​Złe wieści dla energetyki węglowej

03.03.2017

Polska została przegłosowana w Parlamencie Europejskim i nie udało się jej zatrzymać reformy systemu handlu emisjami – EU Emissions Trading System. Przyjęte rozwiązania mają służyć 40-procentowej redukcji emisji gazów cieplarnianych w Unii do 2030 r. Sprawi to, że koszty dla naszego przemysłu będą rosły - pisze Wojciech Jakóbik.

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej nieuchronnie się zaostrza i Polsce trudno będzie zebrać koalicję, która zatrzymałaby ten proces. Nawet w Grupie Wyszehradzkiej brakuje zwolenników węgla, którzy pomogliby nam obronić się przed najbardziej szkodliwymi zapisami.

Należy się z tym pogodzić i z jednej strony szukać wyłączeń z najbardziej niekorzystnych regulacji (opt-out, derogacje), a z drugiej – modernizować energetykę z myślą o tym, że węgiel będzie coraz trudniej urentownić. Polska może częściowo wycofać się ze wspólnotowej polityki klimatycznej i takie rozwiązanie nasz kraj sugeruje. To być albo nie być dla ciężkiego przemysłu, który jeszcze długo będzie u nas bazował na węglu.

Wojciech Jakóbik

Autor jest redaktorem naczelnym portalu BiznesAlert.pl. Powyższy tekst pochodzi z "Gazety Polskiej Codziennie" i portalu Niezalezna.pl

fot. CC BY-SA 3.0

Przeczytaj także
"Wybory we Francji będą miały negatywne konsekwencje dla Polski". Rozmowa z prof. Markiem A. Cichockim

- Uważam że Unia Europejska bez Francji nie jest możliwa. Ale opuszczenie jej przez Francję, w przypadku, gdy prezydentem Republiki zostanie Le Pen, wcale nie jest przesądzone - mówi politolog i historyk idei prof. Marek A. Cichocki w wywiadzie specjalnie dla najnowszej "Teologii Politycznej Co Tydzień"pt. "Francuski wybór".

Będzie rozbudowa Gazoportu w Świnoujściu

GAZ-SYSTEM podjął decyzję o rozbudowie Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Po zakończeniu prac jego moce regazyfikacyjne wzrosną z obecnych 5 mld m3 do 7,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie - podaje spółka Skarbu Państwa w specjalnym komunikacie.

Jakóbik: Waszczykowski w Waszyngtonie. LNG, ropa i sankcje wobec Iranu [ANALIZA]

Niepewność odnośnie relacji USA-Iran utrudnia planowanie dywersyfikacji dostaw ropy do Polski z wykorzystaniem współpracy z irańskim NIOC. Z kolei polityka niezależności energetycznej podjęta przez administrację Trumpa to szansa na import tanich węglowodorów z USA. Minister spraw zagranicznych RP odwiedził Waszyngton, by rozmawiać ze swoim amerykańskim odpowiednikiem - pisze Wojciech Jakóbik, ...

Jakóbik: Łukaszenka sprzedaje resztki suwerenności za tańszy gaz z Rosji

Prezydent Białorusi oddaje resztki suwerenności w sektorze gazowym za niższe ceny gazu. To negatywny przykład polityki energetycznej wobec Rosji.

Bezsensu. Lepie zadrzewiać niż mniej emitować. Ponadto, redukcje w UE nic w skali świata nie zmienią, bez zmuszenia USA, Chin i reszty do redukcji emisji nic z tego nie będzie.
A bokotematycznie, to ocieplenie klimatu w skali świata byłoby pożyteczne, byleby postępowało wolniej. Zdatna do uprawy Syberia i Kanada z bardziej produktywnymi lasami, tajga zamiast tundry. Problem jest taki, że w skali mikro zmiany idą za szybko i do niekorzystnych ciężko się dostosować.

13 lat. Dużo może się zmienić. Nie tylko w klimacie, również w polityce.

w ogóle ktokolwiek uważa, że to nie jest bez sensu?

wszystko się może zmienić

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.