[Nasz patronat] Tłumy na premierze filmu o żołnierzach AK "Sosienki" pt. "Niezłomni. Pod drutami Auschwitz"

06.12.2013

Film prezentuje historię oddziału AK "Sosienki". Dowódcą został porucznik Jan Wawrzyczek ps. "Danuta", "Marusza". Żołnierze Wawrzyczka nastawieni byli przede wszystkim na pomoc więźniom, dostarczanie im żywności i lekarstw, pozyskiwanie informacji na temat sytuacji w obozie KL Auschwitz oraz - po zniesieniu odpowiedzialności zbiorowej przez komendanturę obozową - pomoc w ucieczkach. Wszystkie ucieczki przy któych pomagali udały się.

Drugiego grudnia w Ośrodku Kultury w Brzeszczach odbyła się premiera filmu "Niezłomni. Pod drutami Auschwitz" autorstwa Mirosława Krzyszkowskiego oraz Bogdana Wasztyla. Dwa seanse obejrzało około 700 osób często z odległych miejscowości. Część chętnych nie weszła na salę z powodu braku miejsc. Jest to najlepszy dowód na to, że filmy historyczne są oczekiwane przez publiczność.

Przed godziną 17 w sali widowiskowej OK w Brzeszczach rozległy się pierwsze dźwięki utworu "Nie byli obojętni" w wykonaniu zespołu Joined. Został on napisany specjalnie dla tego filmu. Po jego zakończeniu reżyser filmu Bogdan Wasztyl przywitał zaproszonych gości oraz zapowiedział kolejny utwór "Zabrali mi Ciebie tato" poświęcony ofiarom terroru komunistycznego pochowanym na "Łączce" na warszawskich Powązkach. Wkrótce premiera.

Na pokaz przybyło kilkunastu świadków historii, którzy pojawili się w filmie. Wszyscy zostali przywitani przez grupę rekonstrukcyjną Batalion Obrony Narodowej  "Oświęcim".

Film prezentuje historię oddziału AK "Sosienki". Dowódcą został porucznik Jan Wawrzyczek ps. "Danuta", "Marusza". Żołnierze Wawrzyczka nastawieni byli przede wszystkim na pomoc więźniom, dostarczanie im żywności i lekarstw, pozyskiwanie informacji na temat sytuacji w obozie KL Auschwitz oraz - po zniesieniu odpowiedzialności zbiorowej przez komendanturę obozową - pomoc w ucieczkach.

Wszystkie ucieczki przy których pomagali udały się. Wśród uratowanych więźniów byli Polacy, Żydzi, Jugosłowianie, jeńcy sowieccy. "Sosienki" współpracowały z bliźniaczym oddziałem AK "Garbnik" stacjonującym w okolicach Wielkiej Puszczy oraz z ruchem oporu wewnątrz obozu. Część uratowanych więźniów przyłączyła się do partyzantów z "Garbnika" i walczyła do końca wojny z Niemcami. Partyzanci działali brawurowo, często przebrani za esesmanów. Po wojnie prześladowani i odarci z zasług przez władze komunistyczne.

Sporo miejsca w filmie autorzy poświęcają sytuacji w mieście Oświęcim tuż przed i w trakcie wojny. Miasteczko to bylo nazywane "oświęcimską Jerozolimą". Zgodnie mieszkali tu Żydzi (było ich blisko 60% z 14 tysięcznej populacji) i Polacy. Żydowscy fabrykanci fundowali dzwony kościelne, a rabin zapraszał oświęcimskiego proboszcza na śluby swoich dzieci. To wszystko prysło w czasie wojny. Żydzi i Polacy zostali skazani na poniewierkę w wyniku wysiedleń, a Ci pierwsi dodatkowo doświadczyli "shoah".

MK

______________________________________________________________________________________________

Dokument będzie można obejrzeć na pokazach, a potem zostanie wydany na DVD. TVP Kraków wkrótce zaprezentuje film na swojej antenie.

Portal Rebelya.pl objął patronatem wydawnictwo na DVD.

Film powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Auschwitz Memento. Do filmu udało się zaangażować wiele osób i lokalnych instytucji. Pomocy udzieliły: Dział Naukowy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, Urząd Gminy Brzeszcze, Teatr Czwarta Ściana z Jawiszowic czy Towarzystwo Miłośnikow Bielan. Zaangażowano grupy rekonstrukcyjne: Batalion Obrony Narodowej "Oświęcim" z Bielan i Grupa Rekonstrukcji Historycznych "21. Bayerisches Infanterie Regiment 17. Infanterie Division" z Nowego Targu.
 

Środki na film pozyskano z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz Województwa Małopolskiego "Filmoteka Małopolska".

Rozmowa z twórcami filmu w programie "Region" w TVP Kraków.
  

http://www.tvp.pl/krakow/region/wideo/o-wydobytej-z-zapomnienia-historii-3-xii-2013/13211858

Zespół "Joined" powstał 2 lata temu. Muzyka, jaką tworzą, to wypadkowa różnych gustów muzycznych jego członków. Przeważają ciężkie brzmienia gitarowe i mocna perkusja, z kolei melodyjny wokal i wiolonczela dodają całości klimatu. Sednem tworzenia ich muzyki jest wrażliwość artystyczna, którą przelali również angażując się w realizację filmu "Niezłomni. Pod drutami Auschwitz". Zespół tworzą: Łukasz "Kviatek" Kwiatkowski - wokal, Alicja "Alcia" Żak-Karkoszka - wiolonczela, Tomasz "Klayus" Klaja - gitara, Konrad "Karko" Karkoszka - gitara basowa, Wojtek "Voytas" Łakomy - gitara , Wojtek "Kuakers" Lach - perkusja.

Film jest siódmym z kolei wyprodukowanym przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Do tej pory m.in. widzowie mogli zobaczyć "Pamięć. Tajemnica lasów Piaśnicy" o zbrodniach niemieckich na Pomorzu w latach 1939-40, "Duma i zdrada" o wyborach górali podhalańskich w czasie ostatniej wojny i "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego" zrealizowanym w związku z 70 rocznicą ucieczki Pileckiego z KL Auschwitz. Stowarzyszenie prowadzi akcję "Projekt:Pilecki" w celu pozyskania środków potrzebnych do realizacji pełnometrażowego filmu dokumentalnego o życiu Witolda Pileckiego.

na zdjęciach:

u góry - fragment plakatu z filmu

na dole, po lewej - twórcy filmu (od lewej) reżyserzy Bogdan Wasztyl i Mirosław Krzyszkowski, ks.
Mirosław Wądrzyk i Janusz Hałat (Grupa Teatralna "Czwarta Ściana").

po prawej - widzowie na premierze

Zdjęcia Paulina Wądrzyk.

Przeczytaj także
IPN: Kolejne ofiary totalitaryzmów odzyskują nazwiska

21 kwietnia 2017 w Pałacu Prezydenckim wręczono noty identyfikacyjne rodzinom 12 ofiar totalitaryzmu komunistycznego

Problem z "polskimi obozami"

Wiele mówi się w Polsce o błędnym i krzywdzącym terminie "polskie obozy koncentracyjne". Tymczasem nie do końca zastanawiamy się, dlaczego taki skrót myślowy w ogóle jest możliwy.

"Wołyń" to uczciwy film

Wielką zasługą "Wołynia" - być może największą - jest uczciwy rachunek krzywd. Nie ma tu ani całościowego potępienia Ukraińców, ani dziecinnego usprawiedliwiania wszystkich postaw polskich - pisze Dominik Szczęsny-Kostanecki.

Pierekowka Intelligenzaktion

Niemcy dosłownie pozbawili Polskę liderów i przemodelowali społeczeństwo polskie. Pierekowka polskiego społeczeństwa z lat 1939-1945 była znacznie głębsza niż się zdaje - pisze Paweł Rzewuski w najnowszej "Teologii Politycznej Co Tydzień" nr 28: Intelligenzaktion: Oblicza zbrodni

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.