Nie żyje Fidel Castro

26.11.2016

Kubański dyktator kilka lat temu, z powodów zdrowotnych, ustąpił ze stanowiska przewodniczącego Rady Państwa i odsunął się od włądzy, a krajem rządzi jego brat Raul Castro. Fidel Castro miał 90 lat.

Władzę przejął w wyniku rewolucji w 1959 roku, na czele której stał, a która obaliła dyktatorskie, proamerykańskie rządy. Od 1959 roku Castro był premierem, a od 1965 I Sekretarzem Komunistycznej Partii Kuby. Kuba pod rządami Castro sprzymierzyła się z ZSRS, w latach 70. i 80., w porozumieniu z ZSRS, kubańskie wojska walczyły w wojnie domowej Angoli po stronie komunistów. Jesienią 1962 roku Sowieci rozmieścili na Kubie potajemnie pociski balistyczne średniego zasięgu z ładunkiem atomowym, które mogły dosięgnąć USA. Doszło do tzw. kryzysu kubańskiego i groźby wybuchu III wojny światowej. Ostatecznie Sowieci wycofali rakiety z Kuby, a w zamian za to Amerykanie wycofali swoje rakiety z Turcji.

Dokładna liczba ofiar reżimu Castro nie jest znana, tym bardziej, że większość zbrodni została zatuszowana. Kubańscy emigranci w USA na razie ustalili ok. 10 tys. nazwisk ofiar reżimu, ale może być ich dużo więcej. W więzieniach na Kubie wciąż kilkadziesiąt osób przebywa ze względu poglądy polityczne. Amnesty Interational oskarża reżim też mi.in. o stosowanie tortur. Obrońcy reżimu podkreślają, że komunizm przyniósł Kubie zwalczenie analfabetyzmu i powszechną opiekę zdrowotną.

Pod koniec 2014 roku doszło do historycznego porozumienia i wznowienia stosunków dyplomatycznych między USA a Kubą oraz zniesienia amerykańskich sankcji gospodarczych nałożonych na Kubę. Mediatorem była Stolica Apostolska. Począwszy od lat 90., pielgrzymki Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka sprawiły, że brutalnie prześladowany Kościół katolicki w ostatnich latach cieszy się większą swobodą, nie zmienia to jednak faktu, że władze próbują wciąż wywierać wpływ na kapłanów i wiernych.

Na wieść o śmierci Fidela Castro kubańscy emigranci zamieszkujący na Florydzie wylegli na ulice i świętowali. Na Kubie została ogłoszona żałoba narodowa.

Mad

Przeczytaj także
IPN: Kolejne ofiary totalitaryzmów odzyskują nazwiska

21 kwietnia 2017 w Pałacu Prezydenckim wręczono noty identyfikacyjne rodzinom 12 ofiar totalitaryzmu komunistycznego

Oświadczenie IPN w sprawie profanacji cmentarza w Katyniu

"Instytut Pamięci Narodowej stanowczo protestuje przeciw profanacji w Katyniu miejsca spoczynku tysięcy polskich oficerów zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku. Działania ukierunkowane na stworzenie właśnie w Katyniu miejsca propagującego fałszerstwa historyczne na temat losu jeńców bolszewickich z 1920 roku są budzącym najwyższy sprzeciw kolejnym przejawem sowieckiej i rosyjskiej polityki kłamstw ...

Poszukiwania ofiar komunizmu na Cmentarzu Bródnowskim – Warszawa, 3–8 kwietnia 2017

Rozpoczął się drugi etap prac ekshumacyjnych w kwaterze 45N Cmentarza Bródnowskiego w Warszawie, prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, którym kieruje prof. Krzysztof Szwagrzyk. Podczas trzech dni prac ujawniono w sumie osiem szkieletów ludzkich. Oględziny sądowo-medyczne jednego z ekshumowanych szkieletów wykazały ślad po postrzale w tylnej części czaszki. Przy ...

Ksiądz - Żołnierz Wyklęty! Niezwykły dowódca ROAK

Bohater ziemi kielecko-radomskiej. Jego podkomendni (Żołnierze Wyklęci) prowadzili akcje zbrojne i propagandowe. W 1946 r. został pobity na śmierć przez starachowickich ubeków.

I królowa Bona.

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.