Uprawa automatów – hodowla konopi automatycznych

Uprawa automatów przez siostry zakonne

Hodowcy doceniają odmiany autokwitnące, ponieważ są niezwykle łatwe w uprawie oraz zapewniają szybkie zbiory. Dzięki niewielkim rozmiarom tych roślin idealnie nadają się do mikro upraw. Są także niezwykle odporne na niekorzystne warunki hodowlane. Dzięki odmianom autokwitnącym mogą cieszyć się niezwykle smakowitymi i bogatymi w THC topami. Posiadają one różne stężenia substancji aktywnych (THC, CBD, itp), dlatego możesz znaleźć odmianę odpowiadającym twoim potrzebom.

Jak i dlaczego powstały odmiany automatyczne?

Powstanie odmian autokwitnących było następstwem działania wielu czynników. Hodowcy na całym świecie poświecili wiele pracy na to, aby usprawnić przebieg uprawy i pomóc początkującym growerom.

Odmiany autokwitnące powstają poprzez skrzyżowanie konopi indyjskich lub siewnych z konopiami dzikimi.

Konopie dzikie występują na terenach, gdzie lato jest stosunkowo krótkie, ale zapewnia kilka godzin intensywnego światła słonecznego. Krótki czas nasłonecznienia sprawił, że konopie wyewoluowały, aby rozkwit nie był zależny od ilości godzin światła. Konopie autokwitnące pozyskały zdolność kwitnienia zależną od wieku rośliny, jednocześnie zachowując właściwości rośliny matki. Niestety pierwsze odmiany autokwitnące charakteryzowały się niskim stężeniem THC i niezadowalającymi plonami, jednak dzięki ciężkiej pracy growerów, obecnie dostępne odmiany automatyczne zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Istnieje kilka sposobów na stworzenie odmiany autokwitnącej, jednak najpopularniejszą jest wykorzystanie roślin hermafrodytycznych. Sposób ten polega na stworzeniu odmiany obojnaczej i zapyleniu jej pyłkiem pochodzącym z konopi dzikich. Tak stworzone nasiona posiadają zdolność autokwitnienia.

Trening LST automatów

Konopie mogą zmienić się w hermafrodyty pod wpływem wysokiego stresu i złych warunków uprawy.

Korzystanie z odmian automatycznych może przynieść ci korzyści, takie jak:

  • Krótki czas kwitnienia, który rozpoczyna się po 2-4 tygodniach.
  • Niski wzrost roślin (40-100 cm).
  • Wszystkie nasiona automatyczne są feminizowane.
  • Idealnie nadają się do dyskretnych upraw.
  • Zbiory możliwe są kilkukrotnie w sezonie.

Więcej o tym jak uprawiać odmiany sezonowe marihuany znajdziesz na: https://hemplo.pl/uprawa/marihuany/

Jak zachowują się odmiany automatyczne w uprawie?

Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę w growingu, to odmiany automatyczne są najlepszym wyborem. Szczepy automatyczne potrafią wykorzystać znacznie większą ilość światła, bez względu na jego cykl. Rośliny te są także bardziej odporne na choroby i niekorzystne warunki upraw. Odmiany automatyczne idealnie nadają się na uprawy domowe i naturalne.

Pierwszym etepem każdej uprawy jest przygotowanie nasiona.

Nasiona automatyczne przygotowuje się w ten sam sposób, co nasiona klasyczne. Nasiona można przygotować poprzez ich namoczenie, moczenie na papierze, prepopping, czy kiełkowanie w ziemi. Zazwyczaj po 2-3 dniach widoczny jest kiełek, a nasionko gotowe jest do zasadzenia.

Sadzenie

Nasiona automatyczne mogą być sadzone na większości gleb dostępnych w growshopach, jednak najlepiej sprawdzą się gleby lekkie i puszyste. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie perlitu i włókna kokosowego, aby napowietrzyć glebę i zwiększyć przepuszczalność. W growshopach znajdziesz wszystkie potrzebne składniki. Możliwe jest także stosowanie gleby uniwersalnej, jednak roślina będzie rozwijać się znacznie wolniej.

Nasiona feminizowane mają podobne wymagania glebowe jak ich klasyczne odpowiedniki, jednak są bardziej odporne na niekorzystne warunki upraw. Większość odmian feminizowanych najlepiej rozwija się na glebie uniwersalnej wzbogaconej biohumusem i napowietrzonej włóknem kokosowym. W growshopach dostępne są także mieszanki glebowe, które zapewnią idealne warunki twoim roślinom.

Pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas sadzenia swoich nasion!

Tip: Korzystaj z rękawiczek lateksowych podczas sadzenia nasion. Rękawice uchronią młode kiełki przed drobnoustrojami.

Faza wegetatywna

Wykorzystanie odmian automatycznych zapewni wzrost jedynie odmian damskich, ponieważ wszystkie z nich są feminizowane. Odmiany automatyczne będą wymagać o wiele mniej pracy i wysiłku niż odmiany klasyczne. Rośliny te rozwijają się bardzo szybko i potrafią osiągnąć dorosłość w ciągu 8 tygodni. Jeżeli warunki uprawy będą niekorzystne możliwe jest, że wystąpią rośliny obojnacze. Wystąpienie roślin obojnaczych może drastycznie zmniejszyć ilość plonów. Aby tego uniknąć, usuń je niezwłocznie ze swojej hodowli. Optymalny czas naświetlania wynosi 20/24, 18/6 lub 12/24.

Faza kwitnienia

Rośliny autokwitnące rozpoczynają kwitnienie w momencie osiągnięcia dojrzałości. Podczas tej fazy rozwijają się pąki, które tak cenione są przez hodowców i konsumentów. Faza kwitnienia przebiega niezależnie od ilości światła dostarczanego roślinie. Warto wspierać je w tym okresie nawozami oraz odżywkami.

Zbiór

Zbiór to najważniejszy czas w życiu każdego growera. Jeżeli dobrze opiekowałeś się swoimi roślinami, to z pewnością odwdzięczyły się pięknymi i okazałymi pąkami. Istnieje kilka rodzajów zbioru, jednak najpopularniejszym jest zbiór ręczny. Ucinając swoje pąki zwróć szczególną uwagę na dokładne przycinanie ich tuż przy łodydze. Same zbiory rozpoczyna się w momencie, gdy żywica zgromadzona na kwiatach będzie miała biało-mleczny kolor. Jeśli chcesz uzyskać większa moc i ilość THC, możesz poczekać, aż żywica przejdzie w barwę bursztynową.

Zobacz więcej jak uprawiać automaty w poradniku growera.

Trening LST automatów

Rekomendowane artykuły