Kolejny skandal w MSZ? Dziwna promocja Polski

07.08.2012

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poleciło polskim placówkom dyplomatycznym promowanie anglojęzycznej książki "Inferno of Choices" (Piekło wyborów). Jak pisze "Rzeczpospolita", na siedem głównych opracowań pięć mówi o polskich szabrownikach i szmalcownikach. Ministerstwo gwałtownie protestuje i broni książki,

– To wybór tekstów znakomitych polskich historyków, a także materiałów i dokumentów Polskiego Państwa Podziemnego przedstawiających kontekst historyczny, w jakim dokonywała się zagłada Żydów na terenach okupowanej przez Niemcy Polski – tłumaczy w „Rz" Marcin Bosacki, rzecznik MSZ.

Resort domaga się, by polskie placówki zamieściły książkę w formie elektronicznej na swoich stronach, a Bosacki dodaje, że wzbogaca ona wiedzę cudzoziemców o historii naszego kraju. Dokument w sprawie promocji książki został przez MSZ rozesłany w lipcu. Ta data jest ważna ze względu na jej wydawcę – Oficynę Rytm. Wówczas było już wiadomo, że właścicielem Rytmu jest były oficer SB Marian Kotarski vel. Pękalski.

Po ujawnieniu tej historii w „Uważam Rze” koniec współpracy z Oficyną Rytm ogłosiły m.in. IPN i Światowy Związek Żołnierzy AK. Jak widać przeciwnego zdania jest resort kierowany przez ministra Radosława Sikorskiego.

Po tym, jak dziennikarz "Rzeczpospolitej" przypomniał ten fakt oraz napisał, że w anglojęzycznej publikacji pięć na siedem głównych opracowań mówi o polskich szmalcownikach i szabrownikach, MSZ zdecydowanie zaprotestowało.

"Redaktor Cezary Gmyz w swoich tekstach pt. „Szabrownik opowie o Polsce” i „MSZ promuje książkę o polskim antysemityzmie” opublikowanych w „Rzeczpospolitej” z 7 sierpnia 2012 r. fałszywie przedstawia dystrybuowaną przez MSZ publikację „Inferno of Choices”, której dotyczą oba artykuły. Wbrew twierdzeniom redaktora Gmyza książka zawiera artykuły uwypuklające pomoc niesioną Żydom przez Polaków" - napisał rzecznik MSZ Marcin Bosacki. "Nieprawdziwe jest też kolejne stwierdzenie red. Gmyza, że „MSZ nigdy aż tak szeroko nie promował żadnej książki na temat Polaków i Holocaustu”. MSZ, niekiedy przeznaczając na to większe środki, promował m.in. kilka wydań książki „Difficult Questions In Polish-Jewish Dialogue”, zbiór polemik i dyskusji wokół ksiązki J. T. Grossa „Difficult  Postwar Years. Polish Voices in Debate Over Jan T. Gross's Book Fear", „Matka Dzieci Holocaustu. Opowieść o Irenie Sendlerowej” (wydania angielskie, niemieckie, hebrajskie), „The Emissary. Story of Jan Karski” czy cykl broszur o polskich Sprawiedliwych. W przygotowaniu jest promocja książki „Polski Wallenberg. Historia Henryka Sławika”.

Nieuzasadnione jest twierdzenie red. Gmyza, że książka jest promowana, mimo że według „Uważam Rze” właściciel wydawnictwa „Rytm”, które wydało książkę, był oficerem SB. Tygodnik „Uważam Rze” swe zarzuty opublikował w czerwcu tego roku, MSZ pierwszą umowę na zakup „Inferno of Choices” zawarł w 2011 roku, umowę na dodruk – w marcu 2012, czyli długo przedtem, nim pojawiły się zarzuty pod adresem właściciela wydawnictwa. MSZ nie zaprzestanie promowania wartościowej pozycji z pozamerytorycznych względów." -czytamy dalej,

"Szkoda, że red. Gmyz nie przeczytał książki, którą atakuje" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

"W odróżnieniu od Pańskich urzędników ja tę książkę przeczytałem choć większośc tekstów znam od lat po polsku" - odpowiedział mu Gmyz. "Naprawdę MSZ słuźbę w bezpiece uważa za "wzgląd pozamerytoryczny"? No tak. 222 członkow służby zagranicznej to esbecy" - napisał również.

MM/Rp.pl                                        

Przeczytaj także
Ministerstwo publicystyki

Fakt, iż tak kuriozalnie nieprofesjonalne dokumenty stanowiły podstawę polskiej polityki zagranicznej jest miarą i naszej ówczesnej dyplomacji, i jej szefa - pisze Witold Jurasz.

Żołnierz i mąż stanu. Nieautoryzowany wywiad z Ireną Rowecką - Mielczarską, córką gen. Stefana "Grota" Roweckiego

- Ojciec i jego sztab liczyli, że w momencie wybuchu powstania nadejdzie dla Kraju pomoc z zewnątrz, bombardowanie obiektów nieprzyjaciela, desanty powietrzne jak Brygada Spadochronowa Sosabowskiego, że polscy żołnierze z zachodu przybędą morzem i zdobędą przyczółek na Pomorzu… Plan powstania, według ojca, był inny od zaistniałego w 1944 roku scenariusza.

Pál Teleki - tragiczne losy przyjaciela Polski

Współcześnie Teleki jest na Węgrzech uważany za postać niejednoznaczną, choć nie brakuje takich, którzy widzą w nim bohatera. Podkreśla się jego zasługi dla państwa w szczególnie trudnych czasach, a więc tak w latach pierwszej jak i drugiej wojny światowej; docenia się też jego wybitne osiągnięcia intelektualne i społecznikowskie. Także od ...

Cichociemni – elitarni i skuteczni

Jednostka Wojskowa 2305. Za tym enigmatycznym numerem kryje się elitarny oddział polskiej armii: jednostka GROM im. Cichociemnych. Kim byli owi Cichociemni, od których tradycje wywodzi jeden z najlepszych oddziałów specjalnych świata? - pisze Przemysław Mrówka z portalu Histmag.org

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.