[Nasz patronat] Premiera DVD filmu "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego"

14.12.2013

Ukazał się film dokumentalny opowiadający o ucieczce z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego. W 70. rocznicę tej ucieczki szlakiem Pileckiego i towarzyszy ruszają muzycy zespołu rockowego Forteca. Chcą pokonać tę trasę w zbliżonych do historycznych warunkach. Na swej drodze spotykają Andrzeja Pileckiego, syna Rotmistrza oraz potomków ludzi, którzy zetknęli się z uciekającym z Auschwitz Pileckim. Muzycy dzielą się z widzem swoimi przeżyciami i wewnętrzną przemianą, która dokonuje się w nich na trasie ich młodzieńczej przygody.

Przedsięwzięcie zorganizowane przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento i akcję PROJEKT: PILECKI wzbudziło ogromne zainteresowanie mediów. Pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau twierdzili, że wizyta Fortecy w byłym niemieckim obozie spowodowała większe zamieszanie niż wizyta muzyków zespołu Metallica. Symboliczne zdjęcia z przekroczenia bramy byłego obozu obiegły światowe agencje.

Członkowie Fortecy starali się jak najdokładniej odtworzyć trasę ucieczki. W ciągu 7 dni pokonali około 180 kilometrów. Wiele razy konfrontowali współczesne realia z „Raportem” Witolda Pileckiego oraz wspomnieniami Edwarda Ciesielskiego, nie jedli przez 36 godzin, przedzierali się nocą przez lasy, spali pod gołym niebem. – Liczyłem, że ta wyprawa ku pamięci będzie inspirująca – mówi Marcin „Siano” Tucznio, lider zespołu. – I była. Chyba piątego dnia odczułem taki twórczy niepokój. Wyprzedziłem grupę i wiele godzin podążałem w samotności.

Kamera rejestruje także równolegle niezwykłe i serdeczne spotkania Andrzeja Pileckiego z dziećmi ludzi, którzy pomagali jego ojcu w ucieczce, które stają się okazją dla uniwersalnej i historycznej refleksji.

Obrazom towarzyszy muzyka Fortecy i piosenki zespołu wraz powstającym na trasie „Ochotnikiem”, dedykowanym Witoldowi Pileckiemu i jego brawurowej ucieczce.

Wydawnictwo dostępne na stronie stowarzyszenia www.auschwitzmemento.pl/sklep/product/view/2/9.html

Zwiastun filmu:

http://www.youtube.com/watch?v=VYJdbenwAOQ

UCIECZKA Z PIEKŁA. Śladami Witolda Pileckiego

reż. Dariusz Walusiak

produkcja: Stowarzyszenie Auschwitz Memento 2013

40’

Przeczytaj także
"Polska przypomina dziś całej Europie, że nie może być mowy o przyszłość kontynentu bez jego wartości założycielskich, których centrum stanowi chrześcijańska wizja człowieka"

- Przed obrazem Matki Bożej, pod Jej matczynym spojrzeniem, można zrozumieć duchowy sens pielgrzymowania tego narodu, którego dzieje są nierozerwalnie związane z Krzyżem Chrystusa. Tutaj dotyka się namacalnie wiary świętego wiernego ludu Boga, który strzeże nadziei poprzez próby; i strzeże także owej mądrości, która jest równowagą między tradycją a innowacją, ...

Papież odwiedził teren byłego KL Auschwitz-Birkenau (AKTUALIZACJA)

Poza modlitwą za zmarłych naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha i ks. Stanisława Ruszały, proboszcza z Markowej na Podkarpaciu (gdzie mieszkała rodzina Ulmów zamordowana przez Niemców wraz z Żydami, których ukrywali) nie przewidziano żadnych wystąpień. Papież spędził czas na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady w milczeniu i modlitwie.

"Główną emocją w naszym pokoleniu 30-40 latków jest strach". Rozmowa z Wojciechem Albińskim, autorem książki "Oświęcimki"

- Sądzę, że jest duża różnica między młodymi a naszym pokoleniem 30-40 latków i starszymi od nas. Młodzi nie mają w sobie lęku. A ja się boję i zakładam, że Pan jako statystyczny równolatek też. …Że znowu będzie wojna, że zwolnią z roboty, że przyjdzie bank, rak i co pomyśli ...

Co będzie dalej z "Łączką"? Tadeusz Płużański krytykuje instytucje polskiego państwa

Fundacja "Łączka" napisała list do Andrzeja Dudy, dziękując za złożenie hołdu Niezłomnemu rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu - polskiemu bohaterowi narodowemu - w rocznicę zamordowania go przez komunistyczne bestie. Teraz liczymy na wsparcie prezydenta dla ekshumacji na "Łączce" i budowy tam wielkiego narodowego panteonu. Bo przez pięć ostatnich lat rządzący politycy i ...

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.