"Powieść historyczna jest odbiciem czasu, w jakim powstaje". Rozmowa z Elżbietą Cherezińską

16.03.2017

- Paradoksalnie, to „oderwana od rzeczywistości” literatura fantasy przyspieszyła renesans współczesnej powieści historycznej. Dlaczego? Bo to jej autorzy potraktowali historię jako jeden ze składników własnej twórczości, czasem tylko scenografię, budząc z kolei u swoich czytelników zainteresowanie przeszłością. Zresztą, fantasy to też nie nasz wynalazek, smoki do opowieści wprowadziło już średniowiecze. Dodatkowo, dla twórców powieści historycznych inspiracją jest współczesna polityka, nawet gdy piszą o czasach zamierzchłych, ale trzeba pamiętać, że dokładnie tak samo było w przeszłości - mówi pisarka Elżbieta Cherezińska w rozmowie z „Teologią Polityczną Co Tydzień” nr 50: (O)powieść historyczna.

Czy ludzie sięgają po wielkie historie, aby lepiej rozumieć teraźniejszość i oswoić ją przez te opowieści o minionych czasach?

- Od zarania dziejów właśnie taką funkcję spełniały opowieści — oswajały rzeczywistość na każdej jej płaszczyźnie. Tłumaczyły miłość, nienawiść i śmierć. (O)powieść historyczna zawsze balansuje między eposem a reportażem. Dla mnie, najstarszą „powieścią” historyczną jest "Iliada", nasza kultura jest pod jej wpływem do dziś. Dlaczego? Bo Homer opowiadając o wojnie trojańskiej wydobył z tradycji i wybudował szereg mitów; mitów, które są nieśmiertelne i w całości, albo odpryskach  są obecne w kulturze do dziś.

Współczesna powieść historyczna znacznie różni się od kanonicznych powieści, na przykład Józefa Ignacego Kraszewskiego czy Henryka Sienkiewicza albo Juliusza Kaden-Bandrowskiego?

- Powieść, nawet historyczna, jest odbiciem czasu w jakim powstaje; autor opowiadając nawet o najdalszej historii, zawsze rezonuje ze współczesnością, to nieuniknione. Sienkiewicz był młodszy o pokolenie od Kraszewskiego, niby niedużo, a różnica w pisaniu ogromna. Według mnie, próbę czasu i popularności, przeszedł właśnie Sienkiewicz. Dlaczego? Bo u niego historia jest szerokim, epickim tłem do opowieści o ludziach. O Bohunach, Kmicicach, Wołodyjowskich. Gdy przypominamy sobie powieści Sienkiewicza czytane w dzieciństwie to najpierw pada imię ulubionego bohatera. U Kraszewskiego już tak nie jest. Tam (zresztą jak u Gołubiewa) pierwsze skrzypce gra historia a bohaterowie są jej tłem. No to wróćmy do Iliady — Achilles, Agamemnon, Hektor, Parys, Odys. Pamiętamy ich wszystkich.

To samo czeka dzisiejszą powieść historyczną. Albo my, autorzy, powołamy do życia bohaterów którzy niosą, albo nasze powieści szybko zginą.

Czy uważa Pani, że zmieniły się źródła inspiracji dla twórców powieści historycznych? Jest to  Pani zdaniem związane ze przemianami realiów społeczno-politycznych czy raczej jest motywowane artystycznie?

- Dla autora powieści historycznej inspiracją jest zarówno przeszłość, fascynacja jakimś jej konkretnym momentem, jak i współczesność, wrażenie, że właśnie w tej chwili odbijamy się w którymś z luster historii. To nie myśmy wymyślili, że historia nauczycielką życia, to odkryli starożytni. Czasem odnoszę wrażenie, że nic nowego nie da się wymyślić, ale właśnie dlatego praca z powieścią historyczną jest tak wciągająca, że na gorsecie faktów trzeba uszyć nowy i wciąż pociągający kostium. Dodatkowo, dzisiejsi autorzy powieści historycznych nie zawsze skupiają się na opowiedzeniu „jak było”, lecz traktują historię jak tworzywo z którego układają nowe opowieści. Pojemność gatunku bardzo się poszerza. Paradoksalnie, to „oderwana od rzeczywistości” literatura fantasy przyspieszyła renesans współczesnej powieści historycznej. Dlaczego? Bo to jej autorzy potraktowali historię jako jeden ze składników własnej twórczości, czasem tylko scenografię, budząc z kolei u swoich czytelników zainteresowanie przeszłością. Zresztą, fantasy to też nie nasz wynalazek, smoki do opowieści wprowadziło już średniowiecze. Dodatkowo, dla twórców powieści historycznych inspiracją jest współczesna polityka, nawet gdy piszą o czasach zamierzchłych, ale trzeba pamiętać, że dokładnie tak samo było w przeszłości.

Czy my, Polacy, nadal potrzebujemy mitu kompensacyjnego, jaki stworzył Sienkiewicz – „ku pokrzepieniu serc”?

- Nie tylko Polakom go trzeba. Każdy naród trawi własną historię w opowieściach tworząc dwutorowo, czyli budując kanon i niszę jednocześnie. Sienkiewicza determinował moment dziejowy, w którym pisał, dzisiaj sytuacja jest inna i twórcy podejmują osobistą decyzję, czy chcą tworzyć mit, niekoniecznie kompensacyjny, czy też chcą kontestować przeszłość i podważać wartości powszechnie uznane. To przywilej wolności.

Jesteśmy po roku Sienkiewicza, świętujemy Kraszewskiego. Przyznam, że nie lubię powieści historycznych Kraszewskiego, ale uwielbiam jego teksty publicystyczne z czasów „Gazety Codziennej” (wcześniej „Polskiej”) Kronenberga, był w nich niepospolity pazur. Natomiast powieści Sienkiewicza przeszły przez próbę czasu dużo lepiej, co jest moim zdaniem, zasługą bohaterów jakich wykreował a nie historii, które opisywał. Gdy pisałam "Legion", prześledziłam składy oddziałów partyzanckich AK, NSZ, BCh i innych. Proszę mi wierzyć, ale wśród dziesiątek oddziałów nie znalazłam ani jednego, w którym chłopak nie nosiłby sienkiewiczowskiego pseudonimu. Kmicice, Bohuny, Zagłoby. To żywy dowód jak autor ukształtował wrażliwość tamtego pokolenia. Co zostanie po nas? Trudno orzec, nie można sensownie oceniać procesu tkwiąc w jego wnętrzu. Mam jednak pewność, że jeśli literatura nie odpowie społeczeństwu na pewną potrzebę kreacji, zrobią to inne dziedziny. Film, świat gier komputerowych. Przestrzeni jest coraz więcej i każdą z nich można napełnić treścią historyczną. To nie jest tak, że człowiek współczesny odcina się od historii. Odcina się często od formy, która nie przystaje do jego współczesności. Dowodem na to, że opowieść historyczna może być nośna i pociągająca, są światowe sukcesy wielkich seriali historycznych. Ich twórcy odnaleźli formę, która zarezonowała ze współczesnym widzem. Zatem forma powieści historycznej dzisiaj nie powinna być historyczna, lecz jak najbardziej nowoczesna. I, patrząc na bardzo zróżnicowane postacie współczesnych powieści historycznych, widzę że tego właśnie szukają dzisiejsi autorzy — nowoczesnej formy.

Rozmawiała Natalia Alicja Szerszeń

na zdjęciu: Elżbieta Cherezińska, profil na Facebooku

Przeczytaj także
Myślenie oparte na niszczeniu. Rozmowa z Mateuszem Wernerem, autorem książki "Wobec nihilizmu"

- Dziś być artystą w Polsce i nie być nihilistą to obciach i wiocha. Nihilizm jest świadectwem powagi i prestiżu - mówi w rozmowie z "Nową Konfederacją" filozof kultury, eseista, krytyk filmowy dr Mateusz Werner.

"Prus nie był ślepym imitatorem wszystkiego, co przychodziło z Zachodu:. Rozmowa z dr Łukaszem Jasiną

- Bolesław Prus poucza nas, że jeśli chcemy budować nowoczesne społeczeństwo, musimy być bardzo krytyczni wobec tego, co się w tym społeczeństwie dzieje - uważać na problemy społeczne, nierówności i błędy, które należy wytykać, a nie ignorować, jak to się czasami robi, gdy dąży się do słusznej sprawy - mówi ...

"Bez patosu - szanujmy się nawzajem."

Z szacunkiem, ale bez patosu - w święto narodowe. Spytajmy przechodnia, czym jest data 3 maja; wielu odpowie, ale wielu przecież nie, a trochę osób mętnie. W święto chciałbym powiedzieć kilka słów. Czy nie mamy dosyć podsycania podziałów i podkreślania ważności patriotyzmu i polityki historycznej? Kto jest patriotą, jest nim. ...

Krzysztof Wołodźko: Załamywanie rąk nad „nieoczytanym społeczeństwem”

Czy Polacy i Polki czytają zbyt mało? Niewykluczone. Ale warto pamiętać, że niskie standardy czytelnicze to problem systemowy, to suma wielu głębokich przemian, które dokonały się w ciągu ostatnich kilku dekad. A dość częste protekcjonalne marudzenie i załamywanie rąk nad "nieoczytanym społeczeństwem" to jeszcze jeden element pedagogiki wstydu.

Opowiada nie o historii tylko o wspolczesnosci. Zawsze!

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.