Rosja: Zatrzymali ministra gospodarki

16.11.2016

Rosyjskiego ministra ds. rozwoju gospodarczego Aleksieja Uljukajewa, który nadzorował prywatyzację spółki naftowej Basznieft, zatrzymano w nocy, tuż po przesłuchaniu – poinformował Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej. W rozmowie z agencją TASS rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że chodzi o „poważne oskarżenia”.

Uljukajew został zatrzymany w efekcie „eksperymentu śledczego w trakcie przyjmowania 2 mln dolarów kontrolowanej łapówki” – twierdzi źródło w służbach, cytowane przez agencję RIA Novosti.  Nie jest jasne, kto przekazał ministrowi łapówkę, która miała być wręczana pod nadzorem służb.

Operacja służb trwała ponad rok, a od lata tego roku FSB podsłuchiwała telefon Ulukajewa – poinformował Komitet Śledczy.

Uznano, że minister, który nadzorował prywatyzację Baszniefti, przyjął 14 listopada 2 mln dolarów łapówki w zamian za „wystawienie pozytywnej oceny” koncernowi naftowemu „Rosnieft”, co pozwoliło na nabycie przez Rosnieft 50 proc. udziałów w prywatyzowanej spółce naftowej Basznieft.

Więcej na ten temat tutaj.

Za: Kresy24.pl

Przeczytaj także
Trump i spadek cen ropy

Jak donosi "Washington Post", prezydent USA Donald Trump ma receptę na problemy budżetowe. W projekcie budżetu na 2018 rok proponuje sprzedaż połowy Strategicznej Rezerwy Ropy. Pozwoliłoby to na zmniejszenie deficytu o 16,6 mld dolarów. Jednocześnie jednak uderzyłoby w cenę surowca na giełdach poprzez wzrost podaży - pisze Wojciech Jakóbik.

Jakóbik: Trójmorze i gaz

Jak zwykle pasjonująca konferencja GAZTERM w Międzyzdrojach w tym roku była okazją do refleksji nad potencjałem wykorzystania koncepcji Trójmorza, czyli współpracy między trzema morzami Europy Środkowo-Wschodniej, w sektorze gazowym. Wnioski nie są optymistyczne, ale jednocześnie skłaniają do przemyślenia polskiej strategii.

Wojciech Stanisławski: Fochy i fonty

Kazachstan Nursułtana Nazarbajewa odchodzi od cyrylicy, w Serbii i Czarnogórze wybór alfabetu to kwestia tożsamościowa. A jak sprawy mają się w podzielonej plemiennie Polsce?

Michał Kuź: Inny kapitalizm

Krytykowanie PiS za działania związane z polityką instytucjonalno-medialną jest bardziej uprawnione niż zapowiedzi likwidacji CBA czy też nazywanie za Jackiem Rostowskim planu Morawieckiego "dyrdymałami". Państwo jako gracz ekonomiczny, czy tego chcemy, czy nie, wróciło. Politycy rozmaitych opcji na całym świecie muszą się zacząć do tej myśli przyzwyczajać - pisze politolog ...

A ktoś w Rosji trafia za kratki faktycznie za to, o co jest oskarżany?

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.