[Nasz patronat] Spotkanie wokół książki Agnieszki Kołakowskiej "Plaga słowików"

05.12.2016

"Plaga słowików" to kolejna, po "Wojnie kultur", książka Agnieszki Kołakowskiej wydana przez Teologię Polityczną. Publikacja jest zbiorem esejów traktujących m.in. o poprawności politycznej, Kościele, współczesnych ideologiach, roli uniwersytetu oraz postawach liberalnych i nieliberalnych we współczesnej polityce.

Kiedy: 8 grudnia (czwartek)

Miejsce: Cafe Niespodzanka przy ul. Marszałkowskiej 7 – Warszawa 

Początek: godz. 18:30

W spotkaniu udział wezmą: 

- Agnieszka Kołakowska (autorka)
- prof. Magdalena Gawin 
- dr Karolina Wigura (Kultura Liberalna)
Prowadzenie: Piotr Górski

Link do wydarzenia na Facebooku -  https://www.facebook.com/events/693004577542582/

O książce: 

We fragmencie wstępu Autorka pisze:

"W poprzednim tomiku esejów skupiałam się na szeroko pojętym zjawisku politycznej poprawności, odnotowując, jak się ono objawia w Polsce i za granicą. Sześć lat później stwierdzam, że nic - prócz wyraźnie większego stopnia powszechnego uwrażliwienia na jego przejawy w Polsce - się nie zmieniło. W obecnym zbiorze więc, choć o poprawności politycznej oczywiście też jest mowa, skupiam się na innych sprawach - choć nie całkiem innych, w mierze, w jakiej wolno powiedzieć, że chodzi w nich o rodzaj równie niebezpiecznej poprawności po stronie konserwatywno-katolickiej. Podział na prawicę i lewicę od dawna już niewiele wyjaśnia, raczej wprowadza zamieszanie; linie podziałów politycznych się przesunęły, każda z dzisiejszych ideologii zawiera postawy po obu stronach dawnych granic prawica-lewica. Ważniejszy wydaje mi się dziś podział na liberałów i anty-liberałów. Dlatego chciałam powiedzieć coś o tej drugiej, konserwatywnej stronie nieliberalnego medalu. Z obu stron jest dziś atak na wolne słowo, na naukę i na swobody indywidualne; z obu stron jest próba narzucenia cenzury. Jest tu więc trochę krytyki postaw Kościoła i, ogólniej, postaw nieliberalnych. To właśnie - liberalizm i nieliberalizm - jest może głównym motywem obecnego zbioru.

Nie żeby w tych innych sprawach wiele się zmieniło. W szczególności pod względem dwóch z najważniejszych i najbardziej szkodliwych współczesnych ideologii, jakimi są ideologia walki z islamofobią i ideologia antropogennego globalnego ocieplenia - być może najbardziej upolityczniony i zideologizowany temat naszego wieku. (Trzecią jest ideologia praw człowieka.) “Nic się nie zmieniło” jest tu stałym, do znudzenia powtarzanym refrenem; byłby to właściwie trafniejszy tytuł dla tego zbioru. 

Eseje i felietony tu zamieszczone ukazywały się w swoich pierwotnych wersjach głównie w "Rzeczpospolitej", w "Plusie-Minusie", w miesięczniku "W Drodze" (krótsze felietony) i w internetowym tygodniku "Teologii Politycznej". Parę ukazało się w "Gazecie Polskiej Codziennie" i w dawnym, pierwotnym "Uważam, rze". W niektórych są małe zmiany, dodatki albo uzupełnienia; są też teksty, które publikuję tu po raz pierwszy".

O książce napisali również:

Agnieszka Kołakowska pisze z pasją, irytuje się, podrwiwa, uśmiecha, ale także cierpliwie i klarownie tłumaczy swoje stanowisko. U niechętnych jej pisarstwu i jej poglądom lektura "Plagi słowików" znacząco podniesie ciśnienie, a życzliwych wprawi w stan pogodnej jasności umysłu. 

Prof. Ryszard Legutko

Autorka w gorzkim acz ironicznym tonie analizuje przyczyny i przejawy uwiądu wielkiej formacji duchowej, jaką do niedawna była Europa, i ostrzega przed jej upadkiem. Bezpardonowo rozprawia się z aberracjami i szalbierstwami postmodernizmu, multikulturalizmu i "gender" oraz innymi plagami i ideologiami nowoczesności. Znajdziemy tu więc eseje o przemyśle globalnego ocieplenia, o uległości wobec islamu i o atakach na judeochrześcijańskie korzenie naszej kultury.

Nie są to jednak "Wojny kultur" bis. Dostaje się tu również drugiej stronie barykady: głównie za manipulowanie nauką i przeinaczanie faktów, ale i za cenzurowanie wolnej myśli. Słowem, za zdradę rozumu.

Antoni Libera

 

Przeczytaj także
Zapraszamy na promocję nowego rocznika Teologii Politycznej zatytułowanego „1050”

Najnowszy numer Teologii Politycznej inspirowany jest niezwykłą rocznicą - 1050-lecia chrztu Polski, a zarazem 1050-lecia Państwa Polskiego. Dlatego w naszej publikacji pokazujemy wciąż aktualne i formacyjne znaczenie decyzji podjętej przez Mieszka I dla kolejnych pokoleń Polaków. Uwypuklamy fundamentalną rolę Chrztu w procesie kształtowania się polskiej tożsamości na przestrzeni wieków.

[Nasz patronat] Prapremiera nowej sztuki Wojciecha Tomczyka "Breakout"

Zamachowski, Opania i Tomczyk razem. Grono znakomitych artystów spotkało się przy produkcji sztuki "Breakout", autorstwa Wojciecha Tomczyka. Jej prapremierowy pokaz odbędzie się 15 września 2016 r. w Centrum Prasowym Foksal.

[Nasz patronat] "Trzeci Punkt Widzenia" – najnowsza książka Teologii Politycznej - już dostępna

"Trzeci Punt Widzenia" to nietypowa książka, która jest zapisem rozmów trzech filozofów Marka A. Cichockiego, Dariusza Gawina i Dariusza Karłowicza. Ponad pięćdziesiąt tekstów zawartych w V tomie serii Teologii Politycznej "Życie codzienne idei", jest wyborem z ponad 400 audycji telewizyjnych, przeprowadzonych w latach 2007 - 2010 na antenie TVP Kultura. ...

Michał Kuź: O amerykańskiej rzymskości

Pax Americana, jak i coraz częściej Imperium Americanum, odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Inaczej niż Rosja, zastygła w swoim anachronicznym mongolskim modelu imperialnym, Stany Zjednoczone w sensie dosłownym nie inkorporują już od lat nowych terytoriów. Tym niemniej podpisanie umów handlowych TTIP (z UE) i TPP (z krajami azjatyckimi) faktycznie stworzyłoby ...

Uuu Legutko napisał o judeochrześcijaństwie, powinien być trigger warning

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.