Zmasowany atak hakerski na Ukrainę (AKTUALIZACJA)

27.06.2017

Banki, poczta i spółka energetyczna Kyivenergo są wśród poszkodowanych we wtorkowym ataku hakerów na ukraińskie instytucje – podaje portal informacyjny Unian. Wicepremier Pawło Rozenko przekazał, że nie działają także strony rządowe. Także rosyjska spółka Rosnieft podała, że jej serwery stały się celem ataku.

Na razie nie jest znana skala włamań, ale ukraińskie media piszą o setkach ataków. Wśród poszkodowanych są m.in. klienci Oszczadbanku, jednej z największych instytucji finansowych na Ukrainie. Po atakach bank musiał ograniczyć funkcjonowanie. Problemy mają także inne ukraińskie banki. Zaatakowano także lotniska.

Więcej na ten temat tutaj.

AKTUALIZACJA:

Ukraina najbardziej ucierpiała na wtorkowym cyberataku, ale okazało się, że nie była jedynym zaatakowanym krajem. Przedstawiciele Rosnieftu – rosyjskiego gigant branży petrochemicznej, twierdzą, że spółka padła ofiarą ataku informatycznego. Szczegóły tutaj.

Ponadto, cyberataki odnotowano też m.in. w Danii, Wlk. Brytanii, Holandii czy USA. Szwajcarskie służby ds. cyberbezpieczeństwa podały po południu, że za awarie systemów komputerowych, do których doszło we wtorek, odpowiedzialny jest wirus typu ransomware znany jako Petya. Co najmniej kilka przypadków odnotowano także w Polsce. Szczegóły tutaj.

Za: BiznesAlert.pl, Kresy24.pl, Niezalezna.pl

Przeczytaj także
Problem dla rosyjskiej V kolumny w Polsce

Ukraiński Naftogaz poinformował 31 maja o zwycięstwie z Gazpromem przed trybunałem arbitrażowym. To koniec trzyletniej batalii sądowej z wzajemnymi roszczeniami sięgającymi 80 mld dolarów - pisze Wojciech Jakóbik.

Film fabularny o wojnie na Ukrainie pokazany na festiwalu w Cannes. Polska koproducentem

"Szron" w reżyserii litewskiego reżysera Sharunasa Bartasa - koprodukcja współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej została pokazana na 70. festiwalu w Cannes w prestiżowej sekcji Quinzaine des Realisateurs. Film podbił serca uczestników festiwalu. 23 maja widzowie oklaskiwali premierową emisję na stojąco.

Jarosław Kaczyński: mój Brat był przyjacielem Ukrainy

Poniżej publikujemy pełną wersję listu, który prezes PiS wystosował z okazji odsłonięcia 20 maja tablicy pamiątkowej prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Żytomierzu (za: Kresy24.pl).

Jakóbik: Trójmorze i gaz

Jak zwykle pasjonująca konferencja GAZTERM w Międzyzdrojach w tym roku była okazją do refleksji nad potencjałem wykorzystania koncepcji Trójmorza, czyli współpracy między trzema morzami Europy Środkowo-Wschodniej, w sektorze gazowym. Wnioski nie są optymistyczne, ale jednocześnie skłaniają do przemyślenia polskiej strategii.

Copyright © 2011 Rebelya.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.