Wanda Półtawska odznaczona Orderem Orła Białego

03.05.2016

W święto Konstytucji 3 Maja, poza dr Półtawską, odznaczeni zostali też Orderem Orła Białego Irena Kirszenstein - Szewińska, prof. Michał Kleiber, Michał Lorenc, Zofia Romaszewska i Bronisław Wildstein.

Wanda Półtawska została uhonorowana "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za wybitne osiągnięcia w pracy publicznej i państwowej".

Biogram ze strony Prezydenta RP: "Doktor nauk medycznych, specjalista w dziedzinie psychiatrii, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, harcerka, działaczka pro-life. Przed 1939 r. oraz w czasie II wojny światowej była harcerką. Podczas okupacji włączyła się w służbę pomocniczą. Była również łączniczką. Uczestniczyła w tajnym nauczaniu. Została aresztowana przez Gestapo 17 lutego 1941 i więziona na Zamku w Lublinie a następnie wywieziona do obozu do Ravensbrück. Na krótko przed końcem wojny została przeniesiona do obozu w Neustadt-Glewe, gdzie przebywała do 7 maja 1945. W 1951 ukończyła medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie uzyskała dwa stopnie specjalizacji i doktorat z psychiatrii (1964). W latach 1952-1969 była adiunktem w Klinice Psychiatrycznej Akademii Medycznej Krakowie a w latach 1955-1997 wykładowcą medycyny pastoralnej na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W latach 1964-1972 była pracownikiem Poradni Wychowawczo-Leczniczej przy Katedrze Psychologii UJ. W 1967 zorganizowała Instytut Teologii Rodziny przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i kierowała nim przez 33 lata, piastując stanowisko profesora. W 1981-1984 była wykładowcą w Instytucie Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Uczestniczyła w pracach Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. W maju 2014 była autorką akcji Deklaracja wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej. Od 1983 członek Papieskiej Rady ds. Rodziny. Od 1994 członek Papieskiej Akademii Życia. Konsultant Papieskiej Rady ds. Pracowników Służby Zdrowia. Członek Unii Pisarzy Medyków. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Wieloletni członek Zespołu Wspierania Radia Maryja w Służbie Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu."

O Wandzie Półtawskiej czytaj także tutaj.

O pozostałych dziś wyróżnionych najwyższym odznaczeniem czytaj tutaj.

Oprac. Mad, prezydent.pl

Przeczytaj także
"Konserwatysta często dzieli sztukę siekierą na swoją i nieswoją". Rozmowa z Bronisławem Wildsteinem

- Ten, kto tworzy sztukę, wychodzi od potrzeby tworzenia, od przymusu wewnętrznego, lecz w tym przymusie, wydaje się, zawsze pomieszkuje nadzieja, choćby na zmianę jednego człowieka - mówi Bronisław Wildstein w rozmowie z "Teologią Polityczną Co Tydzień" Nr 37 pt. "Wildstein. Pisarz świata nieprzedstawionego".

Co się stało z "chuliganem"? Marta Kwaśnicka o książce Andrzeja Horubały "Droga do Poznania i inne zapiski"

Tak czy siak Andrzej Horubała pozostaje najważniejszym obecnie komentatorem kulturalnym po prawej stronie. Nawet jeśli popełnia teksty zachowawcze, to i tak jest najbardziej przenikliwym i najchętniej czytanym tego typu publicystą. Pozostaje też, mimo wszystko, najbliższy mojemu ideałowi krytyka - mimo że w "Drodze do Poznania" realizuje go tylko na pół ...

Dawid Wildstein: Szczęśliwego pierwszego kwietnia!

Prima aprilis i te sprawy. Czas dowcipów i krotochwilnych historyjek. Więc i ja Wam opowiem jedną, o takim państwie jednym - pisze Dawid Wildstein z okazji Prima aprilis.

Czy prawica przegrała kulturę? Dyskusja wokół najnowszego numeru Frondy LUX

Kultura prawicy nie interesuje, prawica jej nie rozumie i zrozumieć nie chce. Wydaje się, że kultura jest z założenia neutralna, a próby jej analizy i współtworzenia podejmuje tylko lewa strona. Czy tak jest naprawdę? Czy prawica rzeczywiście nie interesuje się kulturą? Czy miał rację Dawid Wildstein mówiąc, że "oddaliśmy kulturę ...

Należało jej się.

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.