Rebelya.pl

Zmasowany atak hakerski na Ukrainę (AKTUALIZACJA)

Redakcja Rebelya.pl , Konkret, 27.06.2017


Banki, poczta i spółka energetyczna Kyivenergo są wśród poszkodowanych we wtorkowym ataku hakerów na ukraińskie instytucje – podaje portal informacyjny Unian. Wicepremier Pawło Rozenko przekazał, że nie działają także strony rządowe. Także rosyjska spółka Rosnieft podała, że jej serwery stały się celem ataku.

Na razie nie jest znana skala włamań, ale ukraińskie media piszą o setkach ataków. Wśród poszkodowanych są m.in. klienci Oszczadbanku, jednej z największych instytucji finansowych na Ukrainie. Po atakach bank musiał ograniczyć funkcjonowanie. Problemy mają także inne ukraińskie banki. Zaatakowano także lotniska.

Więcej na ten temat tutaj.

AKTUALIZACJA:

Ukraina najbardziej ucierpiała na wtorkowym cyberataku, ale okazało się, że nie była jedynym zaatakowanym krajem. Przedstawiciele Rosnieftu – rosyjskiego gigant branży petrochemicznej, twierdzą, że spółka padła ofiarą ataku informatycznego. Szczegóły tutaj.

Ponadto, cyberataki odnotowano też m.in. w Danii, Wlk. Brytanii, Holandii czy USA. Szwajcarskie służby ds. cyberbezpieczeństwa podały po południu, że za awarie systemów komputerowych, do których doszło we wtorek, odpowiedzialny jest wirus typu ransomware znany jako Petya. Co najmniej kilka przypadków odnotowano także w Polsce. Szczegóły tutaj.

Za: BiznesAlert.pl, Kresy24.pl, Niezalezna.pl


Redakcja Rebelya.pl

.


© 2017 Rebelya.pl