Raport NBP o Ukraińcach pracujących w Polsce

13.12.2016

Ich średnie miesięczne zarobki to ok. 2,1 tys. netto, średnio pracują 54 godziny tygodniowo - takie informacje na temat Ukraińców pracujących w Polsce można znaleźć w raporcie opublikowanym przez Narodowy Bank Polski. Dane dotyczą roku 2015.

Transfery pieniężne z Polski na Ukrainę w związku z zatrudnieniem obywateli Ukrainy na terenie RP to w 2015 roku ok. 5 mld złotych.

Nowsze dane podają Urzędy Pracy. W 2016 roku, do listopada zarejestrowano 1,13 mln oświadczeń o zamierze powierzenia pracy cudzoziemcowi, przy czym aż 96 proc. z nich dotyczyło Ukraińców. Z nie wszystkich oświadczeń skorzystały firmy i pracownicy, zdaniem ekspertów od rynku pracy, wykorzystanych zostało ok. 60 proc., co oznacza, że w Polsce pracowało bądź pracuje w tym roku legalnie prawie 800 tys. obywateli Ukrainy. Z czego ok. 700 tys. na podstawe "szybkiej ścieźki" oświadczeń o zamiarze powierzenia czasowej pracy i kilkadziesiąt tysięcy na podstawie pozwolenia na pracę w Polsce.

Od 2017 roku obowiązywać jednak zacznie ruch bezwizowy do krajów UE dla obywateli Ukrainy i Gruzji. Nie wiadomo, jak to odbije się na rynku pracy w Polsce. Ministerstwo Rozwoju szacuje, że ponieważ w Polsce są w niektórych branżach niedobory rąk do pracy, to zamierza zaproponować rozwiązania skłaniające obywateli Ukrainy, do pozostawania w Polsce, m.in. ułatwienia w legalnym osiedlaniu się i zarabianiu w Polsce.

Oprac. Mad, forsal.pl

Przeczytaj także
Dawid Wildstein: Akcja "Wisła" to zbrodnia komunistyczna. Polska za nią nie odpowiada

Uznawanie Akcji "Wisła" za akcję polską i budowanie paraleli Wołyń- akcja "Wisła" jest kłamstwem historycznym i głupotą polityczną.

Bezrobocie w Polsce - 8,1 proc.

Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu 2017 roku była niższa niż w lutym 2017 roku o 0,4 pp.

Kresy Lecha Kaczyńskiego

Minęła siódma rocznica tragicznej śmierci Lecha Kaczyńskiego - męża stanu, w czasie prezydentury którego Polska, nie rezygnując ze swoich partykularnych interesów, wypracowała najlepsze w najnowszej historii stosunki z Litwą i Ukrainą, jednocześnie zaś dokonała wiele dla zadośćuczynienia Polakom mieszkającym na Kresach, w tym - tych najdalszych - pisze Dominik Szczęsny ...

Najnowsze dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w Polsce

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w lutym przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było o 4 proc. wyższe niż w lutym 2016 roku.

Całe szczęście od przyszłego roku Ukraińcom już nie będzie tak łatwo uzyskać pozwolenia na pracę.

U mnie na osiedlowym sklepiku spożywczym wisiała kartka: zatrudnię sprzedawcę od zara!Z miesiąc wisiała. W końcu zatrudnili Ukrainkę i teraz ludzie gadają że źle zrobili że obcego a nie naszego. Pytałem właściciela co i jak i czemu? Żaden Polak/Polka się nie zgłosił.

@Nielenin

Bo Ukraińcy zatrudnią się za 1200 netto bez składek. Polak niekoniecznie ( i dobrze - to głodowa stawka).
Można zapytać, dlaczego mają tak niskie wymagania?
Bo mieszkają po 4 w pokoju wynajętym za 800 złotych, jedzą tanio (niekoniecznie zbyt zdrowo) i tak jak Polacy na zmywaku - po prostu dorabiają przez kilka lat.

Polak na zmywaku - dobrze, prawa człowieka i Europejczyka

Ukrainiec na zmywaku - źle, deptanie praw człowieka i Polaka

Handel detaliczny jest u nas pierwszy w kolejce do zanotowania fali bankructw dzięki nastaniu rynku pracownika. To wynika przede wszystkim z dużej konkurencji i niskich marż na tym rynku (brak możliwości konkurowania cenami), oraz - nie oszukujmy się - niezbyt wygórowanych oczekiwań dotyczących osób zatrudnionych.

"Informacje o poszukiwaniu osób do pracy można znaleźć w zasadzie w każdym sklepie. "W branży brakuje 75 tys. pracowników" - szacuje Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ "Solidarność". "Sklepy sprowadzają Ukraińców, pracowników tymczasowych, więźniów, ale to wciąż za mało" - mówi."
http://forsal.pl/artykuly/1001142,sieci-handlowe-zarobki-pracownikow-wynagrodzenia-w-handlu.html

Napisał/a: Filioquist Polak na zmywaku - dobrze, prawa człowieka i Europejczyka

ja tak nie uważam. poza tym, Brytyjczycy dziadków nam nie wyżynali.

Praca to mały pikuś, jak ukry włączą piąty bieg swojego rolnictwa to zaorzą nas jak John Deere miedze. Z racji klimatyczno-orograficznych i strukturalnych nie mamy z nimi szans tak jak pepiczki nie mają szans z nami.

To tak samo jak ruscy.
Jak tylko się wezmą do myślenia i roboty, to będą potęgą, ale jeszcze im się nie chce.

biedni Czesi, skończą zaorani przez Polaków

Napisał/a: Schreiber

Napisał/a: Filioquist Polak na zmywaku - dobrze, prawa człowieka i Europejczyka

ja tak nie uważam. poza tym, Brytyjczycy dziadków nam nie wyżynali.

gorzej - zdradzili nas i to nie jeden raz a następnie traktowali z pogardą

Żeby cie szreiber nie pokarało

Napisał/a: Filioquist gorzej - zdradzili nas i to nie jeden raz a następnie traktowali z pogardą

wiec jesli ludziom to nie przeszkadza, zeby pracowac u zdrajcow, to juz ich problem

pracować u zdrajców i zatrudniać morderców

"w Polsce pracowało bądź pracuje w tym roku legalnie prawie 800 tys. obywateli Ukrainy.". Ciekawe ille dodatkowo "nie całkiem" legalnie i ile wynoszą zarobki tych pracujących na czarno? Państwo potrafi oszacować roczny obrót związany z prostytucją czy handlem narkotykami albo rozmiar szarej strefy to i można by oszacować realną sytuację Ukrów na polskim rynku pracy.

Napisał/a: Filioquist gorzej - zdradzili nas i to nie jeden raz a następnie traktowali z pogardą

Zupełnie standardowe zachowanie, jeżeli chodzi o politykę międzynarodową. Możemy mieć pretensje tylko do siebie, że daliśmy się wydymać. Frajerów zawsze traktuje się z pogardą. Natomiast ludobójstwo ze szczególnym okrucieństwem to nie jest zachowanie standardowe.

A w tekście jest nieścisłość, bo zniesienie wiz obejmie tylko trzymiesięczne wizy turystyczne.

Napisał/a: ryzykfizykFrajerów zawsze traktuje się z pogardą

Panie ryzykfizyk ja wiem, Pan nie wie, ale to jest kacapska mentalność. Nie że tak nazywam ale u nich taka postawa to norma. Czy to wobec przegranego czy słabszego lub oszukanego.
Ten którego okradli to dla nich gorszy a dla przegranego nie ma szacunku.

A powinno być, jest po naszemu, po Polsku tak:
Ten który okrada to złodziej. Okradziony to poszkodowany.
Dla złodzieja nie ma szacunku. Dla ofiary jest współczucie i pomoc.

Wywalmy wszystkich neobanderowców z Polski, i będzie git. Ciekawe, kto będzie zapieprzał np. w domach opieki dla chorych i starszych. W jednym z takich domów przebywa moja mama chora na Alzheimera i pracuje tam sporo Ukrainek, które sobie chwalę. Ale skoro to neobanderówki ...

Stety/niestety w ukrainskie rolnictwo inwestuje cały - tak żyznych gleb + łagodny klimat nie ma nigdzie. Nasi rolnicy już płaczą z powodu niskich cen zboża, a to dopiero początek.

http://m.money.pl/wiadomosci/artykul/wizy-dla-ukraincow-bezrobocie-brak,176,0,2217136.html

Juz niedługo
Zniesienie wiz dla UA i Gruzji przez UE spowoduje, ze Polska będzie krajem tranzytowym
Podobnie jak Polacy, Ukraińcy rownież maja swe diaspory i rusza na zmywaki budowy na uczelnie i do bankow

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.