Szwecja szykuje się na atak Rosji

17.12.2016

Jak pisze brytyjski "Daily Telegraph", szwedzkie samorządy otrzymały w ubiegłym tygodniu polecenie od władz centralnych, aby przygotować się na potencjalny atak wojskowy ze strony Rosji, przywracając system zbliżony do obowiązującego w Szwecji w czasach "zimnej wojny".

Brytyjska gazeta i portal piszą, że w liście do władz lokalnych szwedzka agencja odpowiedzialna za obronę cywilną (MSB) wzywa samorządy m.in. do utworzenia centrów operacyjnych w podziemnych bunkrach, upewnienia się, że system syren ostrzegawczych działa oraz do ewentualnej współpracy ze szwedzkimi siłami zbrojnymi.

- Nic nie wskazuje na to, że wojna jest prawdopodobna - mówił szwedzkiej gazecie "Svenska Dagbladet" rzecznik agencji Svante Werger. - Mamy jednak upoważnienie od rządu, by się do niej przygotować - podkreślił.

- Sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie się pogorszyła, musimy więc przygotować się w kontekście wojny i konfliktu. Ta strategia nie jest nowa, używaliśmy jej w czasie "zimnej wojny", a teraz wzmacniamy koordynację w zakresie obrony cywilnej - powiedział z kolei  Magnus Dyberg-Ek, inny przedstawiciel MSB.


W tym roku wysocy przedstawiciele szwedzkiej armii i służb specjalnych kilkakrotnie stwierdzali, że Szwecja jest celem rosyjskiej wojny informacyjnej i cyberataków. W Szwecji trwa też debata nad przywróceniem obowiązkowej służby wojskowej (rząd chce przywrócić ją od 2018 roku) i przystąpieniem do NATO. W listopadzie zaś kompania zmechanizowana i ciężki obrony wybrzeża zostały pierwszy raz od czasów zakończenia "zimnej wojny" na stałe rozmieszczone na wyspie Gotlandia.

Oprac. Mad, forsal.pl, wp.pl

Przeczytaj także
Wojska USA w Polsce. Czy dyslokacja z dala od wschodnich rubieży ma sens? [Analiza]

Większość amerykańskiego potencjału trafi do zachodniej Polski. Powyższe budzi zdziwienie wielu komentatorów. Nie brak też mało fachowych, ale za to politycznie jednoznacznych komentarzy. Jeśli na sprawę dyslokacji sił spojrzeć z wojskowego, a nie emocjonalnego punktu widzenia, podjęte decyzje stają się logiczne - pisze Witold Jurasz z Ośrodka Analiz Strategicznych.

Jakóbik: Macierewicz wypisuje Polskę z Nowego Jedwabnego Szlaku. W tle gra służb

Minister obrony narodowej znany z krytycznych wypowiedzi na temat Chin doprowadził do zablokowania inwestycji chińskiej w Łodzi. Sprawa ma zagmatwane tło.

Amerykanie wydalają 35 rosyjskich dyplomatów

Stany Zjednoczone wydalają 35 rosyjskich dyplomatów w ramach sankcji przeciwko Rosji w odpowiedzi m.in. na ingerowanie w amerykańskie wybory prezydenckie - podał dziennik "New York Times".

Jakóbik: W 2017 roku Korytarz Norweski może zbliżyć Polskę i Ukrainę [ANALIZA]

W przyszłym roku LNG może nie spełnić nadziei pokładanych w nim przez zwolenników uniezależnienia Europy od gazu z Rosji. Może tak jednak być w przypadku Korytarza Norweskiego, którego los rozstrzygnie się w 2017 roku. Projekt zbliży Polskę i Ukrainę.

Hmm, w Niemczech parę miesięcy temu również jakieś akcje w zakresie obrony cywilnej były.

Litwa chce się godzić z Polską i apeluje o solidarność z Ukrainą Moładawią i Gruzją

odwilż idzie

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.