Bieda w Europie, bieda w Polsce. Fatalne statystyki

03.12.2012

27,2 procent Polaków jest zagrożonych biedą i wykluczeniem. Daje to naszemu krajowi szóste miejsce od końca w Unii Europejskiej. Gorzej jest pod tym względem tylko w krajach pogrążonych w kryzysie finansowym oraz najbiedniejszych krajach "nowej Europy".

Tak wynika z najnowszych danych Eurostatu, zebranych w 2011 roku. Wskaźniki polskie są nieco ponad średnią unijną - w UE biedą lub wykluczeniem zagrożony jest prawie co czwarty mieszkaniec, czyli 119,6 mln osób.

Najgorzej jest w Bułgarii - ubóstwem lub wykluczeniem społecznym zagrożonych jest  49 proc. mieszkańców. W Rumunii i na Łotwie wskaźnik ten wynosi po 40 proc., na Litwie (33 proc.), w Grecji i na Węgrzech po 31 proc., w Hiszpanii 27 proc. Warto zauważyć, że Grecja, Węgry i Hiszpania to kraje, które w ostatnich latach zanotowały zapaść finansową.

Najmniej osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem jest w Czechach (15 proc. populacji), Holandii i Szwecji (po 16 proc.) oraz w Luksemburgu i Austrii (po 17 proc.).

Według Eurostatu 17 proc. mieszkańców UE ma dochody niższe niż ustawowy próg ubóstwa ustalony w danym kraju, przy czym progi te mogą mocno różnić w różnych krajach.

Granica ubóstwa w Polsce dla gospodarstwa jednoosobowego wynosiła w ubiegłym roku ok. 887 zł, a dla gospodarstwa domowego złożonego z dwóch dorosłych osób i dwojga dzieci do lat 14 – ok. 1863 zł. Na takim poziomie lub poniżej niego żyje, według Eurostatu, 17,7 proc. Polaków.

Wskaźnik biedy dla Bułgarii, Rumunii i Hiszpanii wynosi po 22 proc., Grecji 21 proc.. Najniższy odsetek ubogich pod względem dochodów odnotowano w Czechach (10 proc.).

Oprac. Mad, forsal.pl

Przeczytaj także
Jakóbik: Awaria Gazociągu Jamalskiego? Zachowajmy spokój (AKTUALIZACJA)

Rosja reaguje siłą spokoju na niezręczny dla niej incydent na Gazociągu Jamalskim. Równie spokojnie odpowiada na niego strona polska. Ma prawo domagać się wyjaśnień, a może i rekompensat, ale nie może sobie pozwolić na pochopne stwierdzenia podważające jej wiarygodność. Polska, podobnie jak Rosja, musi zachować spokój. Nie ułatwiają tego tezy ...

Wojciech Mucha: Głos Europy czy chór Kremla?

Złudna jest euforia polskich internautów oraz części mediów związana z tym, że twarde stanowisko polskiego rządu ws. relokacji emigrantów odbija się szerokim echem wśród "zwykłych Europejczyków". Narracja polskiego rządu coraz częściej staje się bowiem orężem propagandy rosyjskiej, realizującej w ten sposób własne cele.

USA wypowiadają paryskie porozumienie klimatyczne. Co to oznacza dla Polski?

Podczas szczytu Unia Europejska-Chiny zaplanowanego na 2 czerwca strony mają zaprezentować wspólne stanowisko w sprawie decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o woli opuszczenia przez jego kraj porozumienia klimatycznego. Czy Polska ugra tam coś dla energetyki? - zastanawia się Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Lata dziewięćdziesiąte. Przaśny sklepik z marzeniami

Po ponad ćwierćwieczu na ekrany telewizorów wrócił kultowy serial "Miasteczko Twin Peaks", stworzony przez Davida Lyncha i Marka Frosta. Na początku lat 90. XX w. oglądaliśmy go także w Polsce, pełni nadziei, że teraz będzie u nas jak na Zachodzie. Nie rozumieliśmy lekcji, jaka płynęła z amerykańskiego serialu: Zachód to ...

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.