Wysokie wpływy z VAT, niski deficyt

22.06.2017

Ministerstwo Finansów podało najnowsze dane wykonania budżetu. Wynika z nich, że do końca maja tego roku "dziura budżetowa" wyniosła 200 mln zł., czyli 0,3 proc. limitu zapisanego w ustawie budżetowej.

Do końca maja wpływy z podatku VAT wyrosły 68,8 mld złotych, a z CIT 15 mld zł. Konsumpcja wzrosła o 4,7 proc. licząc rok do roku, a średnia płaca o 5,4 proc. licząc rok do roku.

Przeczytaj także
Bezrobocie w Polsce - 7,4 proc.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w maju tego roku wyniosła 7,4 proc.

Wzrost PKB Polski w I kwartale 2017 roku - 4 proc.

Główny Urząd Statystyczny potwierdził w najnowszym, zbiorczym komunikacie wcześniejsze cząstkowe wyliczenia, z których wynika, że Produkt Krajowy Polski w pierwszym kwartale tego roku był o 4 proc. większy niż w I kwartale 2016 roku.

Produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna w Polsce - dane za kwiecień

W kwietniu br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 6,7% (wobec wzrostu o 7,9% przed miesiącem oraz o 5,5% w kwietniu 2016 r.). W porównaniu z marcem br. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 1,4% (wobec spadku przed rokiem o 0,3%) - podaje Główny Urząd ...

Polska–Francja. Kto kogo wyzyskuje

Francuzi w sprawach gospodarczych to wyjątkowi hipokryci. Krytykują polskie koszty pracy, zarabiając na nich. Unikają prywatyzacji własnych przedsiębiorstw, za to ochoczo prywatyzują zagraniczne. Nie dopuszczają do ekspansji hipermarketów nad Sekwaną, ale gremialnie otwierają je gdzie indziej.

Śp. Zyta Gilowska w 2007 za czerwiec miała 200 mln nadwyżki. Pażywiom, uwidim.
Interesujące jest tu tylko jedno: ile z tego vatu to efekt strachu przed kontrolami (kiedyś strach zniknie), a ile to owoc faktycznych zmian prawnych na lepsze (też się zmniejszy, bo już oszuści zaczynają uczyć się, jak obchodzić nowe przepisy).

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.