Rebelya.pl

Szwecja szykuje się na atak Rosji

Redakcja Rebelya.pl , Konkret, 17.12.2016


Jak pisze brytyjski "Daily Telegraph", szwedzkie samorządy otrzymały w ubiegłym tygodniu polecenie od władz centralnych, aby przygotować się na potencjalny atak wojskowy ze strony Rosji, przywracając system zbliżony do obowiązującego w Szwecji w czasach "zimnej wojny".

Brytyjska gazeta i portal piszą, że w liście do władz lokalnych szwedzka agencja odpowiedzialna za obronę cywilną (MSB) wzywa samorządy m.in. do utworzenia centrów operacyjnych w podziemnych bunkrach, upewnienia się, że system syren ostrzegawczych działa oraz do ewentualnej współpracy ze szwedzkimi siłami zbrojnymi.

- Nic nie wskazuje na to, że wojna jest prawdopodobna - mówił szwedzkiej gazecie "Svenska Dagbladet" rzecznik agencji Svante Werger. - Mamy jednak upoważnienie od rządu, by się do niej przygotować - podkreślił.

- Sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie się pogorszyła, musimy więc przygotować się w kontekście wojny i konfliktu. Ta strategia nie jest nowa, używaliśmy jej w czasie "zimnej wojny", a teraz wzmacniamy koordynację w zakresie obrony cywilnej - powiedział z kolei  Magnus Dyberg-Ek, inny przedstawiciel MSB.


W tym roku wysocy przedstawiciele szwedzkiej armii i służb specjalnych kilkakrotnie stwierdzali, że Szwecja jest celem rosyjskiej wojny informacyjnej i cyberataków. W Szwecji trwa też debata nad przywróceniem obowiązkowej służby wojskowej (rząd chce przywrócić ją od 2018 roku) i przystąpieniem do NATO. W listopadzie zaś kompania zmechanizowana i ciężki obrony wybrzeża zostały pierwszy raz od czasów zakończenia "zimnej wojny" na stałe rozmieszczone na wyspie Gotlandia.

Oprac. Mad, forsal.pl, wp.pl


Redakcja Rebelya.pl

.


© 2016 Rebelya.pl