Represje na Białorusi

20.04.2017

Prawnicy z organizacji „Platforma”, żądają od Prokuratora Generalnego przedstawienia materiałów, na podstawie których wszczęta została sprawa karna przeciwko członkom  organizacji „Biały Legion”. Obrońcy praw człowieka wydali oświadczenie, w którym wyrazili zaniepokojenie naruszeniem praw „legionistów”, i apelują o zaprzestanie rozpowszechniania niepotwierdzonych informacji, których celem jest stworzenie negatywnego wizerunku oskarżonych w tej sprawie.

Przypomnijmy, Komitet Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) w marcu 2017 roku wszczął sprawę karną z artykułu 293 Kodeksu Karnego RB, na okoliczność przygotowania masowych zamieszek z użyciem broni. Aresztowano 36 osób, działaczy nieistniejącej od lat sportowo – patriotycznej organizacji „Biały Legion”, na czele której stał Mirosław Łozowski, oraz działaczy młodzieżowej organizacji „Młody Front” ze Zmicierem Daszkiewiczem na czele.

Zamieszki, ataki terrorystyczne oraz ostatecznie zamach stanu – tak według śledczych miał wyglądać plan grupy, której członkowie mieli być szkoleni w Polsce i na Ukrainie. Na dzień dzisiejszy, 26 osobom przedstawiono akt oskarżenia, 19 z nich oczekuje na procesy w areszcie KGB.

(...)

Całość tutaj.

O innych represjach czytaj także tutaj.

Za: Kresy24.pl, Belsat.eu

Przeczytaj także
22-letni obrońca Kuropat skazany na 2 lata więzienia

Dmirtij Polijenko z Mińska został skazany w październiku 2016 roku na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu za udział w "masie krytycznej". 7 kwietnia sąd w Mińsku odwiesił jednak wyrok 22-latka, ponieważ nie zrezygnował on z udziału w akcjach o charakterze politycznym i społecznym. Był jednym z tych, którzy protestowali ...

Jakóbik: Łukaszenka sprzedaje resztki suwerenności za tańszy gaz z Rosji

Prezydent Białorusi oddaje resztki suwerenności w sektorze gazowym za niższe ceny gazu. To negatywny przykład polityki energetycznej wobec Rosji.

Posowiecki system się sypie

Być może Moskwa chciała zachwiać, a może nawet obalić władzę Aleksandra Łukaszenki na Białorusi przez jakieś "orkiestrowanie" protestów. Z tym że nie oznacza to, iż gniew Białorusinów nie jest autentyczny. Sytuacja gospodarcza w kraju jest coraz gorsza. Po drugie, okazało się, że Putin sam ma kłopoty.

Krótka historia Białorusi

W zamieszaniu - tragicznym, ale jednak zamieszaniu - związanym z protestami na Białorusi uwadze publicznej umknął ich historyczny kontekst.

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.