Co zwiedzić na Podlasiu? 10 najciekawszych atrakcji

co zobaczyć na podlasiu

Ostatnie wydarzenia na świecie pokrzyżowały wakacyjne plany większości z nas. Jednak zamknięcie granic i odwołanie lotów na Bali nie oznacza końca świata. Może jest to właśnie doskonały czas, aby odkryć uroki naszego własnego kraju?
Województwo Podlaskie ma wiele ciekawych atrakcji turystycznych do zaoferowania. Podlasie słynie ze swej gościnności, przepysznej kuchni, a także ciekawych tradycji. To tu znajduje się największe skupisko wyznawców prawosławia, dlatego na swojej drodze możemy napotkać mnóstwo pięknie zdobionych cerkwi. Ale Podlasie to nie tylko połacie zieleni, cerkwie i kościoły, to tutaj również znajdują się, aż 3 z 23 parki narodowe.

  1. Białowieski Park Narodowy:

Jest jedynym dzikim obszarem Polski, który znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to najstarszy park narodowy, założony w 1947 roku. Największym skarbem i oczywistą atrakcją Białowieskiego Parku są żubry – największe ssaki Europy. Będąc w puszczy warto przejść się Szlakiem Dębów, odwiedzić Muzeum Przyrodniczo-Leśne lub też przespacerować się kładką „Żebra Żubra”. Jeżeli chcemy nieco więcej relaksu, świetnym miejscem na odpoczynek po zwiedzaniu będzie wybranie się do lokalnej restauracji lub też zafundowanie sobie SPA w Hotelu Żubrówka.

  1. Biebrzański Park Narodowy

Jest to największy w Polsce obszar bagienny i torfowiskowy, na którego terenie występuje około 300 gatunków ptaków, niektóre z nich to: orzeł przedni czy bielik. Na terenie parku możemy napotkać też łosie, dla których dzikie lasy stanowią swoistą ostoję.

  1. Narwiański Park Narodowy

Narwiański Park Narodowy położony jest w północno-wschodniej części Polski, 30 km na zachód od Białegostoku. Na terenie parku znajduje się ścieżka edukacyjna zwana „Kładką wśród bagien”, która ma 1 km długości, z czego 600 m prowadzi kładką z dwoma tarasami widokowymi. Jest to idealne miejsce na spacer w słoneczny ciepły letni lub wiosenny dzień.

  1. Kruszyniany – wiostka tatarska

W wiosce znajduje się wspaniale zachowany meczet oraz tatarski cmentarz. Będąc w Kruszynianach nie sposób nie wstąpić do Tatarskiej Jurty, aby spróbować tradycyjnych przysmaków, najsłynniejszym daniem jest tam „pierekaczewnik”.

  1. Kraina Otwartych Okiennic

Szlak prowadzi przez leżące w dolinie Narwi wsie: Trześciankę, Puchły oraz Soce. Wsie przyciągają turystów pięknie zdobionymi, uroczymi, malowanymi drewnianymi domami z kolorowymi, fantazyjnie zdobionymi okiennicami. Warto zaplanować rowerową wycieczkę szlakiem Krainy Otwartych Okiennic i połączyć zwiedzanie z aktywnym wypoczynkiem.

  1. Supraśl

Jest malutką miejscowością uzdrowiskową, położony zaledwie kilkanaście kilometrów od Białegostoku, tuż na skraju Puszczy Knyszyńskiej. Miasteczko ma swój niepowtarzalny klimat, dlatego warto przespacerować się uliczkami miasta i podziwiać jego unikalną architekturę. Miejscem wartym odwiedzenia jest z pewnością Muzeum Ikon czy też słynny Teatr Wierszalin. W gorący letni dzień warto wstąpić do lokalnego baru „Jarzębinka” na pyszny chłodnik.

  1. Tykocin

Nad brzegiem Narwi znajduje się zamek królewski, który wybudowany został dla króla Zygmunta Augusta. Na zamku w Tykocinie po niedawnym remoncie działa restauracja w której warto spróbować lokalnych specjałów, np. rosołu z kulkami mięsa lub sałatki z serem korycińskim. Tykocin jest bajkowym, malowniczym miasteczkiem, po którym z przyjemnością się spaceruje. Oprócz tego w Tykocinie możemy zobaczyć cudem zachowaną unikalną synagogę oraz dzielnicę żydowską.

  1. Twierdza Osowiec

Twierdza znajduje się nieopodal Tykocina, dlatego w swoich planach warto połączyć zwiedzanie obu tych miejsc. Twierdza była swego czasu bardzo ważnym elementem umocnień linii granic imperium rosyjskiego. Twierdza znana jest ze swojej 6,5 miesięcznej obrony podczas I wojny światowej. Na początku XX wieku zaliczana do najnowocześniejszych twierdz świata. Twierdza nigdy nie została zdobyta!

  1. Rezerwat Przyrody Krzemianka

Rezerwat powstał w 1987 roku, a jego celem głównym była ochrona cennych przyrodniczo fragmentów należących do Puszczy Knyszyńskiej. Na rezerwat składa się rozległa zabagniona dolina z licznymi źródliskami otwartymi, mulistymi i torfowiskowymi. Od innych obiektów rezerwat wyróżnia duża różnorodność zbiorowisk roślinnych. Zwiedzanie rezerwatu ułatwia przygotowana przez leśników kładka turystyczna, dzięki której możliwe jest spacerowanie nawet z małymi dziećmi. Na terenie rezerwatu znajduje się także skansen pszczelarski, drzewa bartne, wieża widokowa, a także pozostałości po kopalni krzemienia.

  1. Białystok – wielokulturowa stolica regionu

Najbardziej znanym miejscem turystycznym miasta jest z pewnością Pałac Branickich z barokowym ogrodem, który stanowi idealne miejsce na romantyczny spacer. Miejscem wartym uwagi jest miejski Zwierzyniec, w którym możemy spotkać zwierzęta leśne takie jak: dziki, żubry czy wilki. Warto przespacerować się Rynkiem Kościuszki, na którym znajduje się Ratusz oraz piękna gotycka katedra, a także wiele nowoczesnych restauracji i kawiarenek. Dla fanów sztuki współczesnej świetnym pomysłem będzie odwiedzenie Galerii Arsenał czy też poszukiwania murali na budynkach miasta, których w ostatnim czasie znacznie przybyło. Najsłynniejszym muralem, który stał się już poniekąd symbolem Białegostoku jest zdecydowanie „Dziewczynka z konewką”.

Rekomendowane artykuły