Szwecja szykuje się na atak Rosji

17.12.2016

Jak pisze brytyjski "Daily Telegraph", szwedzkie samorządy otrzymały w ubiegłym tygodniu polecenie od władz centralnych, aby przygotować się na potencjalny atak wojskowy ze strony Rosji, przywracając system zbliżony do obowiązującego w Szwecji w czasach "zimnej wojny".

Brytyjska gazeta i portal piszą, że w liście do władz lokalnych szwedzka agencja odpowiedzialna za obronę cywilną (MSB) wzywa samorządy m.in. do utworzenia centrów operacyjnych w podziemnych bunkrach, upewnienia się, że system syren ostrzegawczych działa oraz do ewentualnej współpracy ze szwedzkimi siłami zbrojnymi.

- Nic nie wskazuje na to, że wojna jest prawdopodobna - mówił szwedzkiej gazecie "Svenska Dagbladet" rzecznik agencji Svante Werger. - Mamy jednak upoważnienie od rządu, by się do niej przygotować - podkreślił.

- Sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie się pogorszyła, musimy więc przygotować się w kontekście wojny i konfliktu. Ta strategia nie jest nowa, używaliśmy jej w czasie "zimnej wojny", a teraz wzmacniamy koordynację w zakresie obrony cywilnej - powiedział z kolei  Magnus Dyberg-Ek, inny przedstawiciel MSB.


W tym roku wysocy przedstawiciele szwedzkiej armii i służb specjalnych kilkakrotnie stwierdzali, że Szwecja jest celem rosyjskiej wojny informacyjnej i cyberataków. W Szwecji trwa też debata nad przywróceniem obowiązkowej służby wojskowej (rząd chce przywrócić ją od 2018 roku) i przystąpieniem do NATO. W listopadzie zaś kompania zmechanizowana i ciężki obrony wybrzeża zostały pierwszy raz od czasów zakończenia "zimnej wojny" na stałe rozmieszczone na wyspie Gotlandia.

Oprac. Mad, forsal.pl, wp.pl

Przeczytaj także
Jakóbik: Orlen zostaje w Możejkach. Wraca geopolityka Lecha Kaczyńskiego

Nie lubię słowa "geopolityka". Ale w kontekście tego, co osiągnął PKN Orlen na Litwie można chyba go użyć. Polska i Litwa dokonują geopolitycznego, nowego otwarcia. Polacy zostają w Możejkach. W tle jest dziedzictwo polityki wschodniej Lecha Kaczyńskiego - pisze Wojciech Jakóbik.

Jakóbik: Awaria Gazociągu Jamalskiego? Zachowajmy spokój (AKTUALIZACJA)

Rosja reaguje siłą spokoju na niezręczny dla niej incydent na Gazociągu Jamalskim. Równie spokojnie odpowiada na niego strona polska. Ma prawo domagać się wyjaśnień, a może i rekompensat, ale nie może sobie pozwolić na pochopne stwierdzenia podważające jej wiarygodność. Polska, podobnie jak Rosja, musi zachować spokój. Nie ułatwiają tego tezy ...

Wojciech Mucha: Głos Europy czy chór Kremla?

Złudna jest euforia polskich internautów oraz części mediów związana z tym, że twarde stanowisko polskiego rządu ws. relokacji emigrantów odbija się szerokim echem wśród "zwykłych Europejczyków". Narracja polskiego rządu coraz częściej staje się bowiem orężem propagandy rosyjskiej, realizującej w ten sposób własne cele.

Problem dla rosyjskiej V kolumny w Polsce

Ukraiński Naftogaz poinformował 31 maja o zwycięstwie z Gazpromem przed trybunałem arbitrażowym. To koniec trzyletniej batalii sądowej z wzajemnymi roszczeniami sięgającymi 80 mld dolarów - pisze Wojciech Jakóbik.

Hmm, w Niemczech parę miesięcy temu również jakieś akcje w zakresie obrony cywilnej były.

Litwa chce się godzić z Polską i apeluje o solidarność z Ukrainą Moładawią i Gruzją

odwilż idzie

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.