Zapraszamy na promocję nowego rocznika Teologii Politycznej zatytułowanego „1050”

03.11.2016

Najnowszy numer Teologii Politycznej inspirowany jest niezwykłą rocznicą – 1050-lecia chrztu Polski, a zarazem 1050-lecia Państwa Polskiego. Dlatego w naszej publikacji pokazujemy wciąż aktualne i formacyjne znaczenie decyzji podjętej przez Mieszka I dla kolejnych pokoleń Polaków. Uwypuklamy fundamentalną rolę Chrztu w procesie kształtowania się polskiej tożsamości na przestrzeni wieków.

Pokazujemy też, jak pamięć o Chrzcie była żywa wśród wielu pokoleń naszych Rodaków i wpływała na literaturę, politykę, społeczeństwo, a także na jednostkowe wybory Polaków.

Aby osiągnąć ten cel, artykuły prezentowane w najnowszym numerze Teologii Politycznej przyjęły postać portretów osób, w przypadku których można poprzez biografię, dorobek intelektualny i artystyczny, życiowe wybory itp. dotrzeć do głównego tematu numeru – trwałości Chrztu i formacyjnego znaczenia pamięci o nim.

W numerze znajdują się m.in. artykuły o Bolesławie Chrobrym, św. Wojciechu, bp. Wincentym Kadłubku, Zawiszy Czarnym, Stanisławie Orzechowskim, Piotrze Skardze, św. Andrzeju Boboli, św. Stanisławie Kostce, Stanisławie Staszicu, Adamie Mickiewiczu, Auguście Cieszkowskim, siostrze Faustynie, kard. Auguście Hlondzie, kard. Stefanie Wyszyńskim, ks. Jerzym Popiełuszce. Ponadto w roczniku zamieszczony został także blok recenzji książkowych.

Warszawska promocja nowego rocznika Teologii Politycznej odbędzie się już w najbliższą niedzielę 6 listopada w sali Duszpasterstwa Akademickiego Kościoła Św. Anny na Krakowskim Przedmieściu 68.

Spotkanie zaplanowane jest na godzinę 20:00 w dolnym kościele – zaraz po zakończeniu Mszy Św. sprawowanej o godzinie 19:00.

W promocji rocznika udział wezmą:

- Dariusz Karłowicz – redaktor naczelny Teologii Politycznej
- ks. prof. Jan Sochoń – teolog i filozof z Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
- Wojciech Stanisławski – redaktor dziennika „Rzeczpospolita” i tygodnika „Plus Minus”

Link do wydarzenia na Facebooku

Przeczytaj także
Artur Żak: O tolerancji i nietolerancji

Odkąd tolerancja została zarezerwowana (zawłaszczona) przez mniejszości seksualne, imigrantów i feministki jestem w pułapce. Ani ze mnie mniejszość seksualna, ani imigrant, ani kobieta - czyżbym więc skazany był na nietolerancję? A jeśli tak, to czy coś w tym złego?

[Nasz patronat] Spotkanie wokół książki Agnieszki Kołakowskiej "Plaga słowików"

"Plaga słowików" to kolejna, po "Wojnie kultur", książka Agnieszki Kołakowskiej wydana przez Teologię Polityczną. Publikacja jest zbiorem esejów traktujących m.in. o poprawności politycznej, Kościele, współczesnych ideologiach, roli uniwersytetu oraz postawach liberalnych i nieliberalnych we współczesnej polityce.

"Ruch intronizacji wypływa z samego wnętrza polskiej kultury". Rozmowa z dr Pawłem Rojkiem

- Juliusz Słowacki sugerował, że Polacy powinni dokonać elekcji Syna Bożego na króla Polski. Te wątki przeniknęły w końcu do polskiej mistyki, są wyraźnie obecne w pismach Rozalii Celakówny, które stanowią bezpośrednią inspirację dzisiejszych intronizatorów. Korzenie tej idei sięgają jednak polskiego mesjanizmu, który był bardzo świadomym wyzwaniem wobec świeckiej nowoczesności. ...

[Nasz patronat] Prapremiera nowej sztuki Wojciecha Tomczyka "Breakout"

Zamachowski, Opania i Tomczyk razem. Grono znakomitych artystów spotkało się przy produkcji sztuki "Breakout", autorstwa Wojciecha Tomczyka. Jej prapremierowy pokaz odbędzie się 15 września 2016 r. w Centrum Prasowym Foksal.

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.