Szwecja szykuje się na atak Rosji

17.12.2016

Jak pisze brytyjski "Daily Telegraph", szwedzkie samorządy otrzymały w ubiegłym tygodniu polecenie od władz centralnych, aby przygotować się na potencjalny atak wojskowy ze strony Rosji, przywracając system zbliżony do obowiązującego w Szwecji w czasach "zimnej wojny".

Brytyjska gazeta i portal piszą, że w liście do władz lokalnych szwedzka agencja odpowiedzialna za obronę cywilną (MSB) wzywa samorządy m.in. do utworzenia centrów operacyjnych w podziemnych bunkrach, upewnienia się, że system syren ostrzegawczych działa oraz do ewentualnej współpracy ze szwedzkimi siłami zbrojnymi.

- Nic nie wskazuje na to, że wojna jest prawdopodobna - mówił szwedzkiej gazecie "Svenska Dagbladet" rzecznik agencji Svante Werger. - Mamy jednak upoważnienie od rządu, by się do niej przygotować - podkreślił.

- Sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie się pogorszyła, musimy więc przygotować się w kontekście wojny i konfliktu. Ta strategia nie jest nowa, używaliśmy jej w czasie "zimnej wojny", a teraz wzmacniamy koordynację w zakresie obrony cywilnej - powiedział z kolei  Magnus Dyberg-Ek, inny przedstawiciel MSB.


W tym roku wysocy przedstawiciele szwedzkiej armii i służb specjalnych kilkakrotnie stwierdzali, że Szwecja jest celem rosyjskiej wojny informacyjnej i cyberataków. W Szwecji trwa też debata nad przywróceniem obowiązkowej służby wojskowej (rząd chce przywrócić ją od 2018 roku) i przystąpieniem do NATO. W listopadzie zaś kompania zmechanizowana i ciężki obrony wybrzeża zostały pierwszy raz od czasów zakończenia "zimnej wojny" na stałe rozmieszczone na wyspie Gotlandia.

Oprac. Mad, forsal.pl, wp.pl

Przeczytaj także
Witold Jurasz: No i znów nas Aleksander Łukaszenka „oszukał”. Tylko, czy aby na pewno?

Z Władimirem Niekłajewem na dwa dni przed Jego aresztowaniem przeprowadziłem wywiad na antenie Polsat News2, a w przeddzień wywiadu piłem wino, przy którym Władimir powiedział mi "i znów będziesz musiał grać rolę cynika bez serca". Rzeczywiście trudno w obecnej sytuacji występować w roli adwokata dialogu. Każdy kto widzi sceny bicia ...

Komisja Europejska ukrywa "kwity" na Nord Stream 2. Kto ją paraliżuje? (ANALIZA)

Rosyjska propaganda, niestety powielana także w zachodnich mediach, powtarza tezę, że los Nord Stream 2 został przypieczętowany dzięki poparciu przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana Claude’a Junckera oraz opinii jej prawników, którzy twierdzą, że kontrowersyjny projekt nie musi być podporządkowany prawu unijnemu. To nieprawda. Komisja ukrywa dokumenty na ten temat. BiznesAlert.pl do ...

Gazprom rzuca kłody pod nogi Polsce i Ukrainie

Temat współpracy gazowej Polski i Ukrainy po raz kolejny budzi obawy w Rosji. Rosyjski Gazprom chce utrudnić wolny handel gazem przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury. Tymczasem do końca dekady powstanie nowa, całkowicie niezależna od rosyjskiego monopolisty. Jego działania każą zastanowić się nad ich legalnością - pisze Wojciech Jakóbik.

Nie możemy przegrać wojny informacyjnej z Rosją

O biegu "Tropem Wilczym", stosunkach polsko-ukraińskich i rosyjskiej wojnie propagandowej mówi redaktor naczelny portalu Kresy24.pl Dominik Szczęsny-Kostanecki w rozmowie z Radem Wnet.

Hmm, w Niemczech parę miesięcy temu również jakieś akcje w zakresie obrony cywilnej były.

Litwa chce się godzić z Polską i apeluje o solidarność z Ukrainą Moładawią i Gruzją

odwilż idzie

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.