Kazachstan przechodzi z cyrylicy na alfabet łaciński

13.04.2017

Do końca 2017 roku ma być wypracowany standard nowego kazachskiego alfabetu i jego grafiki w systemie łacińskim.

O zaleceniach przywódcy Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, opublikowanych w gazecie „Egemen Kazachstan”, informuje Interfax.ru.

O zamiarze odejścia od cyrylicy (cyrylicę wprowadzili w Kazachstanie sowieci w 1940 roku, zastępując nią używany wcześniej alfabet arabski) oraz wprowadzeniu alfabetu łacińskiego mówi się w Kazachstanie od ponad 10 lat.  „Z całą pewnością wcześniej czy później to się stanie, do tego zmusza nas życie” – zapowiadał w 2010 roku minister kultury Muchtar Kuł-Muchammed i podkreślał, że decyzja o rezygnacji z cyrylicy nie ma politycznego podtekstu. „To wszystko są tylko znaki, symbole. Alfabet nie ma narodowości” – argumentował Kuł-Muchammed.

Język kazachski należy do grupy języków tureckich.

Kilka lat wcześniej, w 2006 r., na Zgromadzeniu Narodów Kazachstanu w Astanie prezydent Nursułtan Nazarbajew zaproponował rozpatrzenie kwestii o transkrypcji języka kazachskiego na alfabet łaciński. Jako uzasadnienie podawał fakt, że alfabet łaciński dominuje w przestrzeni komunikacyjnej. Eksperci komitetu ministerstwa edukacji ds. nauki przygotowali lingwistyczne uzasadnienie konieczności przejścia na alfabet łaciński, a także aspekt ekonomiczny tego przedsięwzięcia. Jak wówczas oceniano, proces przemian w kazachskim piśmiennictwie zajmie co najmniej 15 lat, z opracowaniem całej literatury pięknej i naukowej włącznie.

Od 2018 roku będą przygotowywani nauczyciele alfabetu i przygotowywane podręczniki do szkół średnich. Przez następne dwa lata powinny być przeprowadzpne prace organizacyjne i metodyczne. W pierwszych latach równolegle z alfabetem łacińskim nadal będzie używana cyrylica.

Za: Kresy24.pl

Przeczytaj także
Wojciech Stanisławski: Fochy i fonty

Kazachstan Nursułtana Nazarbajewa odchodzi od cyrylicy, w Serbii i Czarnogórze wybór alfabetu to kwestia tożsamościowa. A jak sprawy mają się w podzielonej plemiennie Polsce?

Beatyfikacja ks. Władysława Bukowińskiego, "Apostoła Kazachstanu"

Podczas Mszy św. beatyfikacyjnej w katedrze Matki Bożej Fatimskiej Matki Wszystkich Narodów w Kargandzie legat papieski, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato, ogłosił nowym błogosławionym Kościoła ks. Władysława Bukowińskiego (1904-1974).

Prof. Włodzimierz Marciniak: Dlaczego Rosji potrzebne są wojny

Polsce potrzebny jest pokój z tych samych powodów, z jakich Rosja angażuje się w wojny. Chodzi o wyjście z tzw. pułapki średniego rozwoju, w jaką wpadły kraje przechodzące wielką transformację- pisze prof. Włodzimierz Marciniak w "Teologii Politycznej".

„W czterdziestym nas Matko na Sibir zesłali”

75 lat temu, 10 lutego 1940 r., władze sowieckie przeprowadziły pierwszą z czterech masowych deportacji obywateli polskich. Według danych NKWD, do północnych obwodów Rosji i na zachodnią Syberię wywieziono około 140 tys. ludzi (w sumie w czterech deportacjach zesłano wg danych NKWD około 330-340 tys. osób). Związek Sybiraków przyjmuje, że ...

Greatest in the world.

Greatest in the world.

Zaraz się może okazać, że to dyskryminacja i prześladowanie ludności rosyjskojęzycznej.

Jeden krok bliżej do Polski od Lizbony do Władywostoku.

Gdybyż poszli za ciosem i rzymskie wyznanie przyjęli...

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.