Nie żyje Fidel Castro

26.11.2016

Kubański dyktator kilka lat temu, z powodów zdrowotnych, ustąpił ze stanowiska przewodniczącego Rady Państwa i odsunął się od włądzy, a krajem rządzi jego brat Raul Castro. Fidel Castro miał 90 lat.

Władzę przejął w wyniku rewolucji w 1959 roku, na czele której stał, a która obaliła dyktatorskie, proamerykańskie rządy. Od 1959 roku Castro był premierem, a od 1965 I Sekretarzem Komunistycznej Partii Kuby. Kuba pod rządami Castro sprzymierzyła się z ZSRS, w latach 70. i 80., w porozumieniu z ZSRS, kubańskie wojska walczyły w wojnie domowej Angoli po stronie komunistów. Jesienią 1962 roku Sowieci rozmieścili na Kubie potajemnie pociski balistyczne średniego zasięgu z ładunkiem atomowym, które mogły dosięgnąć USA. Doszło do tzw. kryzysu kubańskiego i groźby wybuchu III wojny światowej. Ostatecznie Sowieci wycofali rakiety z Kuby, a w zamian za to Amerykanie wycofali swoje rakiety z Turcji.

Dokładna liczba ofiar reżimu Castro nie jest znana, tym bardziej, że większość zbrodni została zatuszowana. Kubańscy emigranci w USA na razie ustalili ok. 10 tys. nazwisk ofiar reżimu, ale może być ich dużo więcej. W więzieniach na Kubie wciąż kilkadziesiąt osób przebywa ze względu poglądy polityczne. Amnesty Interational oskarża reżim też mi.in. o stosowanie tortur. Obrońcy reżimu podkreślają, że komunizm przyniósł Kubie zwalczenie analfabetyzmu i powszechną opiekę zdrowotną.

Pod koniec 2014 roku doszło do historycznego porozumienia i wznowienia stosunków dyplomatycznych między USA a Kubą oraz zniesienia amerykańskich sankcji gospodarczych nałożonych na Kubę. Mediatorem była Stolica Apostolska. Począwszy od lat 90., pielgrzymki Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka sprawiły, że brutalnie prześladowany Kościół katolicki w ostatnich latach cieszy się większą swobodą, nie zmienia to jednak faktu, że władze próbują wciąż wywierać wpływ na kapłanów i wiernych.

Na wieść o śmierci Fidela Castro kubańscy emigranci zamieszkujący na Florydzie wylegli na ulice i świętowali. Na Kubie została ogłoszona żałoba narodowa.

Mad

Przeczytaj także
Stanisława Michalik. Połączenie Różańskiego z Wolińską

Oficer śledczy z powołania. Naczelnik Wydziału Śledczego WUBP w Katowicach. Pseudoprokurator z zarzutami naruszenia "zasad praworządności ludowej". Adwokat bez "adwo-".

"Nie może być tak, że w wolnym kraju nie pamiętamy o ludziach, którzy życie oddali za ojczyznę"

- Przejrzałem w Instytucie Pamięci Narodowej dziesiątki stron akt dotyczących sprawy śmierci Browarczyka. Po raz kolejny, już w dojrzałym życiu narodził się we mnie bunt. Zrozumiałem, że nie może być tak, że w wolnym kraju nie pamiętamy o takich ludziach, którzy życie oddali za ojczyznę - mówi Robert Kwiatek, działacz ...

Inteligent w ciemnych okularach

Wiele można o Jaruzelskim powiedzieć, ale nie to, że był samotnikiem. Jego los i jego wybory były losem i wyborami dużej części pokolenia polskiej inteligencji, a przynajmniej tej części, która przetrwała wojnę i pierwsze lata sowieckiej okupacji, by potem wypłynąć na powierzchnię i na nowo przejąć w kraju rząd dusz ...

Wojciech Mucha: Towarzysze z bezpieczeństwa

Czy Grzegorz Schetyna, człowiek opozycji w PRL-u, zasłużony działacz NZS-u, rzeczywiście chce iść w jednym szeregu z takimi ludźmi? Z milicjantami, esbekami, ludźmi peerelowskiego cienia?

I królowa Bona.

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.