Amerykańska tarcza antyrakietowa w Rumunii. W Polsce początek budowy kolejnych jej elementów (AKTUALIZACJA)

12.05.2016

- USA i Rumunia wspólnie tworzą historię, dostarczając NATO ten system - oświadczył admirał Mark Ferguson, dowódca sił morskich USA w Europie i Afryce.

Tarcza antyrakietowa w Deveselu w Rumunii od czwartku jest oficjalnie gotowa do operacyjnego użycia przez armię. Inauguracja odbyła się w obecności sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga i przedstawicieli władz oraz armii amerykańskich i rumuńskich.

Uaktywnienie tarczy w Rumunii to kolejny etap zainicjowanego w 2009 roku programu europejskiej części tarczy antyrakietowej (European Phased Adaptive Approach). W Rumunii zainstalowano baterię pocisków SM-3 w wersji lądowej (Aegis Ashore). W skład systemu wchodzi także radar wykrywania i śledzenia pocisków balistycznych w Turcji. Elementy są włączone w system dowodzenia i kontroli w amerykańskiej bazie w niemieckim Ramstein; w skład systemu wchodzą też okręty systemu Aegis bazujące w Hiszpanii i uzbrojone w pociski SM-3 w wersji morskiej.

Rosja protestuje zarówno przeciwko samej tarczy, jak i konkretnie przeciwko instalacji jej w krajach Europy Środkowej.

Na najbliższy piątek zaplanowano uroczystą inaugurację budowy ostatniego elementu tarczy, w Redzikowie koło Słupska. Instalacja ma być gotowa do 2018 roku, do jej obsługi ma stacjonować na Pomorzu ok. 300 amerykańskich żołnierzy. Więcej na ten temat tutaj.

AKTUALIZACJA:

Uroczysta inauguracja budowy amerykańskiej instalacji (wmurowania kamienia węgielnego) w Redzikowie obecności m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego i zastępcy sekretarza obrony USA Roberta Worka

Stronę amerykańską reprezentuje także ambasador USA Paul Jones, dowódca Marynarki Wojennej USA w Europie admirał Mark Ferguson, dyrektor amerykańskiej Agencji Obrony Antyrakietowej wiceadm. James Syring oraz zastępca sekretarza stanu Frank Rose. Wśród gości jest też minister obrony Rumunii Mihnea Motoc.

Amerykańska "tarcza antyrakietowa" ma USA i sojuszników z NATO przed pociskami balistycznymi wystrzelonymi z Bliskiego Wschodu. W bazie w Redzikowie znajdą się wyrzutnia rakiet przechwytujących oraz radar śledzenia celów i kierowania ogniem. Baza ma być gotowa do działania w 2018 roku.

Ściślej, baza w pobliżu Słupska ma służyć do przechowywania i odpalania rakiet SM-3 Block IIA. Baterię tych samych pocisków w wersji lądowej (Aegis Asdhore) zainstalowano w Rumunii

W skład całego systemu obrony przeciwrakietowej wchodzą także cztery okręty systemu Aegis bazujące w Hiszpanii i uzbrojone w pociski SM-3 w wersji morskiej oraz radar wykrywania i śledzenia pocisków balistycznych w Turcji. Poszczególne elementy są włączone w system dowodzenia i kontroli w amerykańskiej bazie w niemieckim Ramstein.

W ramach inwestycji w Redzikowie powstaną obiekty dla dowództwa i administracji bazy oraz liczącego ok. 300 osób personelu. Koszty budowy Amerykanie oszacowali na kwotę od kilkudziesięciu do 300 mln dolarów.

Oprac. Mad, forsal.pl, rp.pl, niezalezna.pl, wp.pl

Przeczytaj także
"Wybory we Francji będą miały negatywne konsekwencje dla Polski". Rozmowa z prof. Markiem A. Cichockim

- Uważam że Unia Europejska bez Francji nie jest możliwa. Ale opuszczenie jej przez Francję, w przypadku, gdy prezydentem Republiki zostanie Le Pen, wcale nie jest przesądzone - mówi politolog i historyk idei prof. Marek A. Cichocki w wywiadzie specjalnie dla najnowszej "Teologii Politycznej Co Tydzień"pt. "Francuski wybór".

Jakóbik: Waszczykowski w Waszyngtonie. LNG, ropa i sankcje wobec Iranu [ANALIZA]

Niepewność odnośnie relacji USA-Iran utrudnia planowanie dywersyfikacji dostaw ropy do Polski z wykorzystaniem współpracy z irańskim NIOC. Z kolei polityka niezależności energetycznej podjęta przez administrację Trumpa to szansa na import tanich węglowodorów z USA. Minister spraw zagranicznych RP odwiedził Waszyngton, by rozmawiać ze swoim amerykańskim odpowiednikiem - pisze Wojciech Jakóbik, ...

Kto gorszy dla Rosji - Putin czy Jelcyn?

Jednym z naczelnych motywów putinowskiej narracji jest wbijane do głów obywateli twierdzenie, że dźwignął Rosję z jelcynowskiej zapaści. Tyle propaganda. Tymczasem dane Rosyjskiego Urzędu Statystycznego mówią co innego.

Jakóbik: Trump zaskakuje geopolityków (i nie tylko)

Prezydent USA Donald Trump pochwalił Chiny za powstrzymanie się od głosu w głosowaniu na temat rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającej atak chemiczny Syrii na własnych obywateli. Rezolucję zawetowała Rosja - pisze Wojciech Jakóbik.

Żeby im tego jakiś akbaroimigrant nie zajumał. Nie ma tarczy antyimigranckiej, więc wszystko jest możliwe.

W Rumunii to bardzo możliwe, w Polsce na razie na szczęście nie ma takiej możliwości. Aczkolwiek, w przyszłości, przy innym rządzie - może być różnie.

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.