Nowy metropolita krakowski

08.12.2016

Dotychczasowy metropolita łódzki i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski został mianowany przez papieża na nowego metropolitę krakowskiego. Zastąpi on odchodzącego na emeryturę abp Stanisława Dziwisza - podała KEP.

Za: Episkopat.pl

Przeczytaj także
Papieże i powstania. Dlaczego Stolica Apostolska potępiała walkę o wolność?

W XIX wieku stanowisko papiestwa wobec powstań było jednoznacznie negatywne. Nie dotyczyło to tylko powstań, które nacechowane były antyklerykalnymi hasłami, albo powstań przesiąkniętych antykatolicką ideologią (np. socjalistyczną), ale dotyczyło również tych, które były wznoszone na katolickich hasłach i które w Kościele nie widziały wroga, lecz poszukiwały w nim sojusznika - ...

Tomasz Rowiński: Miłosierdzie - znak rozpoznawczy współczesnego Kościoła

Po katolicku rozumiane miłosierdzie Boga można krótko scharakteryzować jako przekonanie, że Bóg jest nieustannie otwarty na nawrócenie człowieka, pragnie jego powrotu, przywołuje go, by dać mu przebaczenie. Człowiek musi spełnić w tej sytuacji także pewne warunki, lecz nie ze względu na kaprys Boga, ale z uwagi na naturę przebaczenia - ...

"Ruch intronizacji wypływa z samego wnętrza polskiej kultury". Rozmowa z dr Pawłem Rojkiem

- Juliusz Słowacki sugerował, że Polacy powinni dokonać elekcji Syna Bożego na króla Polski. Te wątki przeniknęły w końcu do polskiej mistyki, są wyraźnie obecne w pismach Rozalii Celakówny, które stanowią bezpośrednią inspirację dzisiejszych intronizatorów. Korzenie tej idei sięgają jednak polskiego mesjanizmu, który był bardzo świadomym wyzwaniem wobec świeckiej nowoczesności. ...

Papież: "Udzielam od tej pory wszystkim kapłanom, na mocy ich posługi, władzy rozgrzeszania osób, które popełniły grzech aborcji"

W liście "Misericordia et misera" papież przedłużył wprowadzoną na czas właśnie zakończonego Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia możliwość odpuszczania grzechu aborcji przez każdego spowiednika. Przed Rokiem Miłosierdzia, aby uzyskać rozgrzeszenie po zabiciu nienarodzonego dziecka, najpierw biskup musiał podjąć decyzję o zdjęciu ekskomuniki.

Luterski kacerz Gmyz szkaluje czcigodnego arcybiskupa sugerując, że wybrał go osobiście antypapież Bondziorno
https://twitter.com/cezarygmyz/status/806819812039159808

No tak, wybrał osobiście. Znał go z dawnych lat, ale co w tym złego? Dziwne jest to, że wybrał jednego z najlepszych polskich biskupów. Co mnie, przyznaję, zaskoczyło.

w wyborczej skowyt

Do Krakowa będzie bardziej pasowau, bo to bogatsze miasto. Nie czuu biednej Łodzi. Bywały całe kwartały, gdzie co niedziela albo taca albo zbiórka byuy zabierane przez kurię.

Co do tradycjonalizmu - jakimś wielkim wrogiem chyba nie byu. W ub. roku (albo jeszcze poprzednim) po mszach odczytywane byuy katechezy o znaczeniu poszczgólnych części mszy. W jednym z takich textów zachęcał gorąco do przyjmowania komunii świętej na kolanach. Lecz w samej katedrze balasków nie przywrócono a szafarze rozdają na stojąco.

Napisał/a: Kotoōshū Katsunori Do Krakowa będzie bardziej pasowau...

Nonono, ja tu jakowyś spiseg wize:
przódy Kólega robi kontrwywiad o grudzie Kroka, a tera lekko renko siem Ojca Archidiecezyji pozbywa...
:P

Nieno, jag siem pomyśli o popszedniku, kturen obracał siem guwnie w krengach pełowskich, i kturen świencił wszystkie oddziauy pewnego gościa, o kturym ten:

muwiu, rze byu jego guwnym zleceniodawco, to nie ma mowy o letkiej rence.

Tag apropo Kastro i Kanady morzna wygóglać obie fizjologie fcelach poruwnawczyh.

Napisał/a: Kotoōshū Katsunori

Do Krakowa będzie bardziej pasowau, bo to bogatsze miasto. Nie czuu biednej Łodzi. Bywały całe kwartały, gdzie co niedziela albo taca albo zbiórka byuy zabierane przez kurię.


Mam wrażenie, że mieszkam w innej archidiecezji. Nieprawdą jest to, że takie kwartały bywały, chyba że mój proboszcz nie wykonywał zaleceń kurii, w co wątpię.

Na pewno należy spodziewać się sporych zmian, tak jak tu przed czterema laty. Skończą się proboszczowie po 75 roku życia, wikariusze przebywający w parafii dłużej niż 5 lat. Proboszczem nie zostanie nikt, kto nie ukończy specjalnego kursu. Ofiara z drugiej intencji w mszy św. będzie odprowadzana do kurii. Osobiście bardzo żałuję, że ks. arcybiskup opuszcza Łódź.

Chciałem powiedzieć, że jeśli w skali od 1 do 10, poprzednikowi dać 2, to abp Marek zasługuje na ca 28345434329.

Napisał/a: Dariusz RasterNieprawdą jest

Nieprawdą jest, że jest nieprawdą.

Napisał/a: Kotoōshū Katsunori

Chciałem powiedzieć, że jeśli w skali od 1 do 10, poprzednikowi dać 2, to abp Marek zasługuje na ca 28345434329.

:)
Ale i tak nie wieże, że Kólega tak tylko przypadkiem ten Krakówek obczajał...

Niektórzy koledzy takim "slangiem" zasuwają, że trudno zrozumieć. Trochę to śmieszne, ale cóż ... Taki miejscowy koloryt.

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.