PZU kupuje Pekao SA. I co dalej?

10.12.2016

Po przejęciu Pekao SA przez PZU rząd będzie kontrolował dwa największe banki w Polsce, w tym główny bank korporacyjny. Daje mu to ogromne możliwości wpływania na gospodarczą rzeczywistość naszego kraju – od rynku kredytów hipotecznych po dostęp przedsiębiorstw do kapitału.

A to ostatnie ma wielkie znaczenie w obliczu spadku inwestycji i dynamiki wzrostu PKB. Warto jednak nie ogłaszać jeszcze sukcesu. Dobrze, że rząd wykorzystał okazję, jaka się nadarzyła w sytuacji kryzysu włoskiego sektora bankowego i moment po przegraniu przez Matteo Renziego referendum. Jednak repolonizacja to nie cel sam w sobie.

Celem jest posiadanie sektora bankowego, działającego w pierwszym rzędzie w interesie naszej gospodarki – polskich klientów i firm. Sam zakup filii zagranicznych banków może do tego celu nas zbliżyć, ale nie oznacza jeszcze jego osiągnięcia.

Piotr Wójcik

Tekst ukazał się w "Gazecie Polskiej Codziennie" i na portalu Niezalezna.pl

fot. CC BY-SA 4.0

Przeczytaj także
Śledztwo ABW w sprawie kredytów frankowych

Jak podał portal Wgospodarce.pl, od listopada 2016 roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzi, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, śledztwo dot. "oszustw na szkodę klientów banków przy udzielaniu i realizacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty obcej". Sprawa ma dotyczyć 20 banków.

Bieda sporo kosztuje

Niemal wszystkie próby wprowadzenia w Polsce mechanizmów redystrybucji spotykają się z oburzeniem ze strony lepiej sytuowanych obywateli, którzy nie widzą powodu, by "płacić więcej" i łożyć na innych. Tymczasem biedniejsza część społeczeństwa notorycznie płaci za coś więcej, na czym korzystają właśnie zamożni. Często nie są tego świadomi - pisze Piotr ...

Duże transakcje na polskim rynku. PZU kupi akcje Pekao SA, Naspers sprzedał Allegro i Ceneo

Włoski właściciel UniCredit uzgodnił z Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń kluczowe parametry sprzedaży części swoich akcji Pekao SA. Z kolei Naspers sprzedał portale handlowe Allegro i Ceneo za rekordową kwotę 3,25 mld dolarów. Nabywcami są fundusze private equity Cinven, Permira oraz Mid Europa.

Chiński sen. Rozmowa z prof. Bogdanem Góralczykiem

- Niedawno na uniwersytecie w Harwardzie przebadano sytuację, w której dotychczasowemu hegemonowi nagle wyrasta rywal i pretendent do tronu. Wyspecyfikowano 15 takich przypadków od XV wieku do dziś. Spośród tych 15 przypadków jedenaście i pół doprowadziło do wojny - mówi prof. Bogdan Góralczyk, profesor UW, politolog, sinolog, publicysta, były ambasador ...

co dalej?
lufa denominacji kredytów w CHF przyłożona do głowy pozostałym bankom i albo są grzeczne albo gleba.
trzy banki komercyjne wystarczą, żeby nie było kryzysu w przypadku upadku któregokolwiek z pozostałych

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.