Czarnogóra: Prokuratura oskarża Rosjan o próbę zorganizowania przewrotu

07.11.2016

Tuż przed październikowymi wyborami parlamentarnymi w Czarnogórze zatrzymano 20 Serbów pod zarzutem działalności terrorystycznej. Wczoraj prokurator ds. przestępczości zorganizowanej Milivoje Katnić oświadczył, że "przestępcza grupa" zamierzała wieczorem 16 października, w dniu wyborów, zająć parlament w Podgoricy, uprowadzić bądź zamordować premiera Milo Djukanovicia i ogłosić zwycięstwo prorosyjskiej opozycji.

Prokurator powiedział, że organizatorami niedoszłego przewrotu byli Rosjanie, jednak dodał, że ze śledztwa wynika, że nie działali w porozumieniu z władzami Rosji.

Djukanović i jego Demokratyczna Partia Socjalistów Czarnogóry wygrała wybory, ale nie może liczyć na samodzielną większość. Zdobyła ponad 40 proc. głosów, drugie miejsce, ponad 20 proc., głosów, zdobył Front Demokratyczny (DF), koalicja kilku partii prorosyjskich i proserbskich.  Trzecie miejsce (ok. 11 proc.) zajęła również opozycyjna koalicja KLJUC.

Milo Djukanović jest głównym rozgrywającym czarnogórskiej polityki od prawie 20 lat, pełni albo stanowisko premiera, albo prezydenta. To on doprowadził do odłączenia się Czarnogóry od wspólnego państwa z Serbią. W zależności od koniunktury i interesów gospodarczych, Czarnogóra pod jego władzą albo wpływem, lawiruje między Rosją a Zachodem. Przez ostatnie lata Czarnogóra otworzyła szeroko drzwi dla rosyjskich inwestorów i była coraz bliżej Rosji. Ale w 2015 roku, po tym gdy rozwinął się kryzys w Rosji, i przyszło rozczarowanie w związku z brakiem spodziewanych zysków ze współpracy gospodarczej z Rosji, Djukanović znowu zwrócił się bardziej w kierunku Zachodu. W maju Czarnogóra podpisała protokół o przystępieniu do NATO (członkostwo Czarnogóry w NATO musi jeszcze zostać ratyfikowane przez wszystkie parlamenty krajów członkowskich). Jednak to dążenie do NATO spotyka się z oporem, proserbska i prorosyjska opozycja organizuje od miesięcy regularnie protesty przeciwko Djukanoviciowi, czasem zaskończone starciami z policją. Wybory miały dać mandat Djukanoviciowi do zwrotu w kierunku Zachodu. Podczas kampanii wyborczej Djukanović oskarżał Rosję o próby wpływania na jej przebieg.

Według Katnicia wspomniana grupa przestępcza miała przygotowane ok. 50 karabinków automatycznych i tyle samo pistoletów. Opozycja odrzuca te oskarżenie twierdząc, że to prowokacja.

Oprac. Mad, wp.pl

Przeczytaj także
Wojciech Stanisławski: Fochy i fonty

Kazachstan Nursułtana Nazarbajewa odchodzi od cyrylicy, w Serbii i Czarnogórze wybór alfabetu to kwestia tożsamościowa. A jak sprawy mają się w podzielonej plemiennie Polsce?

[Sport] [Piłka nożna] Czarnogóra - Polska 1-2 (0-1)

W kolejnym meczu eliminacji do Mistrzostw Świata 2018 Polska pokonała na wyjeździe Czarnogórę po golach Roberta Lewandowskiego i Łukasza Piszczka. Gola dla Czarnogóry zdobył Mugosza.

Brytyjczycy potwierdzają. Planowany był rosyjski atak na Czarnogórę

Brytyjska gazeta "Daily Telegraph", powołując się na źródła w rządzie w Londynie, potwierdza informacje podawane przez czarnogórski rząd, prokuraturę o służby o tym, że z inspiracji rosyjsiej październiku ub. roku miało dojść do zabicia premiera Czarnogóry Milo Djukanovicia i przejęcia władzy przez siły prorosyjskie i proserbskie. Djukanović zmierza do przystępienia ...

Czarnogóra wstępuje do NATO

W Brukseli odbyła się ceremonia podpisania protokół o przystąpieniu bałkańskiego państwa do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Zero zdziwień. Rosjanie tracą swoje wpływy, i tyle.

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.