Elementy kształtowania wizerunku polityka

jacek sasin - 1 sasin ile to

Wizerunek polityka to koncepcja powstająca zwykle na potrzeby działalności politycznej, a przede wszystkim tak zwanej rywalizacji wyborczej. Jak pokazują badania, proces przekonywania do siebie potencjalnych wyborców wymaga podejmowania odpowiednich kroków, także w kwestii własnego wizerunku. Dlatego tak istotne jest, by właściwie kreować ten obszar. Należy zwracać uwagę na kilka podstawowych elementów, które pomogą stworzyć obraz akceptowany przez większą część społeczeństwa, co prowadzi do zwycięstwa.

Czym jest wizerunek?

Wizerunek to rodzaj wyobrażenia funkcjonującego w opinii publicznej, a odnoszącego się do danej osoby, grupy osób, firmy, partii politycznych itd. Wyobrażenie w swym założeniu jest sztuczne i nie zawsze ma związek z rzeczywistością. Stanowi on mieszankę wielu szczegółów, takich jak wypowiedzi, zachowanie, wygląd czy konkretne reakcje na daną sytuację. Kreując obraz polityka, przedsiębiorcy, celebryty czy innej osoby należy zdawać sobie sprawę z oczekiwań tak zwanych odbiorców. Wizerunek ma te oczekiwania realizować.

Wizerunek w polityce

Nie da się ukryć, że polityka to głównie słowa oraz gesty. Okres przedwyborczy obfituje we wszelkiego rodzaju obietnice i próby przekonania wyborców do danej koncepcji rządzenia. Ludzie chętnie oddają swój głos na osoby godne zaufania, dobrze ubrane, kulturalnie się wysławiające czy reprezentujące określone postawy życiowe. Dlatego każdy profesjonalny sztab wyborczy kładzie ogromny nacisk na budowanie pozytywnego wizerunku swoich polityków. Inwestuje się w specjalnych trenerów personalnych, którzy uczą polityka odpowiednich gestów, mimiki i sposobu zachowania się w trudnej sytuacji. Zatrudnia się także makijażystów, wizażystów oraz psychologów. Nie można także zapominać o właściwym zarządzaniu mediami społecznościowymi, gdzie polityk bezpośrednio kontaktuje się z wyborcami oraz doświadczonymi agencjami reklamowymi, które tworzą ulotki i plakaty wyborcze. Od tego jak stworzony jest wizerunek danego polityka zależy jego sukces wyborczy.

Rodzaj kampanii wyborczej a wizerunek

Sposób kształtowania wizerunku zależy w dużej mierze od rodzaju danej kampanii wyborczej. Kreowanie wizerunku odgrywa kluczową rolę szczególnie wtedy, gdy wybory odnoszą się do pojedynczych osób. Takim przykładem mogą być wybory prezydenckie. Z drugiej strony, mamy wybory parlamentarne, gdzie stawia się głównie na kreowanie wizerunku szefa danej partii. Nie wyklucza to oczywiście kreowania wizerunku innych kandydatów przez dane komitety wyborcze. Jednak w przypadku partii, liczy się główna myśl, sposób prezentowania się szefa tej partii oraz program wyborczy. To na tych elementach budowany jest wizerunek podczas wyborów samorządowych czy parlamentarnych..

W 1995 roku wybory prezydenckie w Polsce wygrał Aleksander Kwaśniewski. Zwyciężył on pokonując Lecha Wałęsę. Warto zaznaczyć, że Aleksander Kwaśniewski przeprowadził niezwykle skuteczną kampanię wyborczą i wykreował swój wizerunek, jako osoby nowoczesnej, elokwentnej i kulturalnej. W takim zestawieniu Lech Wałęsa wypadł dosyć blado. Nie da się ukryć, że kreowanie wizerunku stało się kluczem do sukcesu. Bardzo podobną sytuację można było zaobserwować w 2015 roku. W wyborach prezydenckich zwyciężył Andrzej Duda, choć w trakcie kampanii wyborczej nie był tak rozpoznawalny jak dotychczasowy prezydent Bronisław Komorowski. Bronisław Komorowski cieszył się ogromnym poparciem społeczeństwa i miał zwyciężyć już w pierwszej turze. Jednak fatalna kampania wyborcza i źle kreowany wizerunek sprawiły, że prowadzący dynamiczną i nowoczesną kampanię wyborczą Andrzej Duda wygrał. To właśnie jemu zaufali wyborcy, ponieważ to jego przekaz do nich dotarł.

Wizerunek jako proces

Wizerunek polityczny stworzony na potrzeby kampanii wyborczej i funkcjonowania w polityce jest niezwykle kruchy i podatny na różne czynniki zewnętrzne. Wystarczy jeden niewłaściwy gest czy słowo, by zniechęcić do siebie wyborców. Dlatego wytrawni politycy nieustannie dbają o swój obraz w mediach. Ich przekaz musi być spójny oraz prosty. Wyborcy nie lubią fałszu czy niezrozumiałych komunikatów. Należy pamiętać, o ciągłej analizie rynku, śledzeniu poczynań konkurencji i reagowaniu na wszelkie negatywne sygnały. Nawet wypracowany przez lata wizerunek można stracić w ciągu kilku chwil. Dlatego w kreowanie wizerunku należy inwestować. Odnosi się to do nakładu finansowego oraz zatrudniania doświadczonej kadry specjalistów.

Elementy kreowania wizerunku w polityce

Można wyróżnić kilka podstawowych elementów, na które składa się wizerunek polityka.
Jednym z podstawowych elementów jest wygląd. Polityk to osoba często pokazywana w mediach, na plakatach wyborczych oraz w Internecie. Dlatego musi cechować go ogromna kultura osobista. Polityk nie może pozwolić sobie na niechlujny wygląd, brudne buty czy ekstrawagancki strój. Kolor powinny być odpowiednio dobrane do okoliczności, włosy zawsze elegancko przycięte a paznokcie czyste. W związku z tym, osoby odpowiedzialne za dobór garderoby mają w trakcie wyborów mnóstwo pracy.
Innym równie ważnym elementem kreowanie wizerunku jest sposób wypowiadania się. Polityka powinna cechować umiejętność odpowiadania na pytania, bronienia swoich racji i reagowania na ataki. Kandydat nie może reagować emocjonalnie ani agresywnie bez względu na okoliczności. Dobrze postrzegana jest szarmanckość wobec kobiet i skracanie dystansu w kontaktach z wyborcami. Ludzie nie lubią osób, które się wywyższają i unikają konfrontacji. Polityk nie powinien się jąkać ani przeklinać. Musi również unikać kolokwialnego języka, często niedopuszczalnego w przestrzeni politycznej. Sprawdza się tutaj dyplomacja, powaga, wyrozumiałość oraz unikanie otwartych konfliktów. Warto wykorzystywać właściwą gestykulację i odpowiednią mimikę twarzy.

Do elementów kreowania wizerunku należy także otoczenie samego polityka. Często media przedstawiając jakąś osobę kandydująca na dane stanowisko wspominają o jej przeszłości oraz sytuacji rodzinnej. Dużo lepiej postrzegane są osoby posiadające rodzinę. Taki kandydat staje się bardziej wiarygodny i odpowiedzialny, a to sprzyja pozyskiwaniu głosów. Na utratę głosu wyborcy w mogą wpływać wszelkiego rodzaju skandale, zwłaszcza te o charakterze obyczajowym oraz nieustabilizowane życie prywatne. Dużo lepiej kreuje się też wizerunek osoby starszej, choć właściwie przeprowadzona kampania może pomóc także młodym politykom. To właśnie kwestie prywatne są najczęściej atakowane przez konkurencję i to tutaj sztab wyborczy musi się wykazać umiejętnością szybkiego reagowania na sytuacje kryzysowe.

Niezwykle istotnym elementem wizerunku polityka jest umiejętność przemawiania. Oczywistym jest, że każdy kandydat na wysokie stanowisko musi się wykazać elokwencją oraz znajomością tematu. Po objęciu stanowiska będzie on zobligowany do częstych wystąpień publicznych. Nie mogą być one zbyt długie i chaotyczny, ponieważ wtedy odbiorcy ich nie zrozumieją. Ważne jest, by operować prostymi sformułowaniami i nie odbiegać od tematu. O skuteczności danego przemówienia świadczy mała liczba dodatkowych wątków oraz jedna konkretna idea. Najlepiej konstruować proste wypowiedzi, które momentami mogą być dowcipne. To przyciąga uwagę. Źle postrzegana jest agresywna krytyka swoich oponentów czy niepotrzebne dygresje. Warto zastosować takie środki retoryczne jak powtórzenia, podsumowania, kontrasty, aluzje, wtrącenia, apele oraz hiperbole.

Skutecznie przeprowadzona kampania wyborcza jest w stanie z nieznanego polityka uczynić szefa rządu. Kreowanie wizerunku podczas kampanii wyborczej stało się bez wątpienia najistotniejszym elementem walki o głosy wyborców. Dlatego sztaby nie szczędzą czasu i środków, by ten wizerunek w sposób właściwy budować. Nie zapominają także o monitorowaniu postępów i działalności konkurencji. To wszystko składa się na finalny sukces.

Rekomendowane artykuły