Eugenika i eutanazja – doświadczenia hitlerowskie

18.08.2012

Nakładem Instytutu Globalizacji (pomimo nazwy - zacnej instytucji) ukazała się praca „Eugenika i eutanazja – doświadczenia hitlerowskie” autorstwa księdza profesora Artura Jerzego Katolo. Profesor Katolo jest teologiem, specjalistą w bioetyce, teologii moralnej i etyce.

Jan Bodakowski

Eugenika i eutanazja – doświadczenia hitlerowskie

Nakładem Instytutu Globalizacji (pomimo nazwy - zacnej instytucji) ukazała się praca „Eugenika i eutanazja – doświadczenia hitlerowskie” autorstwa księdza profesora Artura Jerzego Katolo. Profesor Katolo jest teologiem, specjalistą w bioetyce, teologii moralnej i etyce. Wykłada w Pontificia Facolta Teologica dell'Italia Meridionale i na Wydziale Studiów Edukacyjnych Ateneum - Szkoły Wyższej (wykładał też na KUL). Doktorat obronił na KUL, habilitacje w Katolickim Uniwersytecie w Ružomberku.

W pierwszym rozdziale swej pracy profesor Katolo przybliżył historie narodzin eugeniki (nauki stawiającej sobie za cel kształtowanie gatunku homo sapiens w kierunku pożądanym przez eugeników) i jej rozwój w USA.

W drugim rozwój eugeniki w nazistowskich Niemczech. W narodowosocjalistycznych Niemczech istniał cały system mający na celu sterylizacje osób uznanych za śmieci rasowe (chorych, niepełnosprawnych, ubogich, politycznie niepoprawnych). Lekarze, pielęgniarki, kierownicy ośrodków zdrowia i pomocy socjalnej, szkoły, policja oraz komórki NSDAP, musieli występować do sądów do spraw zdrowia rasowego z wnioskami o sterylizacje. Ofiarami sterylizacji padło w Niemczech 400.000 osób, dzieci i dorosłych, kobiet i mężczyzn Kilka tysięcy z nich zmarło w wyniku zabiegów sterylizacji. Pomimo że naziści starali się przeprowadzić akcje w tajemnicy, przeciw barbarzyńskim praktykom protestował kościół katolicki.

Kolejnym przejawem polityki rasowej nazistów była ustawa o ochronie krwi niemieckiej. Na jej podstawie zakazano seksu i małżeństw z Żydami, zatrudniania zbyt młodych Niemek przez Żydów. Niemcy prowadzili też swoją politykę eugeniczną poprzez pomoc dla matek dzieci esesmanów, porywanie i zniemczanie słowiańskich dzieci, propagowanie aborcji i antykoncepcji wśród Słowian.

Niemieccy eugenicy swoje bestialstwo szczególnie zamanifestowali w obozach koncentracyjnych. W których to wybitni niemieccy naukowcy przeprowadzali na tysiącach więźniów eksperymenty mające na celu opracowanie najskuteczniejszych metod sterylizacji Słowian. W wyniku tych eksperymentów tysiące więźniów zginęło w męczarniach.

Eugenikę i sterylizacje jako jedyny na światowym forum publicznym potępiał kościół katolicki. W 1930 Pius XI w encyklice Casti Connubii, i w 1937 w Mit Brennender Sorge. Nauczanie papieża powtarzali w tysiącach kazań księża diecezjalni.

Innym zbrodniczym przejawem nazistowskiej eugeniki była polityka przymusowej eutanazji. Władze nazistowskie podczas akcji T4 wymordowały 70.000 niemieckich pacjentów szpitali psychiatrycznych. Po zajęciu Polski Niemcy w ramach akcji T4 mordowali pacjentów polskich szpitali. W obozach koncentracyjnych Niemcy mordowali chorych więźniów w ramach akcji 14-F-13. By zwiększyć liczbę łóżek szpitalnych w Niemczech zorganizowano akcje mordowania przewlekle chorych. Mordowano też niepełnosprawne i chore dzieci. Niemieccy oprawcy pozostali bezkarni i zrobili kariery w RFN.

Jan Bodakowski

http://globalizacja.org/sites/default/files/imagecache/product_full/Zrzut_ekranu_z_2012-07-31_133715.png

Temat eugeniki poruszyłem w serii moich artykułów.

„Eugenika w Polsce”

„Eugenika w USA”

„Eugenika w krajach zachodnich demokracji”

„Nazistowska eugenika i eutanazja”

„Eugenika”

„Eugenik Boy Żeleński”

„Wojna przeciw słabym. Eugenika i amerykańska kampania na rzecz stworzenia rasy panów.”

„DVD - Eugenika. W imię postępu - Grzegorz Braun”

Przeczytaj także
Personal Shopper – film będący dobrą okazją do przypomnienia o zagrożeniach ze strony spirytyzmu

Film "Personal shopper" to historia młodej kobiety Maureen, która pracuje za dnia jako osoba robiąca luksusowe zakupy dla znanej modelki. Nocami bohaterka filmu usiłuje nawiązać kontakt z duchem swojego zmarłego brata bliźniaka - rodzeństwo miało zdolności mediumiczne. Jednak gdy brat wierzył w to, że ma do czynienia z duszami zmarłych, ...

„Za niebieskimi drzwiami” świetnie zrobiony polski film dla dzieci już w kinach

Nowy polski kinowy film przygodowy dla dzieci "Za niebieskimi drzwiami" bardzo pozytywnie zaskakuje profesjonalną realizacją na światowym poziomi, interesującym i pełnym tajemnic scenariuszem, dynamiczną i intrygującą akcją, fajnym montażem, doskonałymi efektami specjalnymi, niezwykle plastyczną wizją magicznego świata, ukazaniem miłości syna do matki, i ważnym przesłaniem społecznym dotyczącym osób w śpiączce.

Tajemnica siódmego objawienia fatimskiego

Nakładem wydawnictwa Fronda ukazała się praca "Niewidzialna wojna. Siódme objawienie fatimskie i pan tego świata. Klucz do pontyfikatu Franciszka". Książka która stara się odpowiedzieć na pytanie czy żyjemy w czasach ostatecznych.

Sowieci – Piotra Zychowicza

Nakładem wydawnictwa Rebis ukazał się kolejny wybór artykułów Piotra Zychowicza pt "Sowieci". Zdaniem Piotra Zychowicza komunizm był bardziej szkodliwy niż nazizm - nazizm był kopią komunizmu, który wcześniej, dłużej i na większą skale, dokonywał ludobójstw. Komunizm, zdaniem autora pracy, był bardziej totalitarną ideologią niż nazizm, bo zabijał nie tylko ciała ...

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.