Szwecja szykuje się na atak Rosji

17.12.2016

Jak pisze brytyjski "Daily Telegraph", szwedzkie samorządy otrzymały w ubiegłym tygodniu polecenie od władz centralnych, aby przygotować się na potencjalny atak wojskowy ze strony Rosji, przywracając system zbliżony do obowiązującego w Szwecji w czasach "zimnej wojny".

Brytyjska gazeta i portal piszą, że w liście do władz lokalnych szwedzka agencja odpowiedzialna za obronę cywilną (MSB) wzywa samorządy m.in. do utworzenia centrów operacyjnych w podziemnych bunkrach, upewnienia się, że system syren ostrzegawczych działa oraz do ewentualnej współpracy ze szwedzkimi siłami zbrojnymi.

- Nic nie wskazuje na to, że wojna jest prawdopodobna - mówił szwedzkiej gazecie "Svenska Dagbladet" rzecznik agencji Svante Werger. - Mamy jednak upoważnienie od rządu, by się do niej przygotować - podkreślił.

- Sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie się pogorszyła, musimy więc przygotować się w kontekście wojny i konfliktu. Ta strategia nie jest nowa, używaliśmy jej w czasie "zimnej wojny", a teraz wzmacniamy koordynację w zakresie obrony cywilnej - powiedział z kolei  Magnus Dyberg-Ek, inny przedstawiciel MSB.


W tym roku wysocy przedstawiciele szwedzkiej armii i służb specjalnych kilkakrotnie stwierdzali, że Szwecja jest celem rosyjskiej wojny informacyjnej i cyberataków. W Szwecji trwa też debata nad przywróceniem obowiązkowej służby wojskowej (rząd chce przywrócić ją od 2018 roku) i przystąpieniem do NATO. W listopadzie zaś kompania zmechanizowana i ciężki obrony wybrzeża zostały pierwszy raz od czasów zakończenia "zimnej wojny" na stałe rozmieszczone na wyspie Gotlandia.

Oprac. Mad, forsal.pl, wp.pl

Przeczytaj także
Są pieniądze na budowę tunelu pod łączącego wyspy Wolin i Uznam

Prezydent Śwonoujścia Janusz Żmurkiewicz i p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych Mieczysła Gorgol podpisali umowę na dofinansowanie ze środków UE tunelu pod Świną, łaczącego obie części Świnoujścia.

PGNiG kupi LNG z USA. Sprzeda go na Ukrainę?

PGNiG sprowadzi gaz skroplony z USA. Podpisała też kolejną umowę na dostawy gazu na Ukrainę. Powstaje łańcuch dostaw, który ma potencjał zmienić układ sił na rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej. Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale kiedy pojawia się ich coraz więcej, można mieć pewność zmiany - pisze Wojciech Jakóbik.

"Wybory we Francji będą miały negatywne konsekwencje dla Polski". Rozmowa z prof. Markiem A. Cichockim

- Uważam że Unia Europejska bez Francji nie jest możliwa. Ale opuszczenie jej przez Francję, w przypadku, gdy prezydentem Republiki zostanie Le Pen, wcale nie jest przesądzone - mówi politolog i historyk idei prof. Marek A. Cichocki w wywiadzie specjalnie dla najnowszej "Teologii Politycznej Co Tydzień"pt. "Francuski wybór".

Jakóbik: Waszczykowski w Waszyngtonie. LNG, ropa i sankcje wobec Iranu [ANALIZA]

Niepewność odnośnie relacji USA-Iran utrudnia planowanie dywersyfikacji dostaw ropy do Polski z wykorzystaniem współpracy z irańskim NIOC. Z kolei polityka niezależności energetycznej podjęta przez administrację Trumpa to szansa na import tanich węglowodorów z USA. Minister spraw zagranicznych RP odwiedził Waszyngton, by rozmawiać ze swoim amerykańskim odpowiednikiem - pisze Wojciech Jakóbik, ...

Hmm, w Niemczech parę miesięcy temu również jakieś akcje w zakresie obrony cywilnej były.

Litwa chce się godzić z Polską i apeluje o solidarność z Ukrainą Moładawią i Gruzją

odwilż idzie

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.