Wzrost PKB Polski w I kwartale 2017 roku - 4 proc.

01.06.2017

Główny Urząd Statystyczny potwierdził w najnowszym, zbiorczym komunikacie wcześniejsze cząstkowe wyliczenia, z których wynika, że Produkt Krajowy Polski w pierwszym kwartale tego roku był o 4 proc. większy niż w I kwartale 2016 roku.

Z danych wynika, że tak dobry wynik to w dużej mierze zasługa popytu krajowego, który w pierwszych trzech miesiącach tego roku w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku wzrósł o 4,1 procent, spożycie gospodarstw domowych o 4,7 procent, spadły natomiast o 0,4 procent inwestycje.

Oprac. Mad, polskieradio.pl

Przeczytaj także
Wysokie wpływy z VAT, niski deficyt

Ministerstwo Finansów podało najnowsze dane wykonania budżetu. Wynika z nich, że do końca maja tego roku "dziura budżetowa" wyniosła 200 mln zł., czyli 0,3 proc. limitu zapisanego w ustawie budżetowej.

Produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna w Polsce - dane za kwiecień

W kwietniu br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 6,7% (wobec wzrostu o 7,9% przed miesiącem oraz o 5,5% w kwietniu 2016 r.). W porównaniu z marcem br. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 1,4% (wobec spadku przed rokiem o 0,3%) - podaje Główny Urząd ...

Produkcja przemysłowa w Polsce - najnowsze dane

Według danych Eurostatu, produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w marcu 2017 roku o 8,7 proc. w porównaniu do marca 2016 roku.

Bezrobocie w Polsce - 8,1 proc.

Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu 2017 roku była niższa niż w lutym 2017 roku o 0,4 pp.

"Tak dobro wynik" to przede wszystkim efekt porównania z bardzo słabym okresem referencyjnym (czyli 1 kw. 2016). To już realnie wyniki dynamiki PKB z poprzedniego kwartału były lepsze (wzrost 1,7 % kwartał po kwartale, teraz tempo spadło do 1,1% kw. po kw.). Kolejny kwartał z kurczeniem się inwestycji nie nastraja optymistycznie (cały ten "plan Morawieckiego" to pod tym względem lipa).

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.