Papież w Szwecji (AKTUALIZACJA)

31.10.2016

- My, katolicy i luteranie, zaczęliśmy podążać razem drogą pojednania. Obecnie, w kontekście wspólnego upamiętnienia reformacji z roku 1517, mamy nową okazję, by uznać przebytą wspólnie drogę, która w ciągu minionych pięćdziesięciu lat ukształtowała się w dialogu ekumenicznym między Światową Federacją Luterańską a Kościołem katolickim. Nie możemy pogodzić się z podziałem i oddaleniem, jakie rozdzielenie wytworzyło między nami. Mamy szansę to naprawić w kluczowym momencie naszej historii, przezwyciężając spory i nieporozumienia, które często uniemożliwiały nam wzajemne zrozumienie - mówił papież Franciszek w homilii podczas Mszy św. w katedrze w Lund.

O Mszy św. w Lund i homilli papieża czytaj więcej tutaj.

"Pięćdziesiąt lat trwałego dialogu pomogło nam przezwyciężyć wiele różnic i pogłębiło nasze wzajemne zrozumienie i zaufanie. Zbliżyliśmy się do siebie poprzez wspólną służbą naszym bliźnim. Poprzez dialog i wspólne świadectwo nie jesteśmy już obcymi. Przeciwnie, nauczyliśmy się, że to, co nas łączy, jest większe od tego, co nas dzieli" – tymi słowami rozpoczyna się wspólna katolicko-luterańska deklaracja podpisana podczas nabożeństwa w katedrze w Lund. Jej sygnatariuszami są Papież i przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej biskup Munib Younan. Więcej na ten temat czytaj tutaj.

- Jedność między chrześcijanami jest priorytetem, bo uznajemy, że więcej jest tego, co nas łączy, niż tego, co nas dzieli – mówił papież Franciszek do uczestników ekumenicznego spotkania w Malmö. O spotkaniu czytaj więcej tutaj.

AKTUALIZACJA:

We wtorek przed południem Franciszek odprawił Mszę na stadionie w Malmö. W homilii papież nawiązał do uroczystości Wszystkich Świętych. Podkreślił, że to nie tylko wspomnienie tych, którzy zostali ogłoszeni świętymi, ale i tych, którzy „prowadzili życie chrześcijańskie w pełni wiary i miłości, przez egzystencję prostą i ukrytą”. Dlatego dzisiejszy dzień jest świętem świętości. Więcej na ten temat tutaj.

- Przed uchodźcami nie wolno zamykać serca, jednakże rządzący muszą się też kierować rozwagą. Nie mogą przyjmować więcej migrantów i uchodźców, niż są w stanie zintegrować, inaczej kończą oni w gettach – mówił Franciszek podczas konferencji prasowej w samolocie, wracając ze Szwecji do Rzymu. Więcej na ten temat tutaj.

Oprac. Mad, radiovativana.va

Przeczytaj także
92 proc. Polaków deklaruje się jako katolicy

Z badań CBOS wynika, że od roku 2005 do 2012 odsetek osób wierzących i regularnie praktykujących zmniejszył się w Polsce z 58% do 50%, nieznacznie przybyło zaś wierzących i praktykujących nieregularnie (z 32% do 35%), niewierzących i praktykujących (z 1% do 2%) oraz niewierzących i niepraktykujących (z 3% do 6%). ...

Żiżek, Badiou i święty Paweł

Żiżek żywi dla Pawła pewien respekt, że jest w stanie on uczciwie zlokalizować swój moment czystej wiary, absolutnie irracjonalnej, ale przecież z rozumowymi konsekwencjami dla dalszego życia - pisze Juliusz Iwanicki w najnowszym numerze "Teologii Politycznej Co Tydzień" pt. "Św. Paweł Apostoł. Interpretacje"

Lacrimosa. Gothic metal i Kościół Nowoapostolski

"Weź niebieską pigułkę, a historia się skończy, obudzisz się we własnym łóżku i uwierzysz we wszystko, w co zechcesz. Weź czerwoną pigułkę, a zostaniesz w krainie czarów i pokażę ci, dokąd prowadzi królicza nora" (Morfeusz, "Matrix", Wikicytaty)

Nieoficjalnie: Watykańska komisja stwierdziła prawdziwość pierwszych objawień w Medjugorje

Znany włoski dziennikarz zajmujący się Kościołem Andrea Tornielli opublikował w gazecie "La Stampa" tekst, w którym twierdzi, że pracująca od 2010 roku watykańska komisja powołana do zbadania fenomenu Medjugorje stwierdziła autentyczność pierwszych objawień w Bośni i Hercegowinie (wówczas Jugosławia), w 1981 roku. Natomiast późniejsze, trwające rzekomo do dziś, objawienia uznała ...

A obok stała pastorzyca heretyczka biskupka sodomitka... Dominus flevit.

No, teatralna biskupka-przebieraniec. W koncu Halloween zobowiazuje, Luter przerwaca się w grobie.

Kompletnie niepotrzebne spotkanie w kraju w którym luterstwo obumarło tudzież jakieś szczątki owego zmutowały w Sodomę

Luteranie z którymi można poważnie porozmawiać (tzn. mimo herezji pozostali chrześcijanami, a nie faktycznymi apostatami) zostali chyba już tylko w Afryce i Azji, paradoksalnie też w Polsce. Na pewno nie w Skandynawii.

Ani chybi Papa Franciszek stara się odbudować chrześcijaństwo w Europie.
Luteranie też są chrześcijanami.
JPII "przytulał" prawosławnych.
Wartości chrześcijańskie nie oznaczają jedynie wartości katolickich.
Flaga Szwecji to nadal żółty krzyż na niebieskim polu.
Nie ważne jacy są , ważne jakimi dobrze by było , by byli.

Napisał/a: kundel1

Luteranie z którymi można poważnie porozmawiać (tzn. mimo herezji pozostali chrześcijanami, a nie faktycznymi apostatami) zostali chyba już tylko w Afryce i Azji, paradoksalnie też w Polsce. Na pewno nie w Skandynawii.

No i Synod Missouri. Ale oni chyba papieża uważają za Antychrysta.

A powinien przyjechać wskrzeszony Luter i umrzeć na zawał w objęciach "biskupki".

Czy "Kapitan Szwecja'' był na audiencji ?

Dobrze będzie. Idzie ku pojednaniu. To tylko zacofani papieże przedsoborowi ględzili o nawracaniu luteran.

I to jest jedyne wyjście - nawracanie.

Aż dziw, że nie było odsłonięcia pomnika św. Harambe z Cincinnati.

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.