​Złe wieści dla energetyki węglowej

03.03.2017

Polska została przegłosowana w Parlamencie Europejskim i nie udało się jej zatrzymać reformy systemu handlu emisjami – EU Emissions Trading System. Przyjęte rozwiązania mają służyć 40-procentowej redukcji emisji gazów cieplarnianych w Unii do 2030 r. Sprawi to, że koszty dla naszego przemysłu będą rosły - pisze Wojciech Jakóbik.

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej nieuchronnie się zaostrza i Polsce trudno będzie zebrać koalicję, która zatrzymałaby ten proces. Nawet w Grupie Wyszehradzkiej brakuje zwolenników węgla, którzy pomogliby nam obronić się przed najbardziej szkodliwymi zapisami.

Należy się z tym pogodzić i z jednej strony szukać wyłączeń z najbardziej niekorzystnych regulacji (opt-out, derogacje), a z drugiej – modernizować energetykę z myślą o tym, że węgiel będzie coraz trudniej urentownić. Polska może częściowo wycofać się ze wspólnotowej polityki klimatycznej i takie rozwiązanie nasz kraj sugeruje. To być albo nie być dla ciężkiego przemysłu, który jeszcze długo będzie u nas bazował na węglu.

Wojciech Jakóbik

Autor jest redaktorem naczelnym portalu BiznesAlert.pl. Powyższy tekst pochodzi z "Gazety Polskiej Codziennie" i portalu Niezalezna.pl

fot. CC BY-SA 3.0

Przeczytaj także
Komisja Europejska ukrywa "kwity" na Nord Stream 2. Kto ją paraliżuje? (ANALIZA)

Rosyjska propaganda, niestety powielana także w zachodnich mediach, powtarza tezę, że los Nord Stream 2 został przypieczętowany dzięki poparciu przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana Claude’a Junckera oraz opinii jej prawników, którzy twierdzą, że kontrowersyjny projekt nie musi być podporządkowany prawu unijnemu. To nieprawda. Komisja ukrywa dokumenty na ten temat. BiznesAlert.pl do ...

Michał Kuź: Imperium kontratakuje

Donald Tusk został wybrany na szefa Rady Europejskiej przy tylko jednym głosie sprzeciwu. Głosie Polski. To dowód, że nie jesteśmy jeszcze w stanie szybko zmontować koalicji, która mogłaby zablokować decyzję preferowaną przez Niemcy, kiedy Berlin z całą mocą naciska na określone rozstrzygnięcie - pisze politolog, dr Michał Kuź.

Gazprom rzuca kłody pod nogi Polsce i Ukrainie

Temat współpracy gazowej Polski i Ukrainy po raz kolejny budzi obawy w Rosji. Rosyjski Gazprom chce utrudnić wolny handel gazem przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury. Tymczasem do końca dekady powstanie nowa, całkowicie niezależna od rosyjskiego monopolisty. Jego działania każą zastanowić się nad ich legalnością - pisze Wojciech Jakóbik.

Co tak naprawdę łączy kraje Grupy Wyszehradzkiej

Nasze społeczeństwa, wychodząc z przeszłości na poły kolonialnej, są spragnione sprawnych i silnych państw. Dlatego też sceptycznie przyjmują rady elit krajów, które zdążyły już skorzystać z dobroci silnego państwa, a dziś pouczają słabszych sąsiadów w kwestii otwartości, europejskości, multikulturalizmu - pisze politolog dr Michał Kuź.

Bezsensu. Lepie zadrzewiać niż mniej emitować. Ponadto, redukcje w UE nic w skali świata nie zmienią, bez zmuszenia USA, Chin i reszty do redukcji emisji nic z tego nie będzie.
A bokotematycznie, to ocieplenie klimatu w skali świata byłoby pożyteczne, byleby postępowało wolniej. Zdatna do uprawy Syberia i Kanada z bardziej produktywnymi lasami, tajga zamiast tundry. Problem jest taki, że w skali mikro zmiany idą za szybko i do niekorzystnych ciężko się dostosować.

13 lat. Dużo może się zmienić. Nie tylko w klimacie, również w polityce.

w ogóle ktokolwiek uważa, że to nie jest bez sensu?

wszystko się może zmienić

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.