Jak skutecznie rzucić palenie?

jak rzucić palenie papierosów

Rzucenie palenia za pierwszym razem, udaje się, owszem, ale tylko nielicznym. By skutecznie pozbyć się nałogu, najczęściej potrzeba kilku prób, średnio od siedmiu do ośmiu. Centrum Onkologii w Warszawie posiada dane, z których jednoznacznie wynika, że o rzuceniu palenia myśli połowa osób, których ten nałóg dotyczy. Jest dziesięć sposobów, o których dowiesz się z niniejszego artykułu, które ułatwią Ci tę niekiedy bardzo trudną i nierówną walkę z papierosem.

Dymek w codzienności

Co prawda „kawa” nie jest synonimem słowa „papieros”, jednakże dość często palenie kojarzy nam się właśnie z jednoczesnym piciem kawy. Dlaczego? Odpowiedź jest dość prosta, żeby nie stwierdzić, banalna. Wielu bowiem palaczom, zjawisku zaciągania się dymem papierosowym towarzyszy kubek z kawą.
Palenie papierosów jest także formą codziennego odreagowywania, czy też rekacji na stres. Coś nam pójdzie nie tak, ktoś nas zdenerwuje a wówczas, by pozornie się uspokoić, sięgamy po papierosa. Jeżeli spotykamy się z przyjaciółmi, oglądamy film, rozmawiamy przez telefon, czytamy gazetę to te codzienne czynności uzupełniamy bardzo często papierosem. Warto więc wyodrębnić takie momenty i zastanowić się, w jaki inny sposób wypełnić pustkę spowodowaną tytoniową abstynencją. Średnio o zapaleniu papierosa myślimy przez 2-3 minuty. Przez ten czas pomyśl co mógłbyś zrobić zamiast palenia.

Akceptacja trudnych początków

Przez pierwsze cztery dni, od momentu, kiedy postanawiamy rozstać się z nałogiem, występuje efekt odstawienny. Nie jest żadną wiedzą tajemną to, iż nikotyna jest silnie uzależniająca. Receptory w mózgu, jeżeli paliliśmy regularnie w ostatnim czasie, będą domagać się kolejnej dawki. To z kolei sprawi, że przez pierwsze kilka dni, będziesz musiał walczyć z porażającą wręcz chęcią zapalenia. Nie wierz w mity. Jednym z nich jest to, że palenie uspokaja. Papierosy nie pomagają w rozładowaniu napięcia. Nikotyna działa na nasz organizm pobudzająco. Podnosi ciśnienie tętnicze oraz sprawia ogólne ożywienie. Pozorny efekt spokoju, rozluźnienia, bierze się stąd, że związki nikotyny powodują w naszym mózgu wyrzut tzw. hormonu szczęścia, czyli dopaminy. Stąd błędne przekonanie palacza, iż po zapaleniu papierosa, jest mu lepiej. Tak naprawdę palenie papierosów zwiększa stres, który pojawia się na skutek spadku poziomu nikotyny w organizmie a dzieje się tak kilkanaście razy w ciągu jednego dnia. Stres powoduje, iż jesteśmy rozdrażnieni, odczuwamy psychiczne napięcie a nasza koncentracja słabnie. Dlatego tak istotne jest, by znaleźć coś, czym będziesz w stanie zastąpić błogie chwile z papierosem w dłoni.

Sytuacje kojarzące się z paleniem

Pomyśl, z jakim miejscem kojarzy Ci się palenie. Może to być kuchnia, balkon, pokój a może często palisz w parku lub na przystanku. Mieszkanie byłego palacza warto jest przearanżować tak, aby nie przypominało poprzedniego wnętrza, w którym raczyliśmy się papierosem. Pomyśl nad tym, by przestawić meble, na sofę kupić nową narzutę, możesz też zmienić rolety, przemalować ściany na jakiś inny kolor, może powiesić jakiś obraz lub plakat. Uciekaj od miejsc, w których mógłbyś zapalić.

Wolne ręce bez palenia

Piłeczka antystresowa, długopis, breloczek, gumka do włosów – to przedmioty, które są w stanie zająć nasze dłonie. Tak samo jak zajmują je papierosy. Noś przy sobie małe smakołyki; pestki dyni lub słonecznika, bezcukrowe gumy do żucia lub suszoną żurawinę. Odruch sięgania po papierosa można zastąpić słomką lub wykałaczką, którą możemy włożyć sobie do ust lub potrzymać w ręce.

Rzucenie palenia = tycie?

Jedną z najczęstszych obaw osób palących papierosy jest to, że jak rozstaną się z nałogiem, to papierosy zastąpią jedzeniem, w efekcie czego utyją. Zdrowe przekąski, którymi możesz zastąpić papierosa, chociażby takie jakie wymienione są powyżej, nie spowodują, że po rzuceniu palenia utyjesz. Jeżeli Twoje przekąski będą wysokokaloryczne, wówczas prawdopodobieństwo przybrania na wadze, będzie bardziej realne. Warto sięgnąć tu także po warzywa pokrojone w paski lub plasterki. Ustaw je w sobie w tych miejscach, gdzie zazwyczaj stała chociażby popielniczka. Pij dużo płynów, szczególnie wody, to także pomoże Ci zaspokoić chęć sięgnięcia po papierosa.

Gotowość na zmiany

Powszechnie mówi się, że plan warto jest mieć zawsze. Wyznacz sobie konkretny dzień, w którym przestaniesz palić a przynajmniej spróbujesz przestać. Możesz również codziennie, każdego kolejnego dnia, zmniejszać sobie ilość wypalanych papierosów. W ten sposób przygotujesz się do całkowitego odstawienia tytoniu. Nie musisz przecież od razu skakać na głęboką wodę.

Pomoc profesjonalisty w rzucaniu palenia

Palacz, który chce zerwać wszystkie swoje więzy z nałogiem, pomocy może poszukać u lekarza pierwszego kontaktu. Istnieją również specjalistyczne poradnie dla osób uzależnionych od nikotyny. Pod numerem 801 108 108 działa Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym. Działa ona w dni robocze, od poniedziałku do piątku, między godz. 11.00 a 19.00. Jest to ogólnopolska, specjalistyczna placówka, która świadczy swoje poradnictwo przez telefon. Jeżeli chcesz, zapytaj lekarza o produkty farmakologiczne, które pomogą Ci ograniczyć lub całkowicie rzucić palenie. Taka konsultacja, żeby była przydatna, powinna mieć miejsce minimum tydzień przed dniem, w którym chcesz rozstać się z papierosami. Niektóre terapie antynikotynowe należy rozpocząć odpowiednio wcześniej.

Informacja dla Twojego otoczenia

Rzucanie palenia wiąże się z tym, że nagle stajemy się nie do zniesienia. Poinformuj swoje najbliższe otoczenie i poproś o wsparcie. Jednakże nie słuchaj rad typu, że jeżeli masz się tak dalej zachowywać, to lepiej sobie zapal… Jeżeli ulegniesz tym namowom, złamiesz swoją abstynencję i szybko wrócisz z powrotem do punktu wyjścia. Tymczasem warto wiedzieć, iż rozdrażnienie to typowy skutek uboczny w walce z każdym uzależnieniem. Gdy układ nerwowy nie otrzymuje dawki substancji, czyli u nas jest to nikotyna, następuje wówczas rozregulowanie w zakresie jego dotychczasowego funkcjonowania, czego efektem jest nawracający stan rozdrażnienia czy poirytowania. Naturalne regulowanie emocji a właściwie nauka tego jak to się robi, wymaga czasu. Również brak samej czynności, jaką jest palenie, powoduje, że palacz staje się nerwowy. Pamiętaj – rzucanie palenia to stan przejściowy, który nie będzie trwał wiecznie. Gdy dopadną Cię wątpliwości, pomyśl o tym, dlaczego chcesz zerwać z nikotyną na dobre. Zadbaj o siebie, sprawiaj sobie przyjemności i nagradzaj siebie za każdy krok w stronę wolności. To naprawdę motywuje i pomaga.

Rekomendowane artykuły