Rynek pracy w Polsce – dla kogo jest praca, jakie zawody będą znikać?

Oferta pracy

Choć mogłoby się wydawać, że jest inaczej, wśród zawodów przyszłości wymienia się przede wszystkim profesje, które istnieją już od lat. Dla kogo w przyszłości znajdzie się miejsce na rynku pracy w Polsce, a kto będzie musiał pomyśleć o zmianie zawodu lub branży? Sprawdź, jakie studia warto ukończyć.

Zawody przyszłości: lista

Rynek pracy w Polsce i na świecie ulega dynamicznym przemianom, które związane są w dużej mierze z rozwojem technologii oraz zmianą trybu życia społeczeństwa. Zmieniają się także potrzeby pracodawców. Co czeka nas za kilka czy kilkanaście lat? Jakie będą zawody przyszłości w Warszawie? Oferty pracy wskazują na to, że obecnie poszukuje się kandydatów na stanowiska specjalistyczne, a także osób do pracy w administracji, księgowości, HR, sprzedaży i obsłudze klienta oraz IT. Na liście zawodów przyszłości wymienia się z kolei następujące profesje: 

 • traffic manager, 
 • terapeuta, 
 • trener personalny,
 • dietetyk, 
 • weterynarz,
 • pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, opiekunowie), 
 • wyspecjalizowani pracownicy z sektora IT (np. programista, analityk).

Nowymi zawodami przyszłości mogą stać się także np. youtuber, groomer czy influencer, należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że są to profesje, które wykształciły się stosunkowo niedawno. To sprawia, że trudno jest określić, czy utrzymają się na rynku pracy i jaki będzie popyt na ich przedstawicieli – nawet specjaliści nie są w stanie przewidzieć, jaka przyszłość czeka nowo powstałe profesje.

Zawody przyszłości dla dziewczyn

Kobiety, które poszukują swojej ścieżki zawodowej lub dopiero planują wejście na rynek pracy, często zastanawiają się, kim zostać w przyszłości. Zawody, które długofalowo mogą okazać się najlepszym wyborem, to m.in.: 

 • specjalistka w IT, 
 • social media managerka, 
 • psychodietetyczka, 
 • trenerka personalna, 
 • doradczyni finansowa, 
 • projektantka wnętrz,
 • biotechnolożka, 
 • graficzka komputerowa. 

W zależności od zmian, które zajdą na rynku pracy w najbliższych latach, ciekawym zawodem dla kobiet może być również wedding plannerka lub event managerka. 

Jaki jest klucz do znalezienia pracy w jednym z zawodów przyszłości? Prezentacja – pracodawcy docenią szczególnie te kandydatki, które dobrze wypadną podczas rekrutacji. Przed wyborem stanowiska dla siebie warto zorientować się, jaki powinien być idealny pracownik. Co ważne, część firm chętnie zatrudni osoby bez doświadczenia zawodowego i zapewni im przeszkolenie – warto więc zadbać o zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. 

Jakich kompetencji będą wymagać zawody przyszłości? 

Niegdyś pracodawcy zapewniali zatrudnionym stabilną pracę o niezmiennym zakresie obowiązków. Dziś większość firm dopasowuje się do potrzeb rynku, te z kolei wciąż się zmieniają – to powoduje, że jedną z najbardziej pożądanych cech pracowników jest obecnie elastyczność. Umiejętność dopasowania się do nowych warunków pracy czy obowiązków staje się dużym atutem kandydata. Nieustanne zmiany wymagają także szybkiego przyswajania informacji i chęci do ciągłej nauki oraz rozwoju. 

W zawodach, których przedstawiciele na co dzień pracują z innymi ludźmi, niezwykle ważne są dobrze rozwinięte kompetencje społeczne. Pracownicy powinni dobrze radzić sobie ze stresem, nie mieć problemów z nawiązywaniem kontaktów oraz cechować się cierpliwością. Do kluczowych cech na stanowiskach związanych np. z obsługą klienta należy również komunikatywność. Za kilka czy kilkanaście lat ważną rolę odgrywać będzie także kreatywność oraz umiejętność logicznego myślenia, a także umiejętność rozwiązywania problemów. 

Poszczególne stanowiska wymagać będą określonych kompetencji – np. kierownik powinien potrafić zarządzać zespołem, a także pracować w grupie, z kolei freelancer – być osobą, która dba o odpowiednią organizację czasu pracy i wykazuje się samodzielnością. 

Wysokie zarobki rządu sprawiają, że część osób rozważa również karierę polityczną. Należy jednak pamiętać, że polityk powinien być osobą odpowiedzialną i inteligentną, która podejmuje przemyślane decyzje, kierując się dobrem ogółu, a także dba o swój wizerunek. 

Co warto studiować, by dostać pracę w jednym z nowych zawodów przyszłości? 

Razem z rynkiem pracy zmieniają się także trendy dotyczące wykształcenia. Obecnie cenionymi pracownikami są wszelkiego rodzaju specjaliści, potrzeba jednak również osób, które mają określony zawód – np. fryzjerów i kosmetyczek oraz wykwalifikowanych pracowników sektora budowlanego. Co z zawodami przyszłości: co warto studiować, by znaleźć pracę za kilka lub kilkanaście lat? 

Zgodnie z obecnymi prognozami największy rozwój czeka sektory: 

 • ochrony zdrowia, 
 • nowoczesnych technologii, 
 • odnawialnych źródeł energii.

Do znalezienia ciekawej pracy w jednej ze wspomnianych branż może przydać się posiadanie wykształcenia wyższego. Warto nadmienić, że te studia, które dziś uważa się za uniwersalne, wcale nie muszą być przyszłościowe – dużo lepszym wyborem niż informatyka będzie bardziej wyspecjalizowany kierunek, np. cyberbezpieczeństwo. 

Kandydaci, którzy chcą dopasować się do przyszłych potrzeb rynku pracy, powinni rozważyć ukończenie studiów związanych z rozwijającymi się sektorami. Należy jednak mieć na uwadze, że wiele firm bardziej ceni doświadczenie zawodowe pracownika oraz jego umiejętności, które zdobył np. na jednym z kursów zawodowych, niż wykształcenie. 

Przed rozpoczęciem studiów dobrym pomysłem jest sprawdzenie, jakie są wymagania pracodawców w danej branży – być może zdobycie zatrudnienia na określonym stanowisku nie wymaga od kandydatów wykształcenia wyższego i lepiej poświęcić swój czas na specjalistyczne kursy. 

Zanikające profesje

Zmiany zachodzące w społeczeństwie prowadzą nie tylko do wykształcania się nowych zawodów przyszłości. Można zaobserwować, że wydłuża się także lista ginących profesji. Na znaczeniu traci m.in. praca fizyczna, gdyż coraz częściej pracownicy zastępowani są przez maszyny. Wraz z rozwojem technologii i zwiększeniem tempa produkcji maleje liczba rzemieślników. 

Dziś zawód kotlarza, cieśli, tkacza, szewca, młynarza czy zduna staje się niemal zbędny. Coraz rzadziej korzysta się także z usług zegarmistrza, pucybuta oraz garncarza. Niemal zapomniany stał się introligator, uchodzący niegdyś za prestiżowy zawód, czy też zecer. Mało kto pamięta też o modystach, czapnikach, rękawicznikach oraz kaletnikach, u których niegdyś zaopatrywali się najbogatsi. 

Szukając swojego miejsca na rynku pracy, z pewnością warto przyjrzeć się rozwijającym się branżom oraz zawodom przyszłości. Na znaczeniu zyskują szczególnie stanowiska specjalistyczne, na których ważniejszą rolę niż wykształcenie odgrywają umiejętności. Na liście ginących zawodów znajdują się z kolei pracownicy fizyczni i rzemieślnicy. Należy jednak zauważyć, że odpowiednia promocja może pomóc utalentowanym wytwórcom w znalezieniu swojej niszy. 

Rekomendowane artykuły