Rebelya.pl

Białoruś: Zwycięstwo opozycji! Inwestor wycofał się z Kuropat (AKTUALIZACJA)

Redakcja Rebelya.pl , Konkret, 03.03.2017


Po 11-dniowej bitwie stoczonej przez działaczy opozycji o uroczyskoKuropaty, deweloper skapitulował. Zapowiedział, że nie wybuduje centrum biznesowo – handlowego tuż obok miejsca, w którym znajdują się doły śmierci skrywające szczątki setek tysięcy ofiar komunizmu. Taką informację przekazał organizator protestów, lider „Młodego Frontu” Zmicier Daszkiewicz po spotkaniu z kierownictwem „Biełrekonstrukcji”.

– Oni przekonali nas, że nie będą tam niczego budować i odchodzą – powiedział Daszkiewicz.

Opozycjonista dostał zapewnienie od inwestora, że od jutra z terenu graniczącego z miejscem, na którym w masowych grobach spoczywają ofiary egzekucji dokonywanych przez NKWDrobotnicy wywiozą materiały budowlane i sprzęt, a w poniedziałek usuną ogrodzenie.

AKTUALIZACJA:

7 marca rano, przy wyjściu z domu został zatrzymany jeden z obrońców Kuropat, działacz Młodego Frontu Siergiej Palczewski. To on w akcie desperacji położył się pod koła samochodu ciężarowego i przykuł kajdankami do zderzaka ciężarówki, by powstrzymać budowę obiektu powstającego na miejscu stalinowskich represji.

Jak informuje agencja BelaPAN, we wtorek Siergiej Palczys stanął przed sądem. Za udział w obronie Kuropat został skazany na 10 dni aresztu.

Za: Kresy24.pl


Redakcja Rebelya.pl

.


© 2017 Rebelya.pl