Raport NBP o Ukraińcach pracujących w Polsce

13.12.2016

Ich średnie miesięczne zarobki to ok. 2,1 tys. netto, średnio pracują 54 godziny tygodniowo - takie informacje na temat Ukraińców pracujących w Polsce można znaleźć w raporcie opublikowanym przez Narodowy Bank Polski. Dane dotyczą roku 2015.

Transfery pieniężne z Polski na Ukrainę w związku z zatrudnieniem obywateli Ukrainy na terenie RP to w 2015 roku ok. 5 mld złotych.

Nowsze dane podają Urzędy Pracy. W 2016 roku, do listopada zarejestrowano 1,13 mln oświadczeń o zamierze powierzenia pracy cudzoziemcowi, przy czym aż 96 proc. z nich dotyczyło Ukraińców. Z nie wszystkich oświadczeń skorzystały firmy i pracownicy, zdaniem ekspertów od rynku pracy, wykorzystanych zostało ok. 60 proc., co oznacza, że w Polsce pracowało bądź pracuje w tym roku legalnie prawie 800 tys. obywateli Ukrainy. Z czego ok. 700 tys. na podstawe "szybkiej ścieźki" oświadczeń o zamiarze powierzenia czasowej pracy i kilkadziesiąt tysięcy na podstawie pozwolenia na pracę w Polsce.

Od 2017 roku obowiązywać jednak zacznie ruch bezwizowy do krajów UE dla obywateli Ukrainy i Gruzji. Nie wiadomo, jak to odbije się na rynku pracy w Polsce. Ministerstwo Rozwoju szacuje, że ponieważ w Polsce są w niektórych branżach niedobory rąk do pracy, to zamierza zaproponować rozwiązania skłaniające obywateli Ukrainy, do pozostawania w Polsce, m.in. ułatwienia w legalnym osiedlaniu się i zarabianiu w Polsce.

Oprac. Mad, forsal.pl

Przeczytaj także
92 proc. Polaków deklaruje się jako katolicy

Z badań CBOS wynika, że od roku 2005 do 2012 odsetek osób wierzących i regularnie praktykujących zmniejszył się w Polsce z 58% do 50%, nieznacznie przybyło zaś wierzących i praktykujących nieregularnie (z 32% do 35%), niewierzących i praktykujących (z 1% do 2%) oraz niewierzących i niepraktykujących (z 3% do 6%). ...

Bezrobocie w Polsce - 7,4 proc.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w maju tego roku wyniosła 7,4 proc.

Jarosław Kaczyński: mój Brat był przyjacielem Ukrainy

Poniżej publikujemy pełną wersję listu, który prezes PiS wystosował z okazji odsłonięcia 20 maja tablicy pamiątkowej prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Żytomierzu (za: Kresy24.pl).

Polska–Francja. Kto kogo wyzyskuje

Francuzi w sprawach gospodarczych to wyjątkowi hipokryci. Krytykują polskie koszty pracy, zarabiając na nich. Unikają prywatyzacji własnych przedsiębiorstw, za to ochoczo prywatyzują zagraniczne. Nie dopuszczają do ekspansji hipermarketów nad Sekwaną, ale gremialnie otwierają je gdzie indziej.

Całe szczęście od przyszłego roku Ukraińcom już nie będzie tak łatwo uzyskać pozwolenia na pracę.

U mnie na osiedlowym sklepiku spożywczym wisiała kartka: zatrudnię sprzedawcę od zara!Z miesiąc wisiała. W końcu zatrudnili Ukrainkę i teraz ludzie gadają że źle zrobili że obcego a nie naszego. Pytałem właściciela co i jak i czemu? Żaden Polak/Polka się nie zgłosił.

@Nielenin

Bo Ukraińcy zatrudnią się za 1200 netto bez składek. Polak niekoniecznie ( i dobrze - to głodowa stawka).
Można zapytać, dlaczego mają tak niskie wymagania?
Bo mieszkają po 4 w pokoju wynajętym za 800 złotych, jedzą tanio (niekoniecznie zbyt zdrowo) i tak jak Polacy na zmywaku - po prostu dorabiają przez kilka lat.

Polak na zmywaku - dobrze, prawa człowieka i Europejczyka

Ukrainiec na zmywaku - źle, deptanie praw człowieka i Polaka

Handel detaliczny jest u nas pierwszy w kolejce do zanotowania fali bankructw dzięki nastaniu rynku pracownika. To wynika przede wszystkim z dużej konkurencji i niskich marż na tym rynku (brak możliwości konkurowania cenami), oraz - nie oszukujmy się - niezbyt wygórowanych oczekiwań dotyczących osób zatrudnionych.

"Informacje o poszukiwaniu osób do pracy można znaleźć w zasadzie w każdym sklepie. "W branży brakuje 75 tys. pracowników" - szacuje Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ "Solidarność". "Sklepy sprowadzają Ukraińców, pracowników tymczasowych, więźniów, ale to wciąż za mało" - mówi."
http://forsal.pl/artykuly/1001142,sieci-handlowe-zarobki-pracownikow-wynagrodzenia-w-handlu.html

Napisał/a: Filioquist Polak na zmywaku - dobrze, prawa człowieka i Europejczyka

ja tak nie uważam. poza tym, Brytyjczycy dziadków nam nie wyżynali.

Praca to mały pikuś, jak ukry włączą piąty bieg swojego rolnictwa to zaorzą nas jak John Deere miedze. Z racji klimatyczno-orograficznych i strukturalnych nie mamy z nimi szans tak jak pepiczki nie mają szans z nami.

To tak samo jak ruscy.
Jak tylko się wezmą do myślenia i roboty, to będą potęgą, ale jeszcze im się nie chce.

biedni Czesi, skończą zaorani przez Polaków

Napisał/a: Schreiber

Napisał/a: Filioquist Polak na zmywaku - dobrze, prawa człowieka i Europejczyka

ja tak nie uważam. poza tym, Brytyjczycy dziadków nam nie wyżynali.

gorzej - zdradzili nas i to nie jeden raz a następnie traktowali z pogardą

Żeby cie szreiber nie pokarało

Napisał/a: Filioquist gorzej - zdradzili nas i to nie jeden raz a następnie traktowali z pogardą

wiec jesli ludziom to nie przeszkadza, zeby pracowac u zdrajcow, to juz ich problem

pracować u zdrajców i zatrudniać morderców

"w Polsce pracowało bądź pracuje w tym roku legalnie prawie 800 tys. obywateli Ukrainy.". Ciekawe ille dodatkowo "nie całkiem" legalnie i ile wynoszą zarobki tych pracujących na czarno? Państwo potrafi oszacować roczny obrót związany z prostytucją czy handlem narkotykami albo rozmiar szarej strefy to i można by oszacować realną sytuację Ukrów na polskim rynku pracy.

Napisał/a: Filioquist gorzej - zdradzili nas i to nie jeden raz a następnie traktowali z pogardą

Zupełnie standardowe zachowanie, jeżeli chodzi o politykę międzynarodową. Możemy mieć pretensje tylko do siebie, że daliśmy się wydymać. Frajerów zawsze traktuje się z pogardą. Natomiast ludobójstwo ze szczególnym okrucieństwem to nie jest zachowanie standardowe.

A w tekście jest nieścisłość, bo zniesienie wiz obejmie tylko trzymiesięczne wizy turystyczne.

Napisał/a: ryzykfizykFrajerów zawsze traktuje się z pogardą

Panie ryzykfizyk ja wiem, Pan nie wie, ale to jest kacapska mentalność. Nie że tak nazywam ale u nich taka postawa to norma. Czy to wobec przegranego czy słabszego lub oszukanego.
Ten którego okradli to dla nich gorszy a dla przegranego nie ma szacunku.

A powinno być, jest po naszemu, po Polsku tak:
Ten który okrada to złodziej. Okradziony to poszkodowany.
Dla złodzieja nie ma szacunku. Dla ofiary jest współczucie i pomoc.

Wywalmy wszystkich neobanderowców z Polski, i będzie git. Ciekawe, kto będzie zapieprzał np. w domach opieki dla chorych i starszych. W jednym z takich domów przebywa moja mama chora na Alzheimera i pracuje tam sporo Ukrainek, które sobie chwalę. Ale skoro to neobanderówki ...

Stety/niestety w ukrainskie rolnictwo inwestuje cały - tak żyznych gleb + łagodny klimat nie ma nigdzie. Nasi rolnicy już płaczą z powodu niskich cen zboża, a to dopiero początek.

http://m.money.pl/wiadomosci/artykul/wizy-dla-ukraincow-bezrobocie-brak,176,0,2217136.html

Juz niedługo
Zniesienie wiz dla UA i Gruzji przez UE spowoduje, ze Polska będzie krajem tranzytowym
Podobnie jak Polacy, Ukraińcy rownież maja swe diaspory i rusza na zmywaki budowy na uczelnie i do bankow

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.