Prezydent podpisał ustawę podwyższającą kwotę wolną od podatku dla najmniej zarabiających

29.11.2016

Sejm, po uwzględnieniu poprawek Senatu, przyjął zmiany w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych, o podatku dochodowym od osób prawnych, ordynacji podatkowej i niektórych innych ustawach. Zmiany w podatkach mają wejść od początku przyszłego roku. Najważniejsza zmiana to podwyższenie kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających.

Nieco ponad rok temu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kwota wolna od podatku (niecałe 3100 złotych) jest za niska, bo nie była przez lata uaktualniana. Zgodnie z tym wyrokiem TK, dotychczasowe przepisy miały zostać zmienione do 30 listopada 2016 roku. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku obiecywał prezydent Andrzej Duda, ale dopiero pod samo koniec tego okresu rząd i większość parlamentarna PiS podjęli decyzję, jak będzie w praktyce wyglądać realizacja wyroku TK. Uchwalenie ustawy i podpisanie jej przez prezydenta przebiegło ekspresowo. Jeszcze większe kontrowersje wzbudziło utrzymanie uprzywilejowania podatkowego dla posłów i senatorów (kwota wolna od podatków - blisko 30 tys. zł. rocznie).

Główne zmiany są następujące: Osoby zarabiające 6.600 zł rocznie lub mniej nie zapłacą podatku dochodowego. Te, które zarabiają więcej niż 6.600 zł a mniej niż 11 tys. zł rocznie, kwota wolna będzie stopniowo zmniejszać się do dzisiejszego poziomu 3091 zł. Podatnicy, którzy osiągają dochód pomiędzy 11 tys. zł a 85.528 zł rocznie będą opodatkowani na dotychczasowych zasadach, z kwotą wolną wynoszącą 3091 PLN. Powyżej dochodu 85.528 zł rocznie kwota wolna ulegnie stopniowemu zmniejszeniu, zaś podatnicy zarabiający więcej niż 127 tys. zł nie będą mieli kwoty wolnej.

Oprac. Mad, niezalezna.pl. fakt.pl

Przeczytaj także
Wysokie wpływy z VAT, niski deficyt

Ministerstwo Finansów podało najnowsze dane wykonania budżetu. Wynika z nich, że do końca maja tego roku "dziura budżetowa" wyniosła 200 mln zł., czyli 0,3 proc. limitu zapisanego w ustawie budżetowej.

Lata dziewięćdziesiąte. Przaśny sklepik z marzeniami

Po ponad ćwierćwieczu na ekrany telewizorów wrócił kultowy serial "Miasteczko Twin Peaks", stworzony przez Davida Lyncha i Marka Frosta. Na początku lat 90. XX w. oglądaliśmy go także w Polsce, pełni nadziei, że teraz będzie u nas jak na Zachodzie. Nie rozumieliśmy lekcji, jaka płynęła z amerykańskiego serialu: Zachód to ...

Polska–Francja. Kto kogo wyzyskuje

Francuzi w sprawach gospodarczych to wyjątkowi hipokryci. Krytykują polskie koszty pracy, zarabiając na nich. Unikają prywatyzacji własnych przedsiębiorstw, za to ochoczo prywatyzują zagraniczne. Nie dopuszczają do ekspansji hipermarketów nad Sekwaną, ale gremialnie otwierają je gdzie indziej.

Efekt 500+

Od przyjęcia Rodziny 500+ minął rok, od wypłaty pierwszych świadczeń 10 miesięcy. Wydawać by się mogło, że jest to zbyt krótki okres, by mówić o sukcesie lub porażce programu. Okazuje się jednak, że przez ten czas 500+ wymiernie zmieniło otaczającą nas rzeczywistość - pisze Przemysław Koźmiński w najnowszej "Teologii Politycznej ...

a jak to korespąduje z najmiższym wynagrodzeniem?

11k zł rocznie, BRUTTO, i już za bogaty? Przecież to jest plucie w twarz nawet tzw. niższej klasie robotniczej.
Nie wspominając o absurdalności samego pomysłu różnej kwoty wolnej dla osób o różnym dochodzie.

Czy Krul miał już zawał?

Dwa lata nie jadł, ale na aparat uzbierał.

Skoro odrzucili pomysł 500+ tylko dla biednych ze względu na koszty sprawdzania wszystkiego itd. (wyszło, że taniej będzie dać z automatu wszystkim) to czy w tej sytuacji nie skończy się większymi kosztami urzędasów ogarniających ten nowy, wspaniały system i w efekcie koszty dla budżetu wzrosną?

Prezydent podpisał ustawę podwyższającą kwotę wolną od podatku dla stu najmniej zarabiających.

Napisał/a: asertywnyto czy w tej sytuacji nie skończy się większymi kosztami urzędasów ogarniających ten nowy,

To nie są większe koszty urzędasów, tylko nowe miejsca pracy, na których będzie można godziwie zarabiać.

Napisał/a: KhataClimSaVecchi

Dwa lata nie jadł, ale na aparat uzbierał.

Ta grafika jest tak wielopoziomowo piękna, że powinni ją młodemu Morawieckiemu wytatuować na klacie.

Napisał/a: RedakcjaNajważniejsza zmiana to podwyższenie kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających.

Najważniejsza zmiana to jest między brzmieniem obietnicy wyborczej i jej realizacją.

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.