować. Może im głupio i wstyd, ...

Juliusz Gałkowski: Co to znaczy „Q12” ?

Q12 nie jest oznaczeniem tajnego agenta lecz kolejnej odkrytej groty w Qumran. To, że pojawił się taki nowy kod oznacza, ze odkryto kolejną, już dwunastą grotę w zespole qumrańskim. W tym roku mija równe siedemdziesiąt lat od odkrycia pierwszej jaskini, oraz - co ciekawe - pięćdziesiąt od odnalezienia poprzedniej, oznaczonej ...

Wielkie piękno "Młodego papieża"

Sorrentino posługując się zrozumiałym językiem dla szerokiego grona odbiorców porusza najistotniejsze problemy współczesnego świata — stosunek do wiary, Boga, wartości moralnych, wszechobecnego hedonizmu, prymatu estetyki nad etyką. Przerostu formy nad treścią, która jest problemem nie serialu "Młody Papież", lecz świata, który go ogląda - pisze Natalia Alicja Szerszeń w "Teologii ...

A obok stała pastorzyca heretyczka biskupka sodomitka... Dominus flevit.

No, teatralna biskupka-przebieraniec. W koncu Halloween zobowiazuje, Luter przerwaca się w grobie.

Kompletnie niepotrzebne spotkanie w kraju w którym luterstwo obumarło tudzież jakieś szczątki owego zmutowały w Sodomę

Luteranie z którymi można poważnie porozmawiać (tzn. mimo herezji pozostali chrześcijanami, a nie faktycznymi apostatami) zostali chyba już tylko w Afryce i Azji, paradoksalnie też w Polsce. Na pewno nie w Skandynawii.

Ani chybi Papa Franciszek stara się odbudować chrześcijaństwo w Europie.
Luteranie też są chrześcijanami.
JPII "przytulał" prawosławnych.
Wartości chrześcijańskie nie oznaczają jedynie wartości katolickich.
Flaga Szwecji to nadal żółty krzyż na niebieskim polu.
Nie ważne jacy są , ważne jakimi dobrze by było , by byli.

Napisał/a: kundel1

Luteranie z którymi można poważnie porozmawiać (tzn. mimo herezji pozostali chrześcijanami, a nie faktycznymi apostatami) zostali chyba już tylko w Afryce i Azji, paradoksalnie też w Polsce. Na pewno nie w Skandynawii.

No i Synod Missouri. Ale oni chyba papieża uważają za Antychrysta.

A powinien przyjechać wskrzeszony Luter i umrzeć na zawał w objęciach "biskupki".

Czy "Kapitan Szwecja'' był na audiencji ?

Dobrze będzie. Idzie ku pojednaniu. To tylko zacofani papieże przedsoborowi ględzili o nawracaniu luteran.

I to jest jedyne wyjście - nawracanie.

Aż dziw, że nie było odsłonięcia pomnika św. Harambe z Cincinnati.

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.