Amerykańska tarcza antyrakietowa w Rumunii. W Polsce początek budowy kolejnych jej elementów (AKTUALIZACJA)

12.05.2016

- USA i Rumunia wspólnie tworzą historię, dostarczając NATO ten system - oświadczył admirał Mark Ferguson, dowódca sił morskich USA w Europie i Afryce.

Tarcza antyrakietowa w Deveselu w Rumunii od czwartku jest oficjalnie gotowa do operacyjnego użycia przez armię. Inauguracja odbyła się w obecności sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga i przedstawicieli władz oraz armii amerykańskich i rumuńskich.

Uaktywnienie tarczy w Rumunii to kolejny etap zainicjowanego w 2009 roku programu europejskiej części tarczy antyrakietowej (European Phased Adaptive Approach). W Rumunii zainstalowano baterię pocisków SM-3 w wersji lądowej (Aegis Ashore). W skład systemu wchodzi także radar wykrywania i śledzenia pocisków balistycznych w Turcji. Elementy są włączone w system dowodzenia i kontroli w amerykańskiej bazie w niemieckim Ramstein; w skład systemu wchodzą też okręty systemu Aegis bazujące w Hiszpanii i uzbrojone w pociski SM-3 w wersji morskiej.

Rosja protestuje zarówno przeciwko samej tarczy, jak i konkretnie przeciwko instalacji jej w krajach Europy Środkowej.

Na najbliższy piątek zaplanowano uroczystą inaugurację budowy ostatniego elementu tarczy, w Redzikowie koło Słupska. Instalacja ma być gotowa do 2018 roku, do jej obsługi ma stacjonować na Pomorzu ok. 300 amerykańskich żołnierzy. Więcej na ten temat tutaj.

AKTUALIZACJA:

Uroczysta inauguracja budowy amerykańskiej instalacji (wmurowania kamienia węgielnego) w Redzikowie obecności m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego i zastępcy sekretarza obrony USA Roberta Worka

Stronę amerykańską reprezentuje także ambasador USA Paul Jones, dowódca Marynarki Wojennej USA w Europie admirał Mark Ferguson, dyrektor amerykańskiej Agencji Obrony Antyrakietowej wiceadm. James Syring oraz zastępca sekretarza stanu Frank Rose. Wśród gości jest też minister obrony Rumunii Mihnea Motoc.

Amerykańska "tarcza antyrakietowa" ma USA i sojuszników z NATO przed pociskami balistycznymi wystrzelonymi z Bliskiego Wschodu. W bazie w Redzikowie znajdą się wyrzutnia rakiet przechwytujących oraz radar śledzenia celów i kierowania ogniem. Baza ma być gotowa do działania w 2018 roku.

Ściślej, baza w pobliżu Słupska ma służyć do przechowywania i odpalania rakiet SM-3 Block IIA. Baterię tych samych pocisków w wersji lądowej (Aegis Asdhore) zainstalowano w Rumunii

W skład całego systemu obrony przeciwrakietowej wchodzą także cztery okręty systemu Aegis bazujące w Hiszpanii i uzbrojone w pociski SM-3 w wersji morskiej oraz radar wykrywania i śledzenia pocisków balistycznych w Turcji. Poszczególne elementy są włączone w system dowodzenia i kontroli w amerykańskiej bazie w niemieckim Ramstein.

W ramach inwestycji w Redzikowie powstaną obiekty dla dowództwa i administracji bazy oraz liczącego ok. 300 osób personelu. Koszty budowy Amerykanie oszacowali na kwotę od kilkudziesięciu do 300 mln dolarów.

Oprac. Mad, forsal.pl, rp.pl, niezalezna.pl, wp.pl

Przeczytaj także
Witold Jurasz: No i znów nas Aleksander Łukaszenka „oszukał”. Tylko, czy aby na pewno?

Z Władimirem Niekłajewem na dwa dni przed Jego aresztowaniem przeprowadziłem wywiad na antenie Polsat News2, a w przeddzień wywiadu piłem wino, przy którym Władimir powiedział mi "i znów będziesz musiał grać rolę cynika bez serca". Rzeczywiście trudno w obecnej sytuacji występować w roli adwokata dialogu. Każdy kto widzi sceny bicia ...

[Sport] [Piłka nożna] Czarnogóra - Polska 1-2 (0-1)

W kolejnym meczu eliminacji do Mistrzostw Świata 2018 Polska pokonała na wyjeździe Czarnogórę po golach Roberta Lewandowskiego i Łukasza Piszczka. Gola dla Czarnogóry zdobył Mugosza.

Komisja Europejska ukrywa "kwity" na Nord Stream 2. Kto ją paraliżuje? (ANALIZA)

Rosyjska propaganda, niestety powielana także w zachodnich mediach, powtarza tezę, że los Nord Stream 2 został przypieczętowany dzięki poparciu przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana Claude’a Junckera oraz opinii jej prawników, którzy twierdzą, że kontrowersyjny projekt nie musi być podporządkowany prawu unijnemu. To nieprawda. Komisja ukrywa dokumenty na ten temat. BiznesAlert.pl do ...

Gazprom rzuca kłody pod nogi Polsce i Ukrainie

Temat współpracy gazowej Polski i Ukrainy po raz kolejny budzi obawy w Rosji. Rosyjski Gazprom chce utrudnić wolny handel gazem przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury. Tymczasem do końca dekady powstanie nowa, całkowicie niezależna od rosyjskiego monopolisty. Jego działania każą zastanowić się nad ich legalnością - pisze Wojciech Jakóbik.

Żeby im tego jakiś akbaroimigrant nie zajumał. Nie ma tarczy antyimigranckiej, więc wszystko jest możliwe.

W Rumunii to bardzo możliwe, w Polsce na razie na szczęście nie ma takiej możliwości. Aczkolwiek, w przyszłości, przy innym rządzie - może być różnie.

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.